ISSN 2657-9596

Zieloni w Parlamencie Europejskim będą bronić praw zwierząt

5 kwietnia 2019

Przewodniczący Partii Zieloni Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski razem z Magdaleną Gałkiewicz – kandydatką Zielonych do Parlamentu Europejskiego z woj. łódzkiego, wieloletnią działaczką ruchów na rzecz praw zwierząt, podpisali deklarację “Eurogroup for Animals”, której celem jest zadbanie w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego o prawa zwierząt domowych, dzikich i hodowlanych.

Wszyscy kandydaci i kandydatki Partii Zieloni na listach Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego złożyli zobowiązanie pod deklaracją na rzecz dobrostanu zwierząt stworzoną przez “Eurogroup for Animals”, zobowiązując się do realizacji wszystkich 21 działań w niej zawartych. Są dotychczas jedyną partią w Polsce, której wszyscy kandydaci i kandydatki podjęli takie zobowiązanie.

Dobrostan zwierząt jest jednym z kluczowych tematów w wyborach europejskich w 2019 roku. Wybory te określają priorytety polityczne Europy na następne pięć lat, dlatego postęp polityczny na rzecz dobrostanu zwierząt zależy od zaangażowanych parlamentarzystów. Z tego powodu “Eurogroup for Animals” – organizacja zrzeszająca organizacje pozarządowe walczące o prawa i dobrostan zwierząt w tym m.in. “Otwarte Klatki” – stworzyła deklarację na rzecz dobrostanu zwierząt. Podpisując ją kandydaci i kandydatki na posłów do Parlamentu Europejskiego, zobowiązując się do 21 działań na rzecz praw zwierząt.

– Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego są wielkim wyborem. Zdecydują,  jakiej Europy i Polski chcemy. Dla nas Zielonych jest oczywistością, że chcemy Europy i Polski szanującej prawa zwierząt i dbającej o dobrostan wszystkich zwierząt – hodowlanych, dzikich i domowych. Wrażliwość na sytuację zwierząt łączy nas wszystkich, niezależnie od narodowość, czy też poglądów politycznych. Europejczycy i Europejki oraz Polki i Polacy chcą, aby politycy w Brukseli oraz w Warszawie podjęli działania, które ostatecznie zakończą łamanie praw zwierząt oraz poprawią dobrostan zwierząt gospodarskich. To jest alternatywa dla okrucieństwa hodowli masowej i tortur transportu zwierząt na duże odległości. Europosłowie i europosłanki z grupy Zieloni/Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim walczą o to od lat – powiedziała na konferencji prasowej przewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz.

– Dla Zielonych prawa zwierząt oraz walka o poprawę ich dobrostanu nie jest tylko pustym hasłem podnoszonym w czasie kampanii wyborczej w celu ocieplenia wizerunku. Wielu z nas od lat działa w obronie ich praw w organizacjach pozarządowych, jesteśmy ze społecznościami walczącymi z fermami futrzarskimi, stajemy w obronie dzikich zwierząt przed odstrzałami oraz okrucieństwem myśliwych, protestowaliśmy przeciwko ubojowi rytualnemu, mamy najbardziej kompleksowy program wyborczy w tej kwestii. Jesteśmy wiarygodni, poprzez nasze czyny, a nie tylko słowa. – podkreślała Magdalena Gałkiewicz, kandydatka Partii Zieloni do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej w okręgu łódzkim.

– Cieszę się i jestem bardzo dumny z tego, że jesteśmy pierwszą, i dotychczas jedyną, partią w Polsce, której wszyscy kandydaci i wszystkie kandydatki podpisali to jakże ważne zobowiązanie na rzecz dobrostanu zwierząt. Nie było w tej sprawie żadnych wątpliwości. Jesteśmy tu wiarygodni, jak żadna inna partia. Jesteśmy wiarygodni, bo nasi członkowie i nasze członkinie są w walkę o prawa zwierząt zaangażowani i zaangażowane od lat. Tak jak nasza kandydatka Magdalena Gałkiewicz, tak jak nasza przewodnicząca Małgorzata Tracz.  Temat praw zwierząt to ważna kwestia poruszana także w Parlamencie Europejskim – to tam powstają dyrektywy i uregulowania, które mogą poprawić ich los. Jako Zieloni będziemy przez całą nadchodzącą kampanię wyborczą ten temat poruszać. – powiedział Marek Kossakowski, przewodniczący Partii Zieloni.

– W Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej uznano, że zwierzęta są istotami zdolnymi do odczuwania (art. 13 Tytuł II), chcemy dopilnować aby było to uwzględniane we wszystkich istotnych wnioskach ustawodawczych i inicjatywach politycznych przedstawianych w Parlamencie Europejskim, a nade wszystko chcemy promować i wspierać wprowadzanie lepszych standardów w zakresie dobrostanu zwierząt. Ponadto chcemy wezwać Komisję do zapewnienia skutecznego egzekwowania i wdrażania przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt we wszystkich państwach członkowskich oraz do do powołania komisarza ds. dobrostanu zwierząt. Tematy, które w Parlamencie europejskim są w tym obszarze dla nas szczególnie ważne to:

– wycofanie z użycia wszystkich klatek wykorzystywanych w hodowli

– ograniczenia do minimum transportu żywych zwierząt

– dopilnowanie aby dobrostan zwierząt gospodarskich stał się priorytetem we wdrażaniu wspólnej polityki rolnej

– zakończenie praktyki przymusowego tuczu kaczek i gęsi wykorzystywanych do produkcji „foie gras”

– wprowadzenie zakazu uboju bez ogłuszania [dzisiaj w niektórych krajach są odstępstwa ze względów kulturowych lub religijnych]

– wprowadzenie nowych zasad mających na celu ochronę dobrostanu ryb

– ograniczenie transportu egzotycznych zwierząt, które mogą być przedmiotem handlu i hodowli w UE

– przyjęcie unijnego zakazu wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach

– promowanie dobrostanu koni i odpowiedzialną nad nimi opiekę

– wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra

– wprowadzenie kompatybilnych systemów identyfikacji i rejestracji psów i kotów na szczeblu UE w celu zapewnienia skuteczniejszej identyfikowalności tych zwierząt, a przez to zapobiegania bezdomności i nielegalnego handlu tymi zwierzętami

– przyjęcie kompleksowej strategii UE, w celu odejścia od wykorzystywania zwierząt do celów badań, doświadczeń i edukacji

– ponadto zapewnienie, aby przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego z krajów trzecich był w pełni zgodny ze standardami UE w zakresie dobrostanu zwierząt

Każdy kandydat lub kandydatka może też zadeklarować się, że po wybraniu do PE dołączy do Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. Dobrostanu i Ochrony Zwierząt – powiedziała Magdalena Gałkiewicz.

– Deklarację “Eurogroup for Animals” podpisało także kilkoro kandydatów i kandydatek spoza Zielonych, a startujących z list Koalicji Europejskiej, np. europoseł Michał Boni, poseł Andrzej Halicki. Będziemy zachęcać wszystkich kandydatów i kandydatki Koalicji Europejskiej do poparcia apelu i aktywnego działania na rzecz dobrostanu zwierząt w przyszłym Parlamencie Europejskim. Do tej pory apelu nie podpisał nikt z kandydatów czy kandydatek innych komitetów: PiS, Wiosny czy Lewicy Razem. Mamy nadzieję, że przemyślą kwestię praw zwierząt w ich postulatach wyborczych i zdecydują się na udzielenie poparcia inicjatywie – zakończyła Małgorzata Tracz

Treść deklaracji na rzecz dobrostanu zwierząt oraz listę kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego, którzy ją podpisali, można odnaleźć na stronie internetowej www.voteforanimals2019.eu/pl/home/.

Zieloni startują do Parlamentu Europejskiego ze wspólnych list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni. Wystawiają kandydatów w każdym z 13 okręgów wyborczych, 7 kobiet i 6 mężczyzn. Z okręgu obejmującego województwo łódzkie startuje z czwartego miejsca na liście Magdalena Gałkiewicz –  przewodnicząca łódzkiego koła Partii Zieloni, wolontariuszka w fundacji Viva – Akcja dla zwierząt!, działaczka w ruchu Polska dla zwierząt oraz Łódzkiego Ruchu Antyłowieckiego,  członkini zarządu Stowarzyszenia Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.