ISSN 2657-9596

Zaproszenie: 15. AfryKamera online w całej Polsce

Redakcja
09/12/2020
W dniach 21-30 grudnia na platformie mojeekino.pl odbędzie się 15. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W sprzedaży dostępne są karnety na pokazy online.

Celem festiwalu jest prezentacja bogatej oferty kina afrykańskiego – wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią, wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię. W programie tegorocznej edycji znalazły się między innymi filmy o tanecznej kulturze Afryki w cyklu Africa Moving, czy blok Chinafryka, w którym przyjrzymy się wspólnie wpływowi Chin na tamtejsze rejony. Ponadto w ramach sekcji Afroszorty odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych, organizowane we współpracy z rwandyjskim Mashariki African Film Festival, które jak w soczewce pokazują przemiany społeczne i kulturowe w Rwandzie.

Tegoroczna odsłona festiwalu to między innymi pokazy wyjątkowych filmów dokumentalnych. Wśród nich znalazł się film „Budda w Afryce”, reprezentant sekcji Chinafryka. Nicole Schafer w swoim dokumencie pokazuje funkcjonowanie ośrodka dla uchodźców w Malawi prowadzonego przez chińskich buddystów, których jest w Afryce coraz więcej. Nauka języka chińskiego i kung fu, przyswajanie buddyzmu i diety wegetariańskiej, rygorystyczne reguły dnia codziennego czy zakaz spotykania się z rodziną to tylko niektóre z elementów, których muszą nauczyć się dzieci trafiające do ośrodka. Czy są w stanie przyjąć chiński sposób życia i odciąć się od swej kultury i korzeni? Czy działalność takich miejsc jest tylko kolejnym sposobem kolonizowania Afryki? A może chodzi wyłącznie o edukację i poprawę życia Afrykanek i Afrykanów?

Budda w Afryce, fot. materiały prasowe

Jednym z najciekawszych filmów fabularnych tegorocznej edycji jest „Kanarek” w reżyserii Christiaana Olwagena. RPA, rok 1985. Johan Niemand to młody chłopak, którego pasją jest muzyka, a w przyszłości chciałby zostać projektantem mody. Kiedy zostaje powołany do służby wojskowej i dostaje się do chóru kościelnego wojsk obrony, z którym rusza w trasę po kraju, aby promować wartości religijne i państwowe wśród żołnierzy, zaczyna dostrzegać i kwestionować wiele rzeczy. W tradycyjnej, zamkniętej społeczności w czasach apartheidu, pełnej zakazów i opresji,  nie ma miejsca na indywidualności czy inność, także seksualną. To właśnie brak akceptacji ze strony rodziny i walka z własnymi uczuciami stanie się dla Johana źródłem cierpień, od których będzie uciekał w świat muzyki.

Kanarek, fot. materiały prasowe

Na festiwalu zostaną zaprezentowane również filmy pokazywane w ramach poprzednich edycji wydarzenia, między innymi sudańska produkcja „Umrzesz, mając 20 lat”, która jest tegorocznym kandydatem tego kraju do Oscara. Ponadto w programie zwyczajowo nie zabraknie polskiego punktu widzenia na Afrykę i czarną kulturę. Na tegorocznym festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć filmy z całego kontynentu: Wybrzeża Kości Słoniowej, Algierii, Senegalu, Sudanu, Gambii, Republiki Środkowej Afryki, Kenii, Demokratycznej Republiki Konga i nie tylko.

W styczniu i lutym festiwalowe filmy zostaną zaprezentowane publiczności w kinach w największych miastach Polski.

Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie www.afrykamera.pl. Karnety na festiwal online w cenie 79 zł dostępne są w sprzedaży na portalu Going.

Źródło: AfryKamera


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading