ISSN 2657-9596
Fot. Pixabay/I.Olczyk

„Rodzice dla klimatu” wręczają petycję PGE: Bełchatów musi przestać truć!

Redakcja
03/09/2019

W środę o godzinie 13:30 w siedzibie Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie “Rodzice dla klimatu” przekażą prawie 10 tysięcy podpisów pod apelem o zdecydowane zmniejszenie szkodliwych dla klimatu emisji z elektrowni w Bełchatowie.

Rodzice to – zaraz po młodzieży – część społeczeństwa, która przeżywa największy niepokój o przyszłość i domaga się wprowadzenia racjonalnego planu walki z zagrożeniami m. in z kryzysem klimatycznym. We wręczanej petycji jako istotne źródło zagrożenia wskazane zostały elektrownia i kopalnia węgla brunatnego „Bełchatów”, które odpowiadają za 10 procent wszystkich polskich emisji podgrzewającego klimat dwutlenku węgla i tym samym są największym emitentem w Europie i drugim największym emitentem na świecie. Położona w najbardziej zagrożonym pustynnieniem województwie łódzkim kopalnia jest przyczyną największego w Europie leja depresyjnego – obszaru pozbawionego wody na potrzeby wydobycia węgla. W sytuacji szybko postępującego kryzysu klimatycznego, rysuje się wybór: albo nasza przyszłość, albo Bełchatów.

Magda, mama Olgi i Borysa „Rodzice dla klimatu”: Podpisałam petycję i angażuję się w jej doręczenie ponieważ moje dzieci są dla mnie najważniejsze. Czuję się odpowiedzialna za zapewnienie im bezpiecznej przyszłości i to jest mój sposób na zadbanie o świat, w którym będą dorastać i żyć.

Patrycja, mama Ingi i Poli „Rodzice dla klimatu”: Poczucie bezradności wobec tak wielkich przedsiębiorstw, które bez skrupułów niszczą nasz wspólny klimat budzi we mnie gniew. Jestem też zła na siebie, że zbyt mało dotąd robiłam w tej sprawie. Jestem zła, że dzieci musiały wyjść na ulicę, żebyśmy dostrzegli problem i zaczęli wreszcie działać.

Jan Mencwel z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi: Fundacja ClientEarth zainicjowała petycję przed szczytem klimatycznym w Katowicach w grudniu 2018. Pod wezwaniem podpisało się do dziś prawie 10 tysięcy osób. Dlatego wręczają ją sami sygnatariusze – ta petycja należy do nich i wyraża oczekiwania osób poważnie myślących o przyszłości w obliczu kryzysu klimatycznego.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że brak zdecydowanej interwencji w sprawie zmiany klimatu oznacza problemy z dostępem do wody pitnej, częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak niebezpieczne dla zdrowia dzieci i osób starszych upały, susze  zmniejszające produkcję rolniczą, nawalne deszcze, trąby powietrzne, huragany, rozwój chorób wcześniej występujących tylko w tropikach. W dalszej perspektywie czekać nas mogą kryzysy gospodarcze, polityczne i społeczne: konflikty, migracje i dalsze pogorszenie sytuacji materialnej biedniejszej części społeczeństwa.

Źródło: ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.