NOWY RAPORT: finansowanie inwestycji gazowych to ryzykowna, ślepa uliczka Eksperci przeanalizowali ryzyka związane z inwestycjami w gaz kopalny oraz rolę, jaką sektor finansowy odgrywa w działaniach służących ochronie klimatu
Zaproszenie: Przeminęło z węglem. Regiony górnicze w poszukiwaniu nowej energii Z problemami zrodzonymi przez transformację regionów węglowych mierzy się nie tylko Polska, ale też inne państwa w Europie. Tym wyzwaniom poświęcona będzie międzynarodowa konferencja, która odbędzie się 19 października w Warszawie.
“LNG Gdańsk = gazowa pułapka” – partyzancka projekcja w Warszawie Nawojka Ciborska Informacja o procesie sądowym Informujemy, że Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. z tytułu opublikowania w dniu 18.08.2022 r., na portalu
Zielone światło dla zielonej energii Są bardziej demokratyczne, obywatelskie i sprawiedliwe. Wspólnoty energetyczne na świecie z powodzeniem działają od lat. W Polsce są jednak nowym zjawiskiem, a pionierzy nie mają łatwo.
Biogospodarka – przyszłość rolnictwa czy utopia? Robert Borek Biogospodarka jest postrzegana jako innowacyjny model gospodarki przyjaznej środowisku. Chociaż stanowi istotny filar rozwoju ekonomicznego UE, spełnianie przez biogospodarkę celów środowiskowych i społecznych pozostaje dużym wyzwaniem.
Zielone światło dla zielonej energii. Konferencja na temat wspólnot energetycznych Na świecie z powodzeniem działają od lat. W Polsce spółdzielnie energetyczne są nowym zjawiskiem, a pionierzy nie mają łatwo. Muszą się mierzyć z brakiem instytucjonalnego wsparcia i piętrzącymi się barierami prawnymi.
Jak banki finansują sektor paliw kopalnych? Raport Fundacji RT-ON Anna Lan — Aby ograniczyć globalne emisje gazów cieplarnianych, a także swój własny ślad węglowy, banki powinny wycofać się z zaangażowania w
Niepokojący projekt ustawy o zmianie Ustawy prawo geologiczne i górnicze Organizacje społeczne przedstawiają wspólne stanowisko, w którym zwracają uwagę na niepokojące konsekwencje rozwiązań prawnych zawartych w projekcie Ustawy prawo geologiczne i górnicze.
Jak banki spowalniają odejście od węgla? Raport Anna Lan Branża węglowa nie mogłaby istnieć bez wsparcia finansowego dużych korporacji. Raport organizacji pozarządowych ujawnił, że od 2019 r. aż 1,5 bln dolarów przeznaczono na rzecz projektów węglowych z funduszy banków komercyjnych. Polskie banki przyznały kredyty dla branży węglowej o łącznej wartości ponad 400 mln dolarów oraz obsłużyły emisje obligacji o wartości 694 mln dolarów.