ISSN 2657-9596

Koniec Zielonego Ładu: PE zagłosował przeciwko zdrowej przyszłości dla nas i naszych dzieci

24/11/2023

22 listopada Parlament Europejski odrzucił wniosek Komisji Europejskiej dotyczący ambitnego rozporządzenia w sprawie redukcji użycia pestycydów w Europie (SUR). Propozycja ta była pilna i niezbędna dla zapewnienia minimalnej ochrony obywateli UE i ekosystemów przed toksycznością pestycydów. Ten brak wsparcia stanowi poważny atak na Zielony Ład i interes publiczny. To smutny czas dla demokracji w UE w przededniu wyborów europejskich.

W wyniku głosowania, podczas którego usunięto większość kluczowych środków zawartych we wniosku, powstał tekst pozbawiony jakiejkolwiek treści. „Tysiące naukowców i miliony obywateli domagały się ograniczenia pestycydów w celu ochrony zdrowia i środowiska. Nie uwzględniając tych żądań, Parlament Europejski wysyła negatywny sygnał do wyborców na temat swojej zdolności do zajmowania się ważnymi kwestiami społecznymi. To oczywiste, że agrolobby przejęło kontrolę nad naszym Parlamentem” – powiedział dyrektor wykonawczy PAN Europe, Martin Dermine.

Partiom konserwatywnym i liberalnym udało się zablokować prace nad aktem prawnym o kluczowym znaczeniu dla obywateli UE, ekosystemów i długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego. Od czasu opublikowania Zielonego Ładu i propozycji SUR wielu europosłów próbowało doprowadzić do zniszczenia propozycji lub pozbawienia jej wszelkiej treści. Zwłaszcza Europejska Partia Ludowa była niezwykle aktywna, próbując zniszczyć ustawę o przywracaniu przyrody i SUR, i udając, że reprezentuje interesy rolników i mieszkańców obszarów rolniczych, podczas gdy robi dokładnie odwrotnie. Działania polityków i polityczek EPL ignorują znaczenie ekosystemów, długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia obywateli i żywotności obszarów rolniczych.

Źródło: Pesticide Action Network Europe

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading