ISSN 2657-9596
Fot. Pixabay/I.Olczyk

„Rodzice dla klimatu” wręczają petycję PGE: Bełchatów musi przestać truć!

Redakcja
3 września 2019

W środę o godzinie 13:30 w siedzibie Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie “Rodzice dla klimatu” przekażą prawie 10 tysięcy podpisów pod apelem o zdecydowane zmniejszenie szkodliwych dla klimatu emisji z elektrowni w Bełchatowie.

Rodzice to – zaraz po młodzieży – część społeczeństwa, która przeżywa największy niepokój o przyszłość i domaga się wprowadzenia racjonalnego planu walki z zagrożeniami m. in z kryzysem klimatycznym. We wręczanej petycji jako istotne źródło zagrożenia wskazane zostały elektrownia i kopalnia węgla brunatnego „Bełchatów”, które odpowiadają za 10 procent wszystkich polskich emisji podgrzewającego klimat dwutlenku węgla i tym samym są największym emitentem w Europie i drugim największym emitentem na świecie. Położona w najbardziej zagrożonym pustynnieniem województwie łódzkim kopalnia jest przyczyną największego w Europie leja depresyjnego – obszaru pozbawionego wody na potrzeby wydobycia węgla. W sytuacji szybko postępującego kryzysu klimatycznego, rysuje się wybór: albo nasza przyszłość, albo Bełchatów.

Magda, mama Olgi i Borysa „Rodzice dla klimatu”: Podpisałam petycję i angażuję się w jej doręczenie ponieważ moje dzieci są dla mnie najważniejsze. Czuję się odpowiedzialna za zapewnienie im bezpiecznej przyszłości i to jest mój sposób na zadbanie o świat, w którym będą dorastać i żyć.

Patrycja, mama Ingi i Poli „Rodzice dla klimatu”: Poczucie bezradności wobec tak wielkich przedsiębiorstw, które bez skrupułów niszczą nasz wspólny klimat budzi we mnie gniew. Jestem też zła na siebie, że zbyt mało dotąd robiłam w tej sprawie. Jestem zła, że dzieci musiały wyjść na ulicę, żebyśmy dostrzegli problem i zaczęli wreszcie działać.

Jan Mencwel z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi: Fundacja ClientEarth zainicjowała petycję przed szczytem klimatycznym w Katowicach w grudniu 2018. Pod wezwaniem podpisało się do dziś prawie 10 tysięcy osób. Dlatego wręczają ją sami sygnatariusze – ta petycja należy do nich i wyraża oczekiwania osób poważnie myślących o przyszłości w obliczu kryzysu klimatycznego.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że brak zdecydowanej interwencji w sprawie zmiany klimatu oznacza problemy z dostępem do wody pitnej, częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak niebezpieczne dla zdrowia dzieci i osób starszych upały, susze  zmniejszające produkcję rolniczą, nawalne deszcze, trąby powietrzne, huragany, rozwój chorób wcześniej występujących tylko w tropikach. W dalszej perspektywie czekać nas mogą kryzysy gospodarcze, polityczne i społeczne: konflikty, migracje i dalsze pogorszenie sytuacji materialnej biedniejszej części społeczeństwa.

Źródło: ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

2 thoughts on “„Rodzice dla klimatu” wręczają petycję PGE: Bełchatów musi przestać truć!

 • 15 lutego 2020 o 11:32
  Permalink

  Proszę Państwa

  Gratulujemy walki o czyste powietrze dla nas i naszych dzieci. Należy dołączyć do tego problemu walkę i wzmóc nasze {tzn. Stowarzyszenia) starania wieloletnie o ochronę Polaków przed nadmiernym promieniowaniem pochodzącym od baz telefonii komórkowej. Należy także protestować gremialnie przeciw podwyższeniu norm promieniowania elektromagnetycznego oraz wprowadzeniu sieci internetowej 5G. Jest to decyzja wprowadzająca totalną inwigilację Narodu, doprowadzenie do degradacji środowiska, wymieranie ludzi na nowotwory złośliwe, okaleczanie narodzonych dzieci. jak donoszą dane GUS ilość chorujących i wymagających onkologicznego leczenia Polaków na złośliwe nowotwory osiągnie w roku 2023 min.800 tysięcy osób, a ilość zmarłych w tym czasie min. 230 tysięcy osób. Z uwagi na wprowadzenie ludobójczego radiokomunikacyjnego systemu 5G i podwyższeniu w Rozporządzeniu Min. Zdrowia
  (druk Nr 426 859 z dnia 14.11.2019 r.)
  o sanitarnej gęstości mocy modulowanych mikrofal z 0,1 [W/m2] do 10 [W/m2] czyli 100 razy większej, skróci okres zachorowalności ludzi wg danych GUS z 8 lat do 4. Proszę dokładnie zapoznać się z pismem dr Diany Wojtkowiak do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Gdańsk,9.12.2018. Smog w powietrzu to nie tylko spaliny w naszym środowisku i ocieplenie klimatu, ale także zabijają nas fale elektromagnetyczne o zwiększonej mocy, manipulacje w ustawodawstwie na ten temat, pazerność kapitału zagranicznego i nie poparte porządnymi badaniami działania korporacji operatorów telefonii.
  Los
  Polaków i przyszłego pokolenia w naszych rękach. Należy zjednoczyć się w wysiłkach na rzecz obrony naszego środowiska. Musi to być stowarzyszenie nie tylko “Rodzice dla klimatu”, ale także “Rodzice przeciw nadmiernej ekspozycji pól elektromagnetycznych na organizmy ludzkie”.
  Rodzice i wszyscy Polacy, którym na sercu leży nasz los i zdrowie naszych dzieci – zapoznajcie się z pismami i tematem na w/w temat na stronach internetowych: htpp://www.iddd.de/umtsno/swidnica.

  1

  Odpowiedz
 • 15 lutego 2020 o 11:59
  Permalink

  c.d. w sprawie 5G.
  w Brukselo zatrzymano rozwój sieci 5G. cytuję słowa minister srodowiska Celine Fremault: “Nie mogę powitać takiej technologii, jeśli nie są respektowane standardy promieniowania, które muszą chronić obywateli, bez względu na to, czy będzie to G5 czy nie”. I dalej: “Mieszkańcy Brukseli nie są królikami doświadczalnymi, których zdrowie mogę sprzedać z zyskiem. Nie
  możemy pozostawić żadnych wątpliwości”.
  Inna informacja z internetu. Belgia nie osiągnęła porozumienia w sprawie licencji G5,
  No proszę, a Polacy ochoczo wprowadzili już G5 w Gdańsku i Łodzi. No i co Polacy na to?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.