ISSN 2657-9596

COP 24: POLSKA UHONOROWANA SKAMIELINĄ ROKU

14/12/2018

13 grudnia Polska została “uhonorowana” antynagrodą podsumowującą szczyt klimatyczny COP24. Skamielina Roku została przyznana zarówno polskiej prezydencji jak i polskiemu rządowi. Pierwszy raz w historii ta nagroda została przyznana gospodarzowi szczytu klimatycznego.

Głównym powodem dla którego Polska została tak negatywnie oceniona przez obserwatorów szczytu była promocja węgla, blokowanie negocjacji oraz ograniczanie swobód obywatelskich.

Seria wpadek na początku szczytu, czy to ze strony polskich władz, czy organizatorów okazała się tylko przygrywką. Polska jako gospodarz szczytu nie zrobiła prawie nic, żeby zmierzyć się z kryzysem klimatycznym. Szumne zapowiedzi Mateusza Morawieckiego i Michała Kurtyki na otwarciu okazały się puste, prawdziwą twarz polskiej polityki pokazał Andrzej Duda, mówiąc o 200 latach węgla, co przecież stoi kompletnie w sprzeczności z głosem nauki. Ta bowiem stwierdza wyraźnie: zostało nam 12 lat na ambitne działania, w Polsce oznacza to konieczność odejścia od węgla do 2030 roku – powiedział Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska.

Polska prezydencja przez długi czas zwlekała ze stworzeniem formalnej przestrzeni negocjacyjnej. Dopiero pod koniec, pod dużą presją ze strony delegacji i organizacji społecznych uchyliła trochę drzwi, ale na tym się skończyło. Zamiast na ambicje i zaangażowanie w proces negocjacji, Polska postawiła na promocję węgla i robienie dobrej miny do złej gry. To nieodpowiedzialne, by w obliczu katastrofy klimatycznej promować węglowy skansen –  powiedział Paweł Szypulski, koordynator działu klimat i energia w Greenpeace Polska

Przykro było słuchać reprezentacji Polski, wspierającej węgiel jednocześnie z takimi dyplomatami, jak Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, który trzykrotnie pojawił się w Katowicach i mówił o kryzysie klimatycznym jako zagrożeniu egzystencjalnym dla całej ludzkości, czy jak reprezentacje krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu, które dosłownie walczą o przetrwanie. Zawodzimy jako gospodarz szczytu klimatycznego, zostaje jeszcze cień nadziei, że na ostatniej prostej zmądrzejemy. Zostały dwa dni – dodał Pękacki.

źródło: Informacja prasowa Greenpeace, Katowice, 13 grudnia 2018 roku

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.