ISSN 2657-9596
Miara krawiecka

Jak schudnąć

Jerzy Masłowski
16/08/2012

Chińscy lekarze naturaliści od tysięcy lat stosują metodę, która pozwala nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale też uniknąć efektu jo-jo, czyli powrotu do dawnej wagi.

W świetle medycyny chińskiej otyłość spowodowana jest wieloletnim wychłodzeniem organizmu wskutek niewłaściwej diety. Jeśli w codziennym menu dominują pokarmy określane jako orzeźwiające i wychładzające (patrz: tabela), dochodzi do zaburzenia równowagi energetycznej. Wychłodzony organizm coraz bardziej domaga się pożywienia, by uzupełnić niedobór potrzebnej energii, a ściślej: domaga się pokarmów ocieplających i rozgrzewających. Niestety, niedogrzany organizm zwykle nie dostaje odpowiedniego pożywienia, bowiem ludzie cierpiący na otyłość najczęściej sięgają po nieodpowiednie pokarmy (kanapki, sałatki, ciastka, itp.), które jeszcze bardziej wyziębiają ustrój. W efekcie łaknienie pojawia się znów i znów i spirala się nakręca. Wyziębiony organizm zaczyna obudowywać się coraz większą ilością tkanki tłuszczowej, by cenna energia, której ma niedobór, nie ulatywała.

Żołądek – jak całe ciało – też pozostaje w nierównowadze i z roku na rok trawi coraz gorzej. Niestrawione resztki pokarmu zalegają w przewodzie pokarmowym, w końcu tworzy się z nich tzw. śluz, niezwykle niebezpieczny dla zdrowia. Śluz gromadzi się w organizmie, twardnieje i blokuje kanały energetyczne. Część śluzu lokuje się w woreczku żółciowym i nerkach, tworząc kamienie, część, w formie złogów, obudowuje naczynia krwionośne, powodując miażdżycę, z reszty śluzu tworzą się opuchlizny, zatory i ropnie.

Według Chińczyków leczenie otyłości nie jest trudne. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, bo trwa to zwykle kilka miesięcy, a nawet rok. Najważniejsza jest dieta. Należy spożywać produkty mające energię ocieplającą i rozgrzewającą, unikać zaś tych, które wychładzają i orzeźwiają (neutralne można jeść, ale po poddaniu ich obróbce cieplnej, bowiem wówczas ogrzewają organizm). Należy pamiętać, by dietę dostosować do pory roku: zimą jadać głównie produkty rozgrzewające i ocieplające oraz neutralne, latem zaś przede wszystkim ocieplające i neutralne. W szczególnie gorące dni można sobie pozwolić na produkty odświeżające, ale jeść je z umiarem.

Ważne jest, by spożywać jak najwięcej produktów gotowanych. W miesiącach chłodnych wszystkie posiłki powinny być gotowane. W tym czasie nie powinno się jadać surowizny lub jeść ją bardzo rzadko – owoce i warzywa powinny być gotowane, duszone lub suszone. (Co prawda medycyna chińska nie zna pojęcia witamin, ale nalega, by gotując produkty, wrzucać je na wrzątek – medycyna zachodnia radzi to samo, bowiem większość witamin zostaje zachowana). Latem należy spożywać przynajmniej dwa gotowane posiłki. Należy pamiętać, że trawienie musi odbywać się w odpowiedniej temperaturze, dlatego żołądek należy wciąż ogrzewać – potrawa musi być nie tylko gotowana, ale i ciepła. Surowe owoce, warzywa czy kanapki żołądek musi najpierw ogrzać, by dały się strawić, a jeśli nie ma wystarczającej ilości energii, potrawy te zostają strawione w części, a z reszty tworzy się wspomniany śluz. Dlatego tak ważne jest jedzenie gotowanych potraw. Nie wolno pić, ani tym bardziej popijać potraw zimnymi napojami, bo chłód paraliżuje żołądek i uniemożliwia prawidłowy proces trawienny. Niedogrzany żołądek mają wszyscy stali bywalcy barów typu fast-food. Większość z nich cierpi na nadwagę, bowiem zimne napoje są jedną z przyczyn otyłości. Ci, którzy w to nie wierzą, niech popatrzą na brzuch statystycznego piwosza – trunek ten pijany jest na ogół po schłodzeniu.

Ustalając dietę, należy pamiętać o cudownych właściwościach ognia, który z produktu orzeźwiającego czy wychładzającego może zrobić produkt rozgrzewający. Dlatego gruszki czy banany można jeść w diecie odchudzającej, pod warunkiem, że gotuje się je min. 30 minut z mielonymi goździkami, cynamonem itp. Ważne, by jeść mało a często, bowiem niedogrzany żołądek nie jest w stanie strawić dużych porcji. Należy dokładnie przeżuwać każdy kęs, gdyż ślina ma właściwości rozgrzewające. I rzecz równie ważna: w czasie chłodów koniecznie ubierać się ciepło, szczególnie zaś chronić nerki, bo to one są odpowiedzialne za równowagę energetyczną organizmu.

Il. – miara krawiecka na podst. zdjęcia Isabelle Grosjean ZA w Wikimedia commons.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading