ISSN 2657-9596

Księżyc pełen energii

Jerzy Masłowski
14/05/2013

Starożytni Chińczycy przypisywali Księżycowi niezwykłą moc. Wierzyli oni, że promieniowanie naszego satelity wpływa na ludzkie samopoczucie i zachowania. Księżyc obarczano winą za powstawanie niektórych chorób (zarówno somatycznych, jak i psychicznych), dowodzono też, że wpływa na powodzenie w miłości, karierze i interesach.

Wielu współcześnie żyjących chińskich naukowców bada wpływ Księżyca na nasze życie. Podkreślają oni, iż skoro nasz satelita powoduje pływy mórz i oceanów, to musi również oddziaływać na ludzki organizm. Co prawda badania wciąż trwają, ale już dziś można powiedzieć, że promieniowanie naszego satelity koreluje z naszą witalnością i samopoczuciem psychicznym. A wszystko zależy od tego, w jakiej fazie się znajduje.

Faza pierwsza (oświetlona jest prawa półkula Księżyca) wpływa bardzo pozytywnie na ludzki organizm. Zwykle jesteśmy w pełni sił. Nasze umysły są jasne, spokojne i twórcze. W tym czasie najwięcej sportowców ustanawia rekordy, artyści tworzą arcydzieła, naukowcy dokonują odkryć. To znakomita pora na robienie życiowych planów, bowiem nasze umysły potrafią myśleć dwutorowo (jednocześnie syntetycznie i analitycznie), a więc widzimy plusy i minusy wszystkiego. W tym czasie powinno się zaczynać wszelkie terapie (także odchudzanie, rzucanie palenia itp.). Pod koniec fazy osłabione jest serce i układ krążenia.

Faza druga (zwana także pełnią) wpływa na nasze organizmy dość niekorzystnie. Pojawiają się problemy z koncentracją, zwiększa się drażliwość, u wielu osób notuje się bezsenność. W tych dniach mamy skłonności do nadużywania środków psychoaktywnych. Należy uważać na wątrobę i pęcherzyk żółciowy oraz żołądek (podczas trwania tej fazy lepiej pozostać na niskotłuszczowej diecie pozbawionej ostrych przypraw takich jak chili, czosnek, pieprz, curry itp.), nie nadużywać kawy i alkoholu. Należy też unikać zadrażnień z innymi i najlepiej ograniczyć przebywanie poza domem (szczególnie wieczorem), bo w czasie pełni notuje się więcej ataków agresji niż w innych fazach. To także zły czas dla alergików.

Faza trzecia (oświetlona jest lewa półkula Księżyca) wpływa zdecydowanie pozytywnie. W tym czasie pojawia się ochota na przebywanie z innymi, jesteśmy empatyczni, wyzwala się w nas potrzeba miłości, chętniej pomagamy innym. To doskonała pora na zawiązywanie przyjaźni i powiedzenie sobie sakramentalnego TAK. Stowarzyszenia, grupy robocze, związki zawodowe, które powstają w czasie tej fazy mają największe szanse na odniesienie sukcesu. Jednak w tych dniach osłabione są płuca, drogi oddechowe i jelita – należy o nie szczególnie dbać.

Faza czwarta zwana także nowiem (tarcza Księżyca jest niewidoczna) wpływa na ludzki organizm zdecydowanie źle. Siły intelektualne i refleks są słabe, uaktywniają się schorzenia psychiczne, statystycznie więcej osób myśli o samobójstwie. W tych dniach wychodzi z nas mroczna strona naszej osobowości. Zwiększają się dolegliwości ze strony gruczołów wydzielania dokrewnego (przysadka mózgowa, tarczyca, trzustka). Ponadto osłabione są nerki i pęcherz.

Księżyc ma jeszcze cztery fazy przejściowe. Chińscy naturoterapeuci twierdzą, że właśnie w tym czasie jesteśmy tak naprawdę sobą.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.