ISSN 2657-9596
© David Bebber / WWF-UK Climate Justice march through Glasgow during COP26

To jeszcze nie koniec! Nie spoczniemy dopóki Taksonomia nie będzie naprawdę zielona

06/07/2022

Parlament Europejski odrzucił właśnie rekomendację Komisji Środowiska i Komisji Gospodarki, aby usunąć z listy czystych technologii (tzw. Taksonomii) gaz i atom, mimo że gaz ziemny generuje znaczące emisje gazów cieplarnianych i uzależnił Europę od Rosji. Miliardy publicznych euro zamiast wspierać rozwój OZE z wiatru i słońca, zostaną przeznaczone na inwestycje w gaz kopalny i energię jądrową. WWF rozważa podjęcie kroków prawnych razem z ClientEarth przeciwko temu aktowi[1].

Europosłowie mieli okazję opowiedzieć się po stronie klimatu i odrzucić szkodliwe prawo. Większość z niej nie skorzystała. W głosowaniu wzięło udział 639 osób: przeciwko odrzuceniu projektu głosowało 328, a za jego odrzuceniem 278 parlamentarzystów. Wstrzymały się 33 osoby. Możliwość zgłoszenia sprzeciwu przepadła raptem 50 głosami.  

Fundacja WWF od początku stanowczo sprzeciwiała się uznaniu gazu za zieloną energię. Przede wszystkim z powodów klimatycznych. Metan, czyli główny składnik gazu kopalnego, jest gazem cieplarnianym i stanowi zagrożenie dla klimatu. Proces wydobycia i transportu gazu ziemnego niesie ponadto za sobą negatywne konsekwencje dla środowiska. Gaz to także dla nas pułapka ekonomiczna. Jest go coraz mniej, a koszty jego wydobycia ciągle rosną. Już w najbliższych latach będzie go brakować i to dramatycznie. Dodatkowo uzależnienie Europy od gazu spowodowało silne uzależnienie od Rosji[2]. 

Przed dzisiejszym głosowaniem niemal pół miliona osób w całej Europie wezwało swoich eurodeputowanych do odrzucenia wsparcia dla gazu i atomu w unijnej Taksonomii[3]. A z przeprowadzonych niedawno badań jednoznacznie wynika, że Polacy nie popierają unijnego planu uznania energii pochodzącej z gazu i atomu, jako „zielonej”. Z badań przeprowadzonych na zlecenie WWF wynika, że jedynie 35% Polek i Polaków jest przychylne uznaniu gazu za zrównoważone źródło energii, a w przypadku atomu – 36%[4].   

„Gaz i energia jądrowa nie są ekologiczne, a oznaczanie ich jako takich jest rażącym greenwashingiem – szkodzi to klimatowi, a także przyszłym pokoleniom! Dzisiaj lobby wspierające gaz kopalny i energię jądrową odniosło sukces, doprowadzając do przesunięcia miliardów z inwestycji, które są tak bardzo potrzebne, aby zapewnić transformację klimatyczną. Przegraliśmy tę bitwę, ale nie zrezygnujemy z walki. Uważamy, że ten akt jest niezgodny z rozporządzeniem dotyczącym Taksonomii, więc wraz z innymi organizacjami, takimi jak ClientEarth, WWF zbada wszystkie potencjalne możliwości dalszych działań, aby powstrzymać ten greenwashing i chronić wiarygodność całej taksonomii UE. Wzywamy państwa członkowskie i europosłów do tego samego” – powiedziała Ester Asin, dyrektor w WWF European Policy Office. 

„Dla nas w Polsce, inwestycje z publicznych środków w prywatną infrastrukturę gazową i atomową oznacza mniejsze, a być może i niemal zerowe, wsparcie rozwoju OZE, jedynego sposobu na niezależność energetyczną i neutralność klimatyczną. Gazowa infrastruktura prywatna wymusi import drogiego gazu, podbijając ceny energii dla polskich firm i gospodarstw domowych” – tłumaczy Marcin Kowalczyk z WWF Polska.  

„Uznanie nowych inwestycji gazowych jako „zielonych” stoi w sprzeczności z klimatycznymi i środowiskowymi celami UE i godzi w wiarygodność unijnej Taksonomii, jako aktu ukierunkowującego inwestycje prywatne na działania niezbędne do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Potwierdza to zarówno sprzeciw Komisji Środowiska i Komisji Gospodarki Parlamentu Europejskiego, jak i analizy eksperckie WWF i ClientEarth”– mówi dr Olga Kazalska Doradczyni Zarządu ds. Polityki Środowiskowej w WWF Polska. 

Przed nami głosowanie Rady, która do 11 lipca musi zająć stanowisko. W przypadku braku sprzeciwuco najmniej 20 państw członkowskich, akt delegowany wejdzie w życie i będzie stosowany od 1 stycznia 2023 r. Odrzucenie projektu spowoduje konieczność przygotowania nowej propozycji przez Komisję Europejską. 

Odwołania: 

  1. Projekt aktu delegowanego włącza działalności gospodarcze oparte na energii jądrowej i gazowej na listę objętą Taksonomią UE, umożliwiając pozyskiwanie finansowania na nowe inwestycje.
  2.  https://media.wwf.pl/pr/716181/taksonomia-na-gazie-co-z-klimatem
  3. 489 182 e-maile zebrane w ramach kampanii #StopFakeGreen prowadzonej przez WWF, Greenpeace, Transport & Environment, 350.org, EEB oraz petycje WeMove EU i Avaaz.
  4. https://media.wwf.pl/pr/752319/czy-unia-uzna-atom-i-gaz-za-zrownowazona-energie-polacy-przeciwni

 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading