ISSN 2657-9596
Koalicja Kobiety dla Klimatu

Czas Kobiet dla Klimatu

31/05/2024

Koalicja “Kobiety dla Klimatu” mobilizuje feministki do działania na rzecz ochrony klimatu.  Koalicja powstała jako rezultat działań przeciwko ubóstwu energetycznemu kobiet w Polsce.

Koalicja mówi o sobie: w 2023 roku, jako Akcja Demokracja, zaczęłyśmy realizować projekt oparty na badaniach Instytutu Badań Strukturalnych*, tworząc koalicję aktywistek feministycznych, klimatycznych, działaczek, badaczek naukowych i reprezentantek różnych organizacji i instytucji działających na rzecz kobiet i klimatu.

Stworzyłyśmy manifest przeciwko ubóstwu energetycznemu kobiet w Polsce oraz zaplanowałyśmy szereg działań, które rozszerzyłyśmy o kolejne tematy m.in. o: edukację, politykę transportową, kwestię wzmocnienia potencjału młodych dorosłych oraz dziewcząt, prawa zwierząt, politykę społeczną (problem luki płacowej, system emerytalny).

Według danych GUS z 2021 ok. 3 mln polskich gospodarstw domowych jest prowadzonych przez samotnie mieszkającą kobietę lub matkę sprawującą nad kimś opiekę. Wśród tych gospodarstw 350 tysięcy, czyli 12%, zgodnie z Raportem IBS* z 2023 roku, doświadcza problemu ubóstwa energetycznego. Raport ten opisuje trudy dnia codziennego osób zmagających się z wyżej wspomnianymi problemami. Po zapoznaniu się z nimi, wraz z koalicjantkami, wyodrębniłyśmy problemy, z jakimi mierzą się kobiety w Polsce. Te utrudnienia łączą się z następstwami katastrofy klimatycznej lub w przyszłości mogą się z nią łączyć.OK

Zachęcamy do dołączenia do naszej koalicji.
Budujemy ruch kobiet dla klimatu, ponieważ to my, kobiety, ponosimy największe konsekwencje katastrofy klimatycznej, zarazem najbardziej się o klimat troszcząc!

Kongres Kobiety dla Klimatu będzie wielkim wydarzeniem łączącym działaczki z ruchów feministycznych, klimatycznych oraz ruchów pro-zwierzęcych!

Już 7 września 2024 roku o godzinie 12:00 w Warszawie rozpocznie się kongres, podczas którego planowane są  debaty z prominentnymi działaczkami, koncert zespołu Alfah Femmes oraz wystawa prac Elwiry Sztetner, artystyki ekofeministycznej.

Będziemy rozmawiać o tym dlaczego klimat jest ważny dla kobiet, czy ubóstwo energetyczne ma twarz kobiety oraz co łączy prawa zwierząt pozaludzkich z prawami kobiet.

Wejściówki oraz więcej informacji na temat dołączenia do naszych działań, wkrótce pojawi się na dedykowanej stronie inicjatywy. Chcesz wiedzieć więcej na temat koalicji i dotychczasowych działań? Kliknij TU.

#Ekofeminizm
————————

* Ubóstwo energetyczne kobiet w Polsce, Instytut Badań Strukturalnych, 2023, Joanna Mazurkiewicz, Aleksandra Prusak, Jakub Sokołowski, Jan Frankowski

Źródło: notka prasowa Koalicji Kobiety dla Klimatu

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.