ISSN 2657-9596

Niezbędnik wyborczy

Redakcja
07/10/2011

Już w niedzielę głosujemy! Oddając głos w wyborach, wybieramy nie tylko tę czy inną partię, ale także pewną wizję Polski i świata, w jakim chcemy żyć. W „Zielonych Wiadomościach” już od kilku miesięcy publikujemy materiały, które mogą pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Wybory to przede wszystkim ocena dokonań koalicji rządzącej. W dossier „Polska po 4 latach PO” zebraliśmy głosy ekspertek i ekspertów oceniających z punktu widzenia zielonych wartości (trwałego i zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwości społecznej, praw człowieka) cztery lata koalicji PO-PSL w różnych dziedzinach, od polityki transportowej po zagraniczną – w sumie kilkanaście artykułów. Tych, którzy nie zdążą przeczytać ich wszystkich, zachęcamy do lektury tekstu Macieja Gduli „Cztery długie lata”.

Jako uzupełnienie dossier warto przeczytać dwa teksty poświęcone polskiej polityce klimatycznej: artykuł Bartłomieja Kozka „Klimatyczna zagwozdka polskiej prezydencji” oraz rozmowę z Karoliną Jankowską „Każda tona CO2 to o tonę za dużo”.

W artykule Bogumiła Kolmasiaka „Droga przez beton” przedstawiamy pokrótce historię różnych inicjatyw politycznych, które próbowały przebić się w skartelizowanym systemie partyjnym. Przyjrzeliśmy się także bliżej programowi gospodarczemu sygnowanemu wspólnie przez BCC i SLD. Krystyna Słodczyk w rozmowie z Beatą Nowak analizuje programy różnych partii w dziedzinie ochrony środowiska. Zaś Adam Ostolski w artykule „Nie ma postępu na skróty” zastanawia się nad tym, co zmieni, a czego nie zmieni w polskiej polityce Ruch Palikota.

Warto przeczytać również artykuły napisane przez osoby kandydujące w wyborach. Krystian Legierski opowiada o tym, jak chce wykorzystać w Sejmie doświadczenie polityczne, które nabył jako radny Warszawy. Agnieszka Grzybek analizuje „grę pozorów” rządu PO w odniesieniu do praw kobiet. Łukasz Moll w tekście „Górny Śląsk – życie po węglu” zastanawia się nad przyszłością swojego regionu. Joanna Kasprowicz przygląda się temu, co lokalne mechanizmy podejmowania decyzji mówią o Polsce („Krosno Odrzańskie, czyli Polska w pigułce”). Jerzy Niczyporuk opowiada o GMO i „zasadzie ostrożności”. Zaś Jan Szoc w rozmowie z Wojciechem Kłosowskim opowiada o swojej wizji rozwoju Polski wschodniej.

W piątkowej rubryce Bartłomieja Kozka regularnie zamieszczaliśmy omówienia programów wyborczych różnych partii:

Zapraszamy do lektury!

Fot. Piotrus, Wikipedia.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.