ISSN 2657-9596
Fot. FB/extinction_rebellion

Extinction Rebellion

Alina Pogoda
28/09/2019
Od 27 września do 4 października 2019 r. trwa „Tydzień Rebellii”, podczas którego akcje ruchów klimatycznych przybiorą na sile.

Będziemy łączyć się z innymi ruchami, aby nasze żądania głośniej wybrzmiały. Zapraszamy wszystkich do przeczytania naszego manifestu i dołączenia się do naszej formy protestu, aby pokojowo, acz zdecydowanie, walczyć o naszą planetę i o nas samych –  mówią aktywiści.

Extinction Rebellion (XR) jest międzynarodowym ruchem oddolnym, który protestuje przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu, utracie bioróżnorodności i zagrożeniu wyginięciem ludzkości. Ruch ten charakteryzuje działanie poprzez nieposłuszeństwo obywatelskie, które ma na celu zwrócenie oczu rządów na determinację bojącego się o swoją przyszłość społeczeństwa. Ponadto aktywiści i aktywistki XR wyznają zasadę działania bez przemocy, które, jak pokazuje historia ruchów oddolnych, ma największe szanse na powodzenie w przemianach społecznych.

XR został formalnie powołany w maju 2018 r. w Wielkiej Brytanii wraz ze wsparciem środowiska akademickiego, które poparło tę inicjatywę. Pół roku później w październiku miało miejsce ogłoszenie „Deklaracji rebelii”, a w listopadzie, podczas „Dnia Rebelii”,  6 tys. protestujących w akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa zablokowało 5 mostów w Londynie. W kwietniu, również w Londynie, odbył się „Tydzień Rebelii”, podczas którego aktywiści przez 11 dni blokowali wiele ważnych arterii komunikacyjnych, wzywając do zaprzestania bierności w związku z nadchodzącą katastrofą ekologiczną. Skutkiem tych działań było ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego przez brytyjski parlament, jako urzeczywistnienie woli społecznej do walki ze zmianami klimatu.

W Polsce Extinction Rebellion powstało w lutym 2019 roku i ma  swoje grupy m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście. Grupy te są zdecentralizowane i działają oddolnie tworząc tzw. grupy koleżeńskie (ang. affinity groups). W zespołach tych zbierają się osoby, które razem chcą pracować nad danym tematem. Zespoły te zajmują się organizacją akcji, jak również tworzeniem transparentów i różnego rodzaju rekwizytów używanych podczas akcji, rozwiązywaniem spraw dotyczących finansów, opieką prawną, komunikacją medialną czy tworzeniem przestrzeni do  regeneracji i wzajemnej opieki. Każda z tych grup komunikuje się między sobą i wspiera w potrzebach.

Red Rebel Brigade, Warszawa, 28.09.2019 r.

Nasz ruch zaznaczył już swoją obecność w Polsce podczas kilku zorganizowanych akcji celujących w sprawy dotyczące wyraźnego zaniechania ochrony środowiska i ludzi w nim żyjących. Byliśmy na konsultacjach społecznych w sprawie strategii adaptacji Warszawy do zmian klimatu. Postulowaliśmy bardziej ambitne rozwiązania, nie tyle adaptacji, co przede wszystkim mitygacji, czyli zahamowania zmian klimatu poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W kwietniu zakłóciliśmy przebieg konferencji Water Expo, gdzie administracja publiczna wraz z holenderskimi inwestorami planowali skanalizowanie polskich rzek. Po naszym głośnym proteście dostaliśmy zaproszenie na spotkanie z ambasadorem Holandii, podczas którego urzędnik zapowiedział, że decyzja na temat regulacji rzek zostanie bardziej przemyślana pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym, gdyż jest ona mało opłacalna. Od maja nastąpiła seria protestów w stylu die-in w wielu miastach Polski, polegających na położeniu się na ulicy symbolizującym wymieranie. Jeden z nich odbył się pod siedzibą mBanku, który wspiera węglowe inwestycje. Organizujemy również pogrzeby przyszłości, które są bardzo widowiskowymi wydarzeniami ze wzruszającymi przemowami i żałobną oprawą muzyczną. Ponadto XR angażuje się w organizację paneli obywatelskich, o które głośno postuluje, gdyż jednym z punktów naszego manifestu jest powołanie paneli obywatelskich jako formy demokracji deliberacyjnej. Wnioski zostały złożone przez XR i ruchy wspierające w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. W lipcu, podczas Obozu dla Klimatu, miało miejsce pierwsze w Polsce nieposłuszeństwo obywatelskie związane z działaniem w trosce o naszą planetę. Aktywiści Obozu wbiegli do kopalni węgla brunatnego „Tomisławice” i zatrzymali przenośnik taśmowy. Podczas akcji zostali poparzeni gazem i wylegitymowani, jednak całe przedsięwzięcie odbiło się dużym echem i zwróciło uwagę mediów na problem spalania paliw kopalnych.

Foto: Protest 27.09.2019r. – Extinction Rebellion Polska/facebook.com


Jeśli podoba Ci się to, co robimy, prosimy, rozważ możliwość wsparcia Zielonych Wiadomości. Tylko dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie nadal prowadzić stronę i wydawać papierową wersję naszego pisma.
Jeżeli /chciałabyś/chciałbyś nam pomóc, kliknij tutaj: Chcę wesprzeć Zielone Wiadomości.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.