ISSN 2657-9596

Handel internetowy bez podatku od supermarketów

29 lutego 2016

Ministerstwo Finansów wycofuje się z pomysłu opodatkowania transakcji handlowych odbywających się przez internet. Takie rozwiązanie wprowadzono kilka tygodni temu do projektu ustawy o podatku od hipermarketów po fali spekulacji, że nieujęcie handlu internetowego spowoduje przeniesienie sporej części handlu detalicznego do sieci.

Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna wątpliwości co do tego postulatu miało przede wszystkim Ministerstwo Cyfryzacji, które utrzymuje, że nie ma możliwości egzekwowania podatku, zwłaszcza od firm mających swoją siedzibę poza granicami Polski. Tak jest w przypadku hazardu, który jest obsługiwany jedynie w 9% przez firmy z Polski.

Przy ustawie pojawia się mnóstwo dodatkowych niejasności i znaków zapytania. Resort nie wie czy obłożyć podatkiem handel weekendowy, jakiej wysokości kwotę wolną zaproponować, ani jak miałyby wyglądać stawki podatku. Jeszcze kilka tygodni temu pisaliśmy, że będą one miały charakter podatku progresywnego, co dziś nie jest już wcale pewne.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.