ISSN 2657-9596

Ministerstwo Finansów pracuje nad kwotą wolną od podatku

22 lutego 2016

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o kwocie wolnej od podatku (KWP). W kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość obiecywało podniesienie jej do poziomu 8 tysięcy złotych rocznie. Spowodowałoby to obniżenie dochodów budżetu o 20 mld zł.

W MF powstały dwie koncepcje. Pierwsza zakłada stopniowe podnoszenie KWP o około 1500 zł co roku. Takie rozwiązanie popiera minister rozwoju, Mateusz Morawiecki, oraz część samorządowców, która obawia się utraty wpływów. Druga koncepcja zakłada wprowadzenie degresywnej stawki KWP, co oznacza, że osoby zarabiające więcej tę kwotę miałyby niższą niż osoby zarabiające mniej. W skrajnych przypadkach osoby zarabiające najwięcej musiałyby płacić wyższe podatki.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Komentarze do “Ministerstwo Finansów pracuje nad kwotą wolną od podatku

  • 18 marca 2016 o 15:00
    Permalink

    “Spowodowałoby to obniżenie dochodów budżetu o 20 mld zł.”

    Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że dzięki większej kwocie wolnej zwiększy się popyt na dobra, a ten znowu będzie miał wpływ na zwiększenie kwoty wpadającej do budżetu z tytułu VAT, akcyz itp. Tak czy siak, zwiększenie kwoty wolnej powinno być priorytetem dla rządzącym, ponieważ nie była ona waloryzowana od prawie 10 lat (!)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.