ISSN 2657-9596

Prof. Kosako rezygnuje na znak protestu

01/05/2011

Doradca jądrowy rządu rezygnuje na znak protestu, uznając odpowiedzialność rządu za kryzys w elektrowni

Doradca d.s. jądrowych rządu podał się do dymisji w proteście przeciwko niewystarczającym działaniom rządu wobec trwającego kryzysu jądrowego w prefekturze Fukushima. Toshiso Kosako, 61-letni, profesor Uniwersytetu w Tokio specjalizująca się w dziedzinie bezpieczeństwa radiologicznego, złożył pismo w sprawie z rezygnacji do Kancelarii Premiera 29 kwietnia. Później tego samego dnia, podczas konferencji prasowej w budynku Parlamentu, Kosako, który od 16 marca był specjalnym doradcą premiera Naoto Kan, skrytykował rządowe działania na rzecz opanowania kryzysu w elektrowni jądrowej Fukushima 1 jako krótkowzroczne.

W szczególności, Kosako zaprotestował przeciwko decyzji rządu o zmianie maksymalnego dopuszczalnego poziomu promieniowania wśród dzieci do 20 millisiwertów rocznie (poprzednio 1 milisiwert rocznie – przyp. ZW), mówiąc: „Gdybym zaaprobował tę decyzję, nie mógłbym dłużej uważać się za naukowca. Nie chciałbym, aby moje dzieci były narażone na promieniowanie w takiej dawce”.

Kosako ujawnił, że rząd nie przyjął jego rady, aby w pobliżu unieruchomionej elektrowni zajęcia szkolne na świeżym powietrzu dla szkół podstawowych i gimnazjalnych były ograniczone, aby zapobiec narażeniu uczniów na promieniowanie przekraczające 1 millisiwert rocznie. „Narażenie na dawkę promieniowania 20 millisiwertów rocznie jest bardzo rzadkie nawet wśród pracowników elektrowni jądrowej mających do czynienia z materiałami radioaktywnymi. Nie mogę zaakceptować narażenia niemowląt i dzieci na tak wysoki poziom promieniowania zarówno z akademickiego, jak i z humanitarnego punktu widzenia”.

Prof. Toshiso Kosako podczas konferencji prasowej po złożeniu rezygnacji
Prof. Toshiso Kosako podczas konferencji prasowej po złożeniu rezygnacji

Kosako zwrócił również uwagę, że rząd wykazał opieszałość w uruchomieniu Systemu Prognozowania Informacji o Środowiskowej Dawce Krytycznej (System for Prediction of Environmental Emergency Dose Information – SPEEDI) i opieszale ujawniał dane z tego systemu, mimo przepisów w sprawie bezpieczeństwa jądrowego, które nakazują niezwłoczne uruchomienie systemu w sytuacjach awaryjnych. „Rząd zignorował prawo i podejmował półśrodki, tracąc możliwość szybkiego przejęcia kontroli nad kryzysem” – powiedział.

Seiki Soramoto, członek Izby Reprezentantów z ramienia Demokratycznej Partii Japonii (DPJ), biorący również udział w konferencji prasowej, powiedział: „Chcę poprawy sytuacji, i dla tego zwracam się do moich kolegów-prawodawców: to błąd, że rząd zmienia dopuszczalny limit ekspozycji na promieniowanie dla dzieci do 20 millisiwertów rocznie”. Soramoto, poseł DPJ, zbliżony do byłego szefa tej partii, Ichiro Ozawy, współpracował z Kosako w tej sprawie (bezpieczeństwa jądrowego – przyp. ZW).

Podczas posiedzenia Komisji Budżetu Izby Reprezentantów 30 kwietnia, premier Kan, który po katastrofie 11 marca wyznaczył sześciu ekspertów (ds. nuklearnych i innych) jako specjalnych doradców w sprawie kryzysu Fukushima, odpowiedział: „Przy podejmowaniu decyzji Rząd wziął pod uwagę opinie doradców specjalnych. Nie wierzę, by nasze decyzje były krótkowzroczne”.
===================================
Informacja za: The Mainichi Daily News; tłumaczenie dla „Zielonych Wiadomości”: W. Kłosowski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading