ISSN 2657-9596

Koniec Zielonego Ładu: PE zagłosował przeciwko zdrowej przyszłości dla nas i naszych dzieci

24 listopada 2023

22 listopada Parlament Europejski odrzucił wniosek Komisji Europejskiej dotyczący ambitnego rozporządzenia w sprawie redukcji użycia pestycydów w Europie (SUR). Propozycja ta była pilna i niezbędna dla zapewnienia minimalnej ochrony obywateli UE i ekosystemów przed toksycznością pestycydów. Ten brak wsparcia stanowi poważny atak na Zielony Ład i interes publiczny. To smutny czas dla demokracji w UE w przededniu wyborów europejskich.

W wyniku głosowania, podczas którego usunięto większość kluczowych środków zawartych we wniosku, powstał tekst pozbawiony jakiejkolwiek treści. „Tysiące naukowców i miliony obywateli domagały się ograniczenia pestycydów w celu ochrony zdrowia i środowiska. Nie uwzględniając tych żądań, Parlament Europejski wysyła negatywny sygnał do wyborców na temat swojej zdolności do zajmowania się ważnymi kwestiami społecznymi. To oczywiste, że agrolobby przejęło kontrolę nad naszym Parlamentem” – powiedział dyrektor wykonawczy PAN Europe, Martin Dermine.

Partiom konserwatywnym i liberalnym udało się zablokować prace nad aktem prawnym o kluczowym znaczeniu dla obywateli UE, ekosystemów i długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego. Od czasu opublikowania Zielonego Ładu i propozycji SUR wielu europosłów próbowało doprowadzić do zniszczenia propozycji lub pozbawienia jej wszelkiej treści. Zwłaszcza Europejska Partia Ludowa była niezwykle aktywna, próbując zniszczyć ustawę o przywracaniu przyrody i SUR, i udając, że reprezentuje interesy rolników i mieszkańców obszarów rolniczych, podczas gdy robi dokładnie odwrotnie. Działania polityków i polityczek EPL ignorują znaczenie ekosystemów, długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia obywateli i żywotności obszarów rolniczych.

Źródło: Pesticide Action Network Europe

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.