Komisja Europejska przedłuża zezwolenie na stosowanie glifosatu
Komisja Europejska przedłużyła zezwolenie na stosowanie kontrowersyjnego herbicydu, glifosatu o kolejne 18 miesięcy, pomimo braku poparcia wymaganej większości krajów członkowskich.
Obywatele Unii i organizacje pozarządowe od dawna sprzeciwiają się przedłużeniu wygasającej 30 czerwca autoryzacji na stosowane glifosatu, z powodu powszechnych obaw o jego bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska. Jest on najpowszechniej stosowanym rolniczym preparatem chemicznym na świecie, głównym składnikiem Roundupu firmy Monsanto, który przynosi tej amerykańskiej korporacji 5 miliardów dochodu rocznie. W zeszłym roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia oficjalnie ogłosiła, że glifosat „jest prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”. Odmiennego zdania jest Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który uznał, że nie stanowi on zagrożenia. Rezultaty badań EFSA są krytykowane przez organizacje pozarządowe, ponieważ opierają się na danych dostarczonych przez korporację Monsanto.
Badanie przeprowadzone w Niemczech wykryło ślady glifosatu u 99,6% populacji. Jego stężenie w pobranych próbkach moczu było od 5 do 42 razy większe od maksymalne ilości dozwolonej w wodzie pitnej w Europie.
Komentując decyzję Komisji, europoseł Zielonych, Bart Staes powiedział: „Decyzja Komisji o przedłużeniu zgody na stosowanie glifosatu, pomimo wyników zeszłotygodniowego głosowania, jest oznaką zlekceważenia sprzeciwu społeczeństw i rządów Unii Europejskiej wobec tego kontrowersyjnego, toksycznego herbicydu”.
„Ta prawdopodobnie pierwsza decyzja Unii Europejskiej po referendum w Wielkiej Brytanii pokazuje, że Komisja nie zrozumiała jasnej lekcji, że Unia Europejska musi w końcu zacząć znowu słuchać głosu swoich obywateli. To tymczasowe przedłużenie zezwolenia musi być początkiem końca glifosatu; chcielibyśmy zachęcić teraz rządy i regiony UE do zastosowania przysługującego im prawa do nałożenia poważnych restrykcji na jego użycie, tak abyśmy mogli rozpocząć proces wycofywania glifosatu”.
Eurodeputowany Marc Tarabella (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów) potępił decyzję Komisji, nazywając ją „absurdalną”. Belgijski polityk dodał, że „zyski Monsanto uznano za ważniejsze od zdrowia 500 milionów Europejczyków” i oskarżył europejskie instytucje, międzynarodowe korporacje i rządy o to, że są odpowiednio „głuche, ślepe i nieme”.
„Unia Europejska zdecydowała się na przedłużenie zgody na stosowanie glifosatu, pomimo ostrzeżeń WHO, że substancja ta prawdopodobnie powoduje raka. Ta nieodpowiedzialna decyzja została podjęta przez Komisję, która straciła kontakt z obywatelami Europy, przy cichym poparciu wielu rządów narodowych. Koniec 2017 roku jest tuż za rogiem. Rządy narodowe i regionalne powinny zainicjować plan wycofywania glifosatu tak szybko, jak to tylko możliwe” – powiedziała dyrektorka Greenpeace’u ds. europejskiej polityki żywnościowej.
Opracował: Jan Skoczylas na podstawie: euractiv.com, greenpeace.org
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.