ISSN 2657-9596

Orban chce zbliżenia z Rosją

1 marca 2016

Moskwa znalazła się wśród trzech “punktów odniesienia” dla węgierskiej polityki zagranicznej w przemówieniu Wiktora Orbana wygłoszonym w niedzielę.

W swojej mowie premier Węgier nakreślił kierunki rozwoju swojego państwa na kolejne lata. Stwierdził on, że Węgry zamknęły okres stabilizowania w 2014 r. i teraz rozpoczął się nowy okres w ich historii. Chce, by sektor publiczny i prywatny koncentrowały się na wzroście płac. Uznał, że migracje zagrażają nie tylko dotychczasowym osiągnięciom, ale też przyszłym możliwościom. Orban podkreślił, że Węgry mają być “obywatelskim państwem opartym o wartości narodowo-chrześcijańskie”.

W kwestii polityki zagranicznej Orban określił trzy “punkty odniesienia” dla przyszłej węgierskiej polityki zagranicznej. Są to Berlin, Moskwa i Ankara. Stwierdził, że Budapeszt nie może dać się uwikłać w “międzynarodowe knowania” przeciwko tym stolicom. Powiedział również, że  w Europie istnieje aktualnie konflikt między “unionistami” i “suwerennistami”, oraz, że Węgry należą do tego drugiego obozu.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.