ISSN 2657-9596

Niezbędnik wyborczy

Redakcja
07/10/2011

Już w niedzielę głosujemy! Oddając głos w wyborach, wybieramy nie tylko tę czy inną partię, ale także pewną wizję Polski i świata, w jakim chcemy żyć. W „Zielonych Wiadomościach” już od kilku miesięcy publikujemy materiały, które mogą pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Wybory to przede wszystkim ocena dokonań koalicji rządzącej. W dossier „Polska po 4 latach PO” zebraliśmy głosy ekspertek i ekspertów oceniających z punktu widzenia zielonych wartości (trwałego i zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwości społecznej, praw człowieka) cztery lata koalicji PO-PSL w różnych dziedzinach, od polityki transportowej po zagraniczną – w sumie kilkanaście artykułów. Tych, którzy nie zdążą przeczytać ich wszystkich, zachęcamy do lektury tekstu Macieja Gduli „Cztery długie lata”.

Jako uzupełnienie dossier warto przeczytać dwa teksty poświęcone polskiej polityce klimatycznej: artykuł Bartłomieja Kozka „Klimatyczna zagwozdka polskiej prezydencji” oraz rozmowę z Karoliną Jankowską „Każda tona CO2 to o tonę za dużo”.

W artykule Bogumiła Kolmasiaka „Droga przez beton” przedstawiamy pokrótce historię różnych inicjatyw politycznych, które próbowały przebić się w skartelizowanym systemie partyjnym. Przyjrzeliśmy się także bliżej programowi gospodarczemu sygnowanemu wspólnie przez BCC i SLD. Krystyna Słodczyk w rozmowie z Beatą Nowak analizuje programy różnych partii w dziedzinie ochrony środowiska. Zaś Adam Ostolski w artykule „Nie ma postępu na skróty” zastanawia się nad tym, co zmieni, a czego nie zmieni w polskiej polityce Ruch Palikota.

Warto przeczytać również artykuły napisane przez osoby kandydujące w wyborach. Krystian Legierski opowiada o tym, jak chce wykorzystać w Sejmie doświadczenie polityczne, które nabył jako radny Warszawy. Agnieszka Grzybek analizuje „grę pozorów” rządu PO w odniesieniu do praw kobiet. Łukasz Moll w tekście „Górny Śląsk – życie po węglu” zastanawia się nad przyszłością swojego regionu. Joanna Kasprowicz przygląda się temu, co lokalne mechanizmy podejmowania decyzji mówią o Polsce („Krosno Odrzańskie, czyli Polska w pigułce”). Jerzy Niczyporuk opowiada o GMO i „zasadzie ostrożności”. Zaś Jan Szoc w rozmowie z Wojciechem Kłosowskim opowiada o swojej wizji rozwoju Polski wschodniej.

W piątkowej rubryce Bartłomieja Kozka regularnie zamieszczaliśmy omówienia programów wyborczych różnych partii:

Zapraszamy do lektury!

Fot. Piotrus, Wikipedia.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading