ISSN 2657-9596

Deutsche Bank wycofuje się z finansowania odwiertów w Arktyce

30 lipca 2020
Z powodu zmian klimatu, w ostatnich tygodniach Arktyka zmaga się z nieznaną wcześniej falą upałów i pożarami. Jak ogłosiła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) średnia temperatura na Syberii w czerwcu była wyższa o 10 stopni niż normalnie. Z obserwowanych danych wynika, że Arktyka ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata. Mimo tego, koncerny energetyczne nie zamierzają wycofywać się z poszukiwań i eksploatacji znajdujących się tam bogatych złóż ropy i gazu. Decyzja Deutsche Banku zapadła pod presją aktywistów klimatycznych i organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

W oficjalnym oświadczeniu Deutsche Bank zapowiedział, że nie będzie oferować wsparcia finansowego dla żadnych nowych projektów związanych z odwiertami ropy lub gazu w Arktyce. Dodatkowo zobowiązał się do zaprzestania finansowania inwestycji paliw kopalnych z piasku bitumicznego i szczelinowania hydraulicznego na obszarach ubogich w wodę.

Do końca 2020 roku Deutsche Bank dokona oceny wszystkich bieżących przedsięwzięć biznesowych związanych z ropą i gazem oraz zakończy do 2050 roku wszystkie projekty związane z wydobyciem węgla. Jednak nadal będzie finansował dotychczasowe projekty wiertnicze w Arktyce.

Niemiecka organizacja pozarządowa Urgewald, która zajmuje się ochroną środowiska i prawami człowieka, a ostatnio koncentruje się na wzmożonej aktywnością koncernów energetycznych w Arktyce przyjęła decyzję Banku z zadowoleniem. Jej zdaniem zapadła ona za późno i w sposób niewystarczający uwzględnia potrzeby środowiska.

Decyzja Deutsche Banku wpisuje się w politykę innych podmiotów, które zaczynają prowadzić politykę w większym stopniu klimatycznie odpowiedzialną. Goldman Sachs, Wells Fargo, Citi, JPMorgan Chase i Morgan Stanley, czyli pięć największych amerykańskich banków chce wprowadzenia zakazu prowadzenia odwiertów w Arktyce. Na całym świecie ponad dwadzieścia banków przyjęło podobne rozwiązania. Bank of America pozostaje jedynym z dużych amerykańskich banków, który wspiera plany ekspansji w Arktyce realizowane przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

Źródło: Common Dreams

Fot. Cheryl Strahl


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.