ISSN 2657-9596

Referendum w sprawie zakazu niedzielnego handlu?

8 marca 2016

Podpisy pod takim wnioskiem chce zbierać Solidarność, jak poinformował szef krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ „Solidarność”, Alfred Bujara. Założenia projektu zostały przedstawione podczas wtorkowego spotkania Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i  Patriotyzmu Ekonomicznego.

Argumentował, że pracownicy handlu są przemęczeni pracą 7 dni w tygodniu, że nie mają czasu na życie rodzinne. Wprowadzanie wolnych niedziel, jego zdaniem, nie spowoduje pogorszenia sytuacji gospodarczej ani nie doprowadzi do wzrostu bezrobocia, bo handel przeniesie się na inne dni tygodnia.  „Nie boimy się konsekwencji wprowadzenia wolnej niedzieli” – mówił Bujara. „Będziemy zbierać podpisy pod projektem obywatelskim” – zapowiedział.

Projekt zakłada, że handel zakazany byłyby w niedziele i święta. Wyjątkiem byłoby kilka niedziel w roku, m.in. niedziele przedświąteczne i tzw. niedziele wyprzedażowe. Wyłączone spod działania ustawy byłyby też sklepy do 5 metrów kwadratowych, prowadzone przez właścicieli i członków ich rodzin, piekarnie, stacje benzynowe do 300 metrów kwadratowych, sklepy w szpitalach, na lotniskach, czy kwiaciarnie.

Uczestnicy spotkania poparli pomysł, by dzień wolny wprowadzony został odgórnie i obligatoryjnie i nie podlegał decyzji samorządów.

Dodał: Łukasz Markuszewski, na podstawie pap.pl

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.