Łapy rządu precz od samorządu! Kongres Ruchów Miejskich protestuje przeciw ogłoszonym 3 grudnia br. przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości planom obecnej władzy, zmierzającym do zasadniczego ograniczenia samodzielności samorządów miast i wsi.
Trzy filary zrównoważonego miasta Ludomir Duda / Marcin Popkiewicz Zrównoważone miasta należy projektować w taki sposób, aby potrzeby mieszkańców były zaspokajane bez umniejszania szans przyszłych mieszkańców na ich zaspokojenie.
Nienormatywne kultury płciowe i seksualne w pejzażu miejskiej wielokulturowości Jacek Kochanowski Wielokulturowość przestrzeni miejskich kojarzona jest z widzialnością mniejszości etnicznych lub religijnych. Tymczasem pejzaż tej wielokulturowości tworzą także w mieście społeczności osób nienormatywnych płciowo i/lub seksualnie,
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu w inspirującej bazie dobrych praktyk Działania adaptacyjne z Polski, Czech, Słowacji i innych europejskich krajów pokazują, jak radzić sobie z przegrzewaniem się miast.
Nazywanie i oznaczanie przestrzeni miejskiej Barbara Jędrzejczyk Obecność wyznawców różnych religii w miastach jest widoczna w kilku obszarach życia społecznego. Świątynie, kościoły, zbory i cmentarze, to miejsca sfery sacrum w miejskim krajobrazie.
Domki jednorodzinne a zielona polityka Yola Rybczyńska Co wspólnego mają domy jednorodzinne z zieloną polityką budownictwa jednorodzinnego? W ostatnim czasie w całych Niemczech rozgorzała dyskusja o tym,
Procedura naruszeniowa KE przeciwko Polsce ws. zanieczyszczenia powietrza Komisja Europejska opublikowała pakiet naruszeniowy, w którym wezwała Polskę do wywiązania się z przepisów wynikających z Dyrektywy 2008/50/WE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy.
Odzyskiwanie kontroli. Przyszłość usług publicznych w Europie Lavinia Steinfort Miasta i regiony – od Barcelony po Grenoble – przejmują demokratyczną kontrolę nad kluczowymi usługami, takimi jak woda czy ochrona zdrowia.