ISSN 2657-9596

Zaproszenie: XIII Festiwal AFRYKAMERA

Redakcja
05/04/2018

Już w kwietniu w Warszawie oraz wybranych miastach Polski ponownie zawita Festiwal AfryKamera.
Początek: 13.04 – 21.04.2018 Kinoteka, Warszawa

ZIELONA AFRYKA – ekologiczne oblicze Afryki
#BlackFilmsMatter

Tegoroczny program koncentruje się wokół zagadnień politycznych, społecznych i ekologicznych. W specjalnym bloku filmowym ZIELONA AFRYKA poświęconym ekologii znajdą się 3 filmy dokumentalne, poruszające kwestie wycinki drzew, zmian klimatycznych oraz polityki ekologicznej wybranych krajów Afryki. Przy okazji pokazów na widzów czekają spotkania z ekspertami oraz twórcami. Skupimy się na działaczach, którzy poprzez swój aktywizm starają się odmienić los lokalnej społeczności, a w konsekwencji świata.

PROGRAM

ZIELONA AFRYKA to cykl dokumentów o ekologicznym obliczu Afryki w tym jakże krytycznym momencie dla przyszłości planety. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć film dokumentalny „Dzięki za deszcz” w reż. Julii Dahr. Jest to historia rolnika z Kenini – Kisilu, który przez pięć lat przy pomocy kamery dokumentuje swoje zmagania z uprawą trudnej ziemi. Zmiany klimatyczne sprawiają, że rolnicy ciągle stają przed nowymi problemami. Pora deszczowa raz jest za sucha, innym razem przynosi powodzie, które niszczą domy i uprawy. Kisilu postanawia pomóc nie tylko sobie, ale całej społeczności, ucząc rolników wspólnego działania – bo wierzy, że tylko w taki sposób mogą przetrwać. Kiedy zostaje zaproszony do Paryża na konferencję w sprawie zmian klimatu, na której debatować mają najważniejsi światowi przywódcy, jest przekonany, że jedzie ratować świat. Wkrótce dowie się, co myślą o tym ci, od których zależy najwięcej. Film pokazywany był na IFF Reykjavik 2017 oraz Watch Docs 2017.

„Dzięki za deszcz” reż. Julii Dahr

Przed filmem odbędzie się spotkanie zatytułowane „O schyłku kariery jednorazowej torby w Afryce?”. Gościem widzów AfryKamery będzie Malwina Bakalarska trenerka komunikacji międzykulturowej, od 2008 roku prowadząca badania terenowe w Nigerii.

Idąc ulicami Nairobi, kupujesz świeże, apetyczne mango. Jak zwykle pakujesz je do małej plastykowej torebki? Bardzo proszę, pamiętaj jednak, że czeka Cię grzywna 40,000$ lub 4 lata więzienia. Jedziesz więc do Lagos, nieopatrznie wyrzucasz na ziemię foliową reklamówkę. Po miesiącu w porze deszczowej tą samą ulicą już nie przejedziesz…dlaczego? Przyjdź, posłuchaj, zobacz, dowiedz się!

Pierwszy raz w Polsce pokażemy głośny dokument „Silas” w reżyserii Anjali Nayar i Hawa Essuman, który opowiada o czołowym liberyjskim aktywiście wsławionym na całym świecie za swoją uporczywą walkę z nielegalną wycinką drzew (MFF Toronto 2017). Liberia to pierwszy kraj afrykański, w którym wybory prezydenckie wygrała kobieta. Gdy Ellen Johnson-Sirleaf obejmowała władzę, wielu Liberyjczyków wierzyło w to, że ukróci ona powszechnie panującą korupcję i dewastowanie środowiska. Nadzieje w niej pokładał również Silas Siakor – aktywista działający przeciwko nielegalnej wycince drzew. Rzeczywistość szybko pozbawiła go złudzeń. Ale nie pozbawiła determinacji. Silas z oddaniem i wiarą w możliwość zmiany dzień po dniu działa na rzecz poprawy warunków życia Liberyjczyków. Wspierany przez oddaną żonę, Marlay, pomaga lokalnym społecznościom. Dla nich jego praca jest światłem w tunelu.

„Silas” reż. Anjali Nayar i Hawa Essuman

Zapraszamy również na pokaz krótkiego metrażu „Droga do Maneaters Bridge” w reżyserii Krzysztofa Miękusa – fotografa, dziennikarza i artysty posługującego się różnymi mediami. Miękus działa na pograniczu sztuk wizualnych i dokumentu. W 2003 roku wraz z dziennikarzem Adamem Leszczyńskim wydał książkę “Naznaczeni – Afryka i AIDS”.

Film opowiada o zmaganiach mieszkańców przedmieść Mombasy z firmą budującą autostradę wylotową z Mombasy do serca Afryki Wschodniej. Ta trasa, od zawsze mająca szczególne znaczenie dla rozwoju tej części kontynentu, około sto lat temu związana była z historią o lwach ludojadach czatujących na budowniczych w pobliżu mostu nad rzeką Tsavo. Dziś nie ma lwów ludojadów, ale … walka na śmierć i życie toczy się na innym froncie. Film pokazuje kenijskich obywateli, którzy walczą o realizację swoich konstytucyjnych praw. To film, który „odczarowuje” niesprawiedliwy stereotyp „żyjących w beznadziei mieszkańców slumsów”.

Film, wyprodukowany przez Polską Zieloną Sieć, został stworzony przez Krzysztofa Miękusa, z którym zostanie przeprowadzona rozmowa po projekcji.

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Pół roku z bosymi babciami” w reżyserii Yasmin Kidwai – o kobietach z Afryki, które przyjechały do indyjskiej wioski Tilonia, nauczyć się budowy i instalacji paneli słonecznych. Pokaz specjalny odbędzie się 28 kwietnia o 20.00 w Pawilonie 512, nowej przestrzeni otwartej przez Centrum Nauki Kopernik, tuż przy bulwarze. WSTĘP WOLNY.

Festiwal AfryKameta po raz XIII odbędzie się w Polsce. Tegorocznej edycji wydarzenia patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.
Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania z gośćmi festiwalu oraz panele dyskusyjne, dające możliwość głębszej analizy obejrzanych produkcji i zapoznania się z kontekstem poruszanej w nich tematyki. Sztuka filmowa jest uniwersalnym medium, dzięki któremu zdarzenia i idee dotyczące jednych ludzi stają się częścią życia innych. Dlatego warto oglądać filmy z całego świata, my polecamy szczególnie filmy z Afryki.

BILETY:
Bilet normalny: 18 zł
Bilet w przedsprzedaży: 15 zł
Bilety dla grup (szkoły) 15 zł
Karnet 5 tytułów: 79 zł
Karnet 10 tytułów: 149 zł
Bilet dla seniorów 12 zł (wybrane seanse oznaczone w programie)
Bilet dla posiadaczy kart Kinoteki: 15 zł

Ponadto, pod koniec kwietnia i w maju, AfryKamera zaprezentuje 5 tytułów filmowych w innych miastach Polski: Wallay reż. Berni Goldblat, Felicite reż. Alain Gomis, Nie jestem czarownicą reż. Rungano Nyoni, Kosmiczna Surykatka reż. Hanneke Schutte Adama reż. Simon Rouby.

Łódź, Kino BODO, 13-15 kwietnia
Sosnowiec, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, 18-21 kwietnia
Zamość, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” 19-22 kwietnia
Częstochowa, OKF ILUZJA, 19-22 kwietnia
Konin, Kino Oskard, 20-22 kwietnia
Nowy Sącz, Kino Sokół 20-22 kwietnia
Gorzów Wielkopolski, Kino 60 krzeseł/DKF Megaron

Żródło: Informacja prasowa afrykamera.pl

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.