ISSN 2657-9596
Fot. FB/extinction_rebellion

Extinction Rebellion

Alina Pogoda
28/09/2019
Od 27 września do 4 października 2019 r. trwa „Tydzień Rebellii”, podczas którego akcje ruchów klimatycznych przybiorą na sile.

Będziemy łączyć się z innymi ruchami, aby nasze żądania głośniej wybrzmiały. Zapraszamy wszystkich do przeczytania naszego manifestu i dołączenia się do naszej formy protestu, aby pokojowo, acz zdecydowanie, walczyć o naszą planetę i o nas samych –  mówią aktywiści.

Extinction Rebellion (XR) jest międzynarodowym ruchem oddolnym, który protestuje przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu, utracie bioróżnorodności i zagrożeniu wyginięciem ludzkości. Ruch ten charakteryzuje działanie poprzez nieposłuszeństwo obywatelskie, które ma na celu zwrócenie oczu rządów na determinację bojącego się o swoją przyszłość społeczeństwa. Ponadto aktywiści i aktywistki XR wyznają zasadę działania bez przemocy, które, jak pokazuje historia ruchów oddolnych, ma największe szanse na powodzenie w przemianach społecznych.

XR został formalnie powołany w maju 2018 r. w Wielkiej Brytanii wraz ze wsparciem środowiska akademickiego, które poparło tę inicjatywę. Pół roku później w październiku miało miejsce ogłoszenie „Deklaracji rebelii”, a w listopadzie, podczas „Dnia Rebelii”,  6 tys. protestujących w akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa zablokowało 5 mostów w Londynie. W kwietniu, również w Londynie, odbył się „Tydzień Rebelii”, podczas którego aktywiści przez 11 dni blokowali wiele ważnych arterii komunikacyjnych, wzywając do zaprzestania bierności w związku z nadchodzącą katastrofą ekologiczną. Skutkiem tych działań było ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego przez brytyjski parlament, jako urzeczywistnienie woli społecznej do walki ze zmianami klimatu.

W Polsce Extinction Rebellion powstało w lutym 2019 roku i ma  swoje grupy m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście. Grupy te są zdecentralizowane i działają oddolnie tworząc tzw. grupy koleżeńskie (ang. affinity groups). W zespołach tych zbierają się osoby, które razem chcą pracować nad danym tematem. Zespoły te zajmują się organizacją akcji, jak również tworzeniem transparentów i różnego rodzaju rekwizytów używanych podczas akcji, rozwiązywaniem spraw dotyczących finansów, opieką prawną, komunikacją medialną czy tworzeniem przestrzeni do  regeneracji i wzajemnej opieki. Każda z tych grup komunikuje się między sobą i wspiera w potrzebach.

Red Rebel Brigade, Warszawa, 28.09.2019 r.

Nasz ruch zaznaczył już swoją obecność w Polsce podczas kilku zorganizowanych akcji celujących w sprawy dotyczące wyraźnego zaniechania ochrony środowiska i ludzi w nim żyjących. Byliśmy na konsultacjach społecznych w sprawie strategii adaptacji Warszawy do zmian klimatu. Postulowaliśmy bardziej ambitne rozwiązania, nie tyle adaptacji, co przede wszystkim mitygacji, czyli zahamowania zmian klimatu poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W kwietniu zakłóciliśmy przebieg konferencji Water Expo, gdzie administracja publiczna wraz z holenderskimi inwestorami planowali skanalizowanie polskich rzek. Po naszym głośnym proteście dostaliśmy zaproszenie na spotkanie z ambasadorem Holandii, podczas którego urzędnik zapowiedział, że decyzja na temat regulacji rzek zostanie bardziej przemyślana pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym, gdyż jest ona mało opłacalna. Od maja nastąpiła seria protestów w stylu die-in w wielu miastach Polski, polegających na położeniu się na ulicy symbolizującym wymieranie. Jeden z nich odbył się pod siedzibą mBanku, który wspiera węglowe inwestycje. Organizujemy również pogrzeby przyszłości, które są bardzo widowiskowymi wydarzeniami ze wzruszającymi przemowami i żałobną oprawą muzyczną. Ponadto XR angażuje się w organizację paneli obywatelskich, o które głośno postuluje, gdyż jednym z punktów naszego manifestu jest powołanie paneli obywatelskich jako formy demokracji deliberacyjnej. Wnioski zostały złożone przez XR i ruchy wspierające w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. W lipcu, podczas Obozu dla Klimatu, miało miejsce pierwsze w Polsce nieposłuszeństwo obywatelskie związane z działaniem w trosce o naszą planetę. Aktywiści Obozu wbiegli do kopalni węgla brunatnego „Tomisławice” i zatrzymali przenośnik taśmowy. Podczas akcji zostali poparzeni gazem i wylegitymowani, jednak całe przedsięwzięcie odbiło się dużym echem i zwróciło uwagę mediów na problem spalania paliw kopalnych.

Foto: Protest 27.09.2019r. – Extinction Rebellion Polska/facebook.com


Jeśli podoba Ci się to, co robimy, prosimy, rozważ możliwość wsparcia Zielonych Wiadomości. Tylko dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie nadal prowadzić stronę i wydawać papierową wersję naszego pisma.
Jeżeli /chciałabyś/chciałbyś nam pomóc, kliknij tutaj: Chcę wesprzeć Zielone Wiadomości.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading