ISSN 2657-9596

Konferencja: Woda – wspólne dobro, wspólny problem. Wielkopolska Wschodnia i Bełchatów

Maria Wittels
16/03/2021
Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” zaprasza na konferencję poświęconą odtwarzaniu zasobów wodnych w regionach węglowych Wielkopolski Wschodniej i Bełchatowa. Konferencja odbędzie się online 29 marca 2021, w godz.12:00 – 15:00.

Kwestie rekultywacji kopalni w tych dwóch regionach łączą się za sprawą Warty. Zlewnia tej rzeki cierpi od dekad z powodu odwodnień górniczych i coraz silniejszych susz. To właśnie z niej ma być pobierana woda na rekultywację zagłębi węglowych Konin-Turek i Bełchatów.

– Zakończenie trwającej od kilkudziesięciu lat eksploatacji węgla brunatnego w kopalniach odkrywkowych Bełchatów i Szczerców w najbliższych latach to początek rekultywacji największych i najgłębszych w Polsce wyrobisk – komentuje hydrogeolog dr Sylwester Kraśnicki, jeden z prelegentów. – Aby zrekultywować te wyrobiska poeksploatacyjne, należy wypełnić je wodami podziemnymi oraz powierzchniowymi z Warty. Proces ten będzie trwać przynajmniej kilkadziesiąt lat i będzie znacząco oddziaływać na zasoby wodne tej rzeki. Ponadto, nałożą się na nie skutki zmian klimatu, które będą dodatkowo zmniejszały zasoby wodne Warty.

Dlatego konieczne jest rozpoczęcie planowania, jak przywrócić wodę na terenach dotkniętych suszą i oddziaływaniem górnictwa, a jednocześnie uniknąć negatywnych zmian na innych obszarach.

– Temat wody jest zupełnie nieobecny w rozmowach o transformacji w województwie łódzkim. Chcemy to zmienić. Na tych terenach deficyt wód jest bardzo poważny, a grunty są wysoce narażone na suszę. Dlatego przemyślane zaplanowanie rekultywacji jest tak istotne – komentuje Katarzyna Czupryniak, ekspertka ds. wody w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” – Region węglowy Bełchatowa może pójść śladem Wielkopolski Wschodniej i zadbać o przywrócenie zasobów wodnych na osuszonych przez górnictwo obszarach, aby transformacja była w pełni sprawiedliwa i przyniosła długofalowe, pozytywne efekty dla regionu. Zagadnienia wodne powinny zostać ujęte w Terytorialnych Planach Sprawiedliwej Transformacji obu regionów, aby zapewnione zostało finansowanie niezbędnych działań. Ważnym potencjalnym źródłem finansowania jest też Krajowy Plan Odbudowy.

Konferencja jest jednocześnie inauguracją naszej tegorocznej kampanii #RazemDlaWody, którą chcemy zwrócić uwagę na problem braku odpowiednich regulacji prawnych dotyczących odwodnień górniczych, prowadzący do gigantycznego poboru i marnowania wód podziemnych przez kopalnie węgla na terenach zagrożonych suszą i stepowieniem.

Prelegenci:

  • dr Bogumił Nowak, dyrektor RZGW w Poznaniu,
  • prof. Maciej Zalewski, kierownik Katedry Ekologii Stosowanej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego,
  • Krzysztof Gara, przyrodnik z Zespołu Sieradzkich Parków Krajobrazowych,
  • dr Sylwester Kraśnicki, hydrogeolog,
  • Zbigniew Tynenski, Centrum Zrównoważonego Rozwoju,
  • Maciej Sytek, Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Moderacja: Szymon Bujalski

Patronat medialny: Teraz Środowisko, Portal LM

Program konferencji do pobrania. Rejestracja do udziału w konferencji na platformie zoom. Osoby niezarejestrowane będą mogły śledzić wydarzenie na Facebooku.

Organizatorzy: Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE, Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Źródło: Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.