ISSN 2657-9596

Copernicus: drugi najgorętszy lipiec w Europie w historii pomiarów

06/08/2021

Na świecie utrzymują się anomalnie wysokie temperatury. Potwierdzają to pomiary, które w lipcu przeprowadził Copernicus. Globalne temperatury były tylko nieznacznie niższe od rekordowych pomiarów dokonywanych w analogicznym okresie 2019 i 2016 roku.

Mapa i podane wartości danych pochodzą ze zbioru danych ERA5 ECMWF Copernicus Climate Change Service. Średnie powierzchniowe temperatury w regionie europejskim dotyczą tylko lądu z następującymi granicami długości/szerokości geograficznej: 25W-40E, 34N-72N.

Temperatura powietrza na powierzchni:

– Lipiec 2021 podobnie jak lipiec ubiegłego roku 2020 są na trzecim miejscu jako najcieplejszy lipiec na świecie w historii pomiarów, mniej niż 0,1°C chłodniejsze, niż lipiec 2019 r. i lipiec 2016 r.

– Był to drugi najcieplejszy lipiec w historii pomiarów dla Europy

– Fale upałów wystąpiły od Bałtyku po wschodnią część Morza Śródziemnego

– Zachodnia Ameryka Północna nadal doświadczała anomalnie wysokich temperatur; części Dalekiego Wschodu również były znacznie powyżej średniej

Anomalia temperatury powierzchniowej powietrza w lipcu 2021 r. w stosunku do średniej lipcowej z okresu 1991-2020. Źródło danych: ERA5. Źródło: Copernicus Climate Change Service/ECMWF.

The Copernicus Climate Change Service zastosował się do zalecenia Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), aby wykorzystać ostatni 30-letni okres do obliczania średnich klimatycznych i zmienił się na okres referencyjny 1991-2020 w Biuletynach Klimatycznych C3S obejmujących styczeń 2021 r. Dla przejrzystości przedstawiono liczby i grafiki zarówno dla nowego, jak i poprzedniego okresu (1981-2010).

The Copernicus Climate Change Service C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, rutynowo publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o obserwowanych zmianach w globalnej temperaturze powietrza o powierzchni, pokrywie lodowej morskiej i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Więcej informacji na temat zmiennych klimatycznych w lipcu oraz aktualizacje klimatu z poprzednich miesięcy, a także grafiki w wysokiej rozdzielczości można pobrać tutaj: https://climate.copernicus.eu/monthly-climate-bulletins

Fot.  Ralph W. lambrecht


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.