ISSN 2657-9596

Kompromis aborcyjny z europejskiej perspektywy

27/10/2020
W kontekście orzeczenia TK pojawiły się głosy, że poprzedni kompromis był w porządku i dlaczego go zmieniać. Spójrzmy zatem na ten problem z nieco szerszej perspektywy.

W chwili obecnej aborcja na życzenie jest dozwolona w 25 krajach. Irlandia dopuściła tę możliwość w drodze referendum w 2018 r. Na niechlubnej liście wyjątków pozostaje Malta z całkowitym zakazem aborcji oraz Polska, gdzie i tak bardzo restrykcyjne prawo do aborcji zostało jeszcze bardziej ograniczone. W 25 państwach członkowskich aborcja jest możliwa bez powodów. Moment, do którego można ja przeprowadzić, jest zróżnicowany (od 10 ty.g w Portugalii do 24 tyg. w Holandii), jednak w większości państw aborcja jest możliwa do 12 tyg. Co ciekawe, od 2017 r. Francja penalizuje zniechęcanie lub dezinformowanie kobiet, które decydują się na dokonanie aborcji.

Do niedawna prawo aborcyjne w Irlandii należało do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Prawo do życia płodu było konstytucyjnie postawione na równi z prawem do życia matki, a aborcja była zagrożona karą 14 lat więzienia. Do zmiany prawa potrzebny był skandal – na skutek poronienia zmarła młoda kobieta, której odmówiono aborcji. Początkowo, dopuszczono możliwość aborcji w przypadku zagrożenia życia matki, w tym w przypadku zagrożenia próbą samobójczą.  W przeprowadzonym referendum 66,4% Irlandczyków i Irlandek opowiedziało się za zmianą przepisów. Obecnie aborcja jest dopuszczalna do 12 tyg, a do 24 tyg w przypadku zagrożenia życia, bądź poważnego zagrożenia zdrowia kobiety. Nowe prawo dopuszcza również aborcję w przypadku uszkodzeń płodu mogących doprowadzić do jego śmierci w macicy.

W Finlandii, aborcja jest dozwolona przed 17 rokiem życia oraz po 40 roku życia, gdy kobieta ma już czwórkę dzieci, a także ze względów ekonomicznych, społecznych lub zdrowotnych.

Na Malcie aborcja jest całkowicie zakazana, a kobieta lub lekarz jej dokonujący podlegają karze do 3 lat więzienia.

Dokonanie aborcji często jest ograniczone klauzula sumienia, która zasłaniają się lekarze. Średnia lekarzy, którzy sięgają po te klauzule wynosi w Europie 10%, z czego najwyższy odsetek przypada na Włochy (aż 71% przypadków). W związku z tym, liczba nielegalnie dokonywanych aborcji jest szacowana przez włoski rząd na 12 tys – 15 tys., a według organizacji pozarządowych na 50 tys.

Prawo do aborcji jest bardzo kruche. W Hiszpanii poprzedni prawicowy rząd próbował je ograniczyć, jednak pod wpływem protestów, wycofał się z tych planów i zdołał jedynie ograniczyć prawo do aborcji dla nieletnich (jest dopuszczalna jedynie za zgodą rodziców). W Portugalii natomiast zmieniono prawo w ten sposób, że kobieta decydująca się na przerwanie ciąży zostaje obciążona wszelkimi kosztami z tym związanymi oraz musi poddać się badaniom psychologicznym.

https://www.touteleurope.eu/actualite/le-droit-a-l-avortement-dans-l-union-europeenne.html 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading