Kooperatywy spożywcze w UE. Lekcje dla Polski Bartłomiej Błesznowski / Adela Gąsiorowska / Ruta Śpiewak Zapraszamy do lektury raportu „Kooperatywy spożywcze w UE. Lekcje dla Polski” wprowadzającego w tematykę kooperatyzmu, zarówno z perspektywy historycznej, jak
To nie jest kraj dla młodych ludzi Anna Toniolo Kryzys rosnących kosztów życia to kolejny po pandemii cios, doświadczany przez osoby młode. W wypadku Włoch młodsze pokolenia cierpią z powodu niestabilnych warunków zatrudnienia i pogarszających się perspektyw ekonomicznych już co najmniej od dekady.
Nigdy się życiem nie nudzić Monika Kostera Jako społeczeństwo, ale też jako jednostki, bardzo nie umiemy się starzeć. Tymczasem przecież właśnie słyszy się zewsząd, że „społeczeństwa się starzeją” i ludzie żyją coraz dłużej. Powinniśmy się nauczyć żyć coraz dłużej.
Na obrzeżach: geografia nierówności w edukacji Federico Ambrosini / Sofia Cherisi W jaki sposób szkoły i nauczyciele mogą zmienić otaczającą ich społeczność – na przykładzie dzielnicy Tor Bella Monaca na obrzeżach Rzymu
Kobiety i globalny zasięg prawa religijnego Krystyna Boczkowska / Klementyna Suchanow Alert dla kobiet! Toczy się na świecie podstępna wojna o odebranie nam wywalczonych praw. Musimy wiedzieć, być czujnymi i jeszcze silniej walczyć o swoje
Egzamin u Złotej Kaczki Monika Kostera Indywidualizacja postępuje i na ogół nawet nie jest odbierana jako bolesny rozpad, ale raczej coś w rodzaju postępu – generowanie nowych stabilnych tożsamości i społeczna legitymizacja ich, podczas gdy system kapitalistyczny szczyci się tym, że jest oparty na konkurencji.
Moda na sadyzm w zarządzaniu Monika Kostera Post-transformacyjna kultura zarządzania w Polsce wyzwala i aktywnie wspiera sadyzm. Zjawisko oficjalnego definiowania szefostwa w kategoriach siły i przemocy oraz gloryfikacja takich wyobrażeń jako szacownych i prawomocnych to cecha neoliberalizmu.
Jednostka nie istnieje Monika Kostera Społeczeństwo nie istnieje, „there’s no such thing as society” – powiedziała Margaret Thatcher w wywiadzie 35 lat temu. To nieprawda. Jest odwrotnie. Nie istnieje coś takiego jak jednostka.
Globalny kapitalizm stał się zależny od rozpoczynania wojen William Robinson Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła polityczną debatę nad geopolitycznymi konsekwencjami tego konfliktu. Jednakże, co jest mniej zauważane i równie ważne, wojna utorowała drogę gruntownej militaryzacji tego, co już było gospodarką globalnych wojen.