ISSN 2657-9596

Pomóż otworzyć nowy sklep Kooperatywy „Dobrze”!

Redakcja
21/04/2016

Kooperatywa „Dobrze” to grupa ponad 170 osób, która wspólnie prowadzi sklep ze zdrową żywnością w Warszawie, zwiększając dostęp do taniej zdrowej żywności i wspierając  drobne rolnictwo.  Obecnie zbierają pieniądze na otwarcie drugiego sklepu.

Wesprzyj Kooperatywę Dobrze. Pomóż im otworzyć drugi sklep w Warszawie!

Sklep przy ulicy Wilczej 29a powstał 2 lata temu i jest pierwszym w Polsce oddolnym,  nienastawionym na zysk sklepem spółdzielczym. Opiera się na pracy członkiń i członków, ale zakupy w nim mogą robić również klienci zewnętrzni,  korzystając z możliwości kupna wysokiej jakości żywności ekologicznej po cenach niższych niż w konwencjonalnych sklepach ze zdrową żywnością.

Sklep Kooperatywy Dobrze to nie tylko żywność, lecz również wspólnota praktykująca demokrację bezpośrednią i prowadząca działalność edukacyjną.

Wspólnie z Instytutem Globalnej Odpowiedzialności zorganizowali cykl spotkań zatytułowanych „Wartości nie tylko odżywcze”, m.in. o  TTIP,  rolnictwie na terenach okupowanej Palestyny, GMO i marnowaniu żywności, a  samodzielnie warsztat o dobrach wspólnych (the commons), jak również Ogólnopolski Zjazd Kooperatyw.

„Chcemy tworzyć praktyczną alternatywę wobec supermarketów i przemysłowego rolnictwa, ale także promować współdziałanie, przedsiębiorczość społeczną i samoorganizację. Dlatego zajmujemy się też edukacją” – mówi Anna Bień, członkini Kooperatywy.

Dlaczego nowy sklep i na co potrzebne są pieniądze?

Obecny sklep jest mały (30 m²) i powoli przestają się w nim mieścić  – wyczerpują się możliwości zwiększania ilości zamawianej  żywności, nawiązywania  współpracy z nowymi gospodarstwami rolnymi i przyjmowania nowych członków, naturalne więc, że powstał pomysł otwarcie kolejnego, większego sklepu. Na przeszkodzie stoi jednak brak funduszy.

„Nasz model przedsiębiorstwa non-profit działa sprawnie i służy wielu ludziom, dlatego chcemy go rozwijać. Prowadząc warzywniak nie generujemy jednak wystarczających dochodów, aby móc całkowicie ponieść koszt nowej inwestycji. Nie chcemy zadłużać się w bankach, dlatego naturalnym rozwiązaniem jest zwrócenie się do osób, które podzielają nasze wartości i widzą potrzebę myślenia o ekonomii, o mieście, o współpracy w nowy sposób” – mówi Nina, odpowiadająca w Kooperatywie za kontakty z dostawcami.

Na rozkręcenie nowego sklepu  – remont, wyposażenie ( m.in. kasa fiskalna, lodówki, regały  lady chłodnicze) oraz zakup towarów potrzeba ok. 40 000 złotych. W celu zgromadzenia potrzebnych funduszy  kooperatywa rozpoczęła   zbiórkę na popularnym portalu PolakPotrafi, gdzie osoby z całej Polski mogą przekazywać środki na rzecz drugiego sklepu. Do lokalnej społeczności adresowana jest akcja „Kredyt Zaufania” – emisja bonów, będących społecznościową pożyczką na remont nowego lokalu.

 „Dwa lata temu wzięliśmy sprawy w swoje ręce i otworzyliśmy pierwszy w Polsce sklep kooperatywy spożywczej! Dziś nasz sklep przy Wilczej 29a cieszy się uznaniem mieszkańców Warszawy, co daje nam impuls do rozwoju i szansę zwiększenia wpływu na nasze otoczenie” – przekonuje Kasia, koordynatorka sklepu. „Chcemy zachęcić wszystkich, którym bliskie są idee współpracy, samoorganizacji, sprawiedliwej ekonomii i zrównoważonego rozwoju aby wsparli naszą inicjatywę. To co robimy naprawdę działa!”

Wejdź na PolakPotrafi.pl i wesprzyj zbiórkę Kooperatywy Dobrze!

O Kooperatywie „Dobrze”  pisaliśmy w numerze 023 Zielonych Wiadomości z września 2015 roku: Więcej niż sklep oraz tutaj: Jedzenie jest modne, rolnicy mniej.

Zachęcamy do wsparcia tej  niezwykle pożytecznej inicjatywy!

Strona internetowa Kooperatywy „Dobrze”: www.dobrze.waw.pl, fanpage na Facebooku: www.facebook.com/kooperatywadobrze/

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.