ISSN 2657-9596

Tysiące aktywistów klimatycznych zablokowało 5 londyńskich mostów

Redakcja
22/11/2018

W bezprecedensowej, największej od kilku dekad pokojowej akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego tysiące aktywistów klimatycznych zablokowało w sobotę 17 listopada pięć głównych mostów centralnego Londynu. W blokadzie zorganizowanej przez nową organizację Extiction Rebellion (Rebelia przeciwko Wymieraniu), wzięło udział ok. 6 tysięcy osób, protestujących przeciwko bierności brytyjskiego rządu i przywódców światowych w obliczu zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i utratą bioróżnorodności. Policja aresztowała 85 osób.

Jedna z organizatorek protestu, Tiana Jacout powiedziała BBC: „Nie było nam łatwo podjąć decyzję o zablokowaniu mostów”, ale „jeśli sytuacja będzie się rozwijać tak jak do tej pory, czeka nas wymieranie większe od tego, które zabiło dinozaury miliony lat temu”.

„Próbowaliśmy pokojowych marszów, lobbingu i podpisywania petycji” – dodała. „Nic nie zdołało doprowadzić do koniecznej zmiany”.

Apel protestujących do wybranych w wyborach przywódców brytyjskich zawiera trzy postulaty:

  • Rząd musi powiedzieć prawdę o kryzysie klimatycznym i szerszym ekologicznym i odwrócić niespójne z nim strategie, a także współpracować z mediami w celu komunikacji z obywatelami;
  •  Rząd musi wprowadzić w życie prawnie wiążące środki polityczne, które umożliwią obniżenie emisji związków węgla do poziomu zero netto do 2025 roku oraz ograniczą poziom konsumpcji; oraz
  •  Należy powołać narodowe Zgromadzenie Obywatelskie, którego zadaniem będzie nadzorowanie tych zmian, jako część odpowiedniego do tego celu procesu demokratycznego.

W deklaracji wyjaśniającej cele organizowanych przez grupę działań, Extinction Rebellion wyraża swoje przekonanie, że obecny czas jest „najczarniejszą godziną”, ale mamy jeszcze czas i szansę, aby zmienić kierunek, jeśli ludzie zdecydują się na natychmiastowe działanie na skalę adekwatną do zagrożeń.

„Ludzkość uwikłała się w bezprecedensowe w jej historii wydarzenie. Wydarzenie, które, jeśli bezzwłocznie nie podejmiemy zdecydowanych działań, błyskawicznie doprowadzi nas do zniszczenia wszystkiego co nam drogie: tego narodu, ludzi, naszych ekosystemów i przyszłości następnych pokoleń” – czytamy w dokumencie. „Nauka nie pozostawia złudzeń: jesteśmy w trakcie szóstego wielkiego wymierania i czeka nas katastrofa jeśli nie zadziałamy szybko i stanowczo”.

„Nie zgadzamy się na pozostawienie przyszłym pokoleniom umierającej planety na skutek bierności teraz. Działamy w sposób pokojowy, z żarliwą miłością do tej ziemi w naszych sercach. Działamy w imieniu życia”.

Dziennikarz, pisarz i aktywista George Mombiot, który brał udział w akcji bezpośredniej, powiedział: „Dzieje się coś, na co czekałem od bardzo długiego czasu. Ludzie masowo narażają się na utratę wolności w obronie żyjącego świata. Tylko wtedy, kiedy jesteśmy gotowi podejmować takie działania, ludzie zaczynają uświadamiać sobie powagę naszego kryzysu egzystencjalnego”.

Jedna z osób przemawiających na moście Waterloo Bridge, powiedziała: „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy…nie jest łatwo znaleźć dobrą planetę”.

 Opracował Jan Skoczylas na podstawie: the Guardian, Common Dreams

Jeśli podoba Ci się to, co robimy, prosimy, rozważ możliwość wsparcia Zielonych Wiadomości. Tylko dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie nadal prowadzić stronę i wydawać papierową wersję naszego pisma.
Jeżeli /chciałabyś/chciałbyś nam pomóc, kliknij tutaj: Chcę wesprzeć Zielone Wiadomości.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.