ISSN 2657-9596

Tysiące aktywistów klimatycznych zablokowało 5 londyńskich mostów

Redakcja
22 listopada 2018

W bezprecedensowej, największej od kilku dekad pokojowej akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego tysiące aktywistów klimatycznych zablokowało w sobotę 17 listopada pięć głównych mostów centralnego Londynu. W blokadzie zorganizowanej przez nową organizację Extiction Rebellion (Rebelia przeciwko Wymieraniu), wzięło udział ok. 6 tysięcy osób, protestujących przeciwko bierności brytyjskiego rządu i przywódców światowych w obliczu zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i utratą bioróżnorodności. Policja aresztowała 85 osób.

Jedna z organizatorek protestu, Tiana Jacout powiedziała BBC: „Nie było nam łatwo podjąć decyzję o zablokowaniu mostów”, ale „jeśli sytuacja będzie się rozwijać tak jak do tej pory, czeka nas wymieranie większe od tego, które zabiło dinozaury miliony lat temu”.

„Próbowaliśmy pokojowych marszów, lobbingu i podpisywania petycji” – dodała. „Nic nie zdołało doprowadzić do koniecznej zmiany”.

Apel protestujących do wybranych w wyborach przywódców brytyjskich zawiera trzy postulaty:

  • Rząd musi powiedzieć prawdę o kryzysie klimatycznym i szerszym ekologicznym i odwrócić niespójne z nim strategie, a także współpracować z mediami w celu komunikacji z obywatelami;
  •  Rząd musi wprowadzić w życie prawnie wiążące środki polityczne, które umożliwią obniżenie emisji związków węgla do poziomu zero netto do 2025 roku oraz ograniczą poziom konsumpcji; oraz
  •  Należy powołać narodowe Zgromadzenie Obywatelskie, którego zadaniem będzie nadzorowanie tych zmian, jako część odpowiedniego do tego celu procesu demokratycznego.

W deklaracji wyjaśniającej cele organizowanych przez grupę działań, Extinction Rebellion wyraża swoje przekonanie, że obecny czas jest „najczarniejszą godziną”, ale mamy jeszcze czas i szansę, aby zmienić kierunek, jeśli ludzie zdecydują się na natychmiastowe działanie na skalę adekwatną do zagrożeń.

„Ludzkość uwikłała się w bezprecedensowe w jej historii wydarzenie. Wydarzenie, które, jeśli bezzwłocznie nie podejmiemy zdecydowanych działań, błyskawicznie doprowadzi nas do zniszczenia wszystkiego co nam drogie: tego narodu, ludzi, naszych ekosystemów i przyszłości następnych pokoleń” – czytamy w dokumencie. „Nauka nie pozostawia złudzeń: jesteśmy w trakcie szóstego wielkiego wymierania i czeka nas katastrofa jeśli nie zadziałamy szybko i stanowczo”.

„Nie zgadzamy się na pozostawienie przyszłym pokoleniom umierającej planety na skutek bierności teraz. Działamy w sposób pokojowy, z żarliwą miłością do tej ziemi w naszych sercach. Działamy w imieniu życia”.

Dziennikarz, pisarz i aktywista George Mombiot, który brał udział w akcji bezpośredniej, powiedział: „Dzieje się coś, na co czekałem od bardzo długiego czasu. Ludzie masowo narażają się na utratę wolności w obronie żyjącego świata. Tylko wtedy, kiedy jesteśmy gotowi podejmować takie działania, ludzie zaczynają uświadamiać sobie powagę naszego kryzysu egzystencjalnego”.

Jedna z osób przemawiających na moście Waterloo Bridge, powiedziała: „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy…nie jest łatwo znaleźć dobrą planetę”.

 Opracował Jan Skoczylas na podstawie: the Guardian, Common Dreams

Jeśli podoba Ci się to, co robimy, prosimy, rozważ możliwość wsparcia Zielonych Wiadomości. Tylko dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie nadal prowadzić stronę i wydawać papierową wersję naszego pisma.
Jeżeli /chciałabyś/chciałbyś nam pomóc, kliknij tutaj: Chcę wesprzeć Zielone Wiadomości.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.