ISSN 2657-9596

Premier Kan obiecuje ujawnić informacje

Wojciech Kłosowski
19/03/2011

Tokio 18 marca: Kan obiecuje ujawnić światu więcej informacji o kryzysie nuklearnym.

W piątek japoński premier Naoto Kan obiecał dostarczyć światu więcej informacji o wywołanym przez trzęsienie ziemi kryzysie nuklearnym, po tym, jak gotowość udzielenia wsparcia w zwalczaniu go wyraził szef ONZ-owskiej agendy ds. nuklearnych, Yukiya Amano.

„Społeczność międzynarodowa chce szybciej otrzymywać więcej dokładnych informacji”, powiedział dziennikarzom Amano po spotkaniu z Kanem i innymi  ministrami gabinetu, aby omówić katastrofę dotyczącą elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi.  Amano, który stoi na czele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, powiedział także, że zespół MAEA będzie angażować się w działania monitorujące promieniowanie w Japonii i że oddelegowany urzędnik będzie stacjonował w Tokio w celu usprawnienia komunikacji z odpowiednimi podmiotami.
Yukiya AmanoPremier Kan, rozpoczynając spotkanie z Amano w swej kancelarii w Tokio, powiedział: „Chcę obiecać, że będziemy ujawniać jak najwięcej informacji zarówno Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, jak i ludziom na całym świecie”. Kan powiedział również, że Japonia będzie udoskonalić monitorowanie promieniowania i innych wydarzeń dotyczących elektrowni. Amano, ze swej strony, powiedział dziennikarzom, że „w ciągu kilku dni” zespół MAEA będzie wysyłany w pobliże problemowej elektrowni, aby monitorować tam promieniowanie. Dodał, że czteroosobowy zespół ekspertów jądrowych będzie najpierw już w piątek monitorował promieniowanie w Tokio, a następnie przeniesie się w pobliże instalacji dotkniętej  trzęsieniem ziemi. Amano powiedział także, że ma nadzieję, iż jego zespół może dostarczyć danych, które będą użyteczne dla społeczności międzynarodowej, zauważając, że wypadek w elektrowni jest poważną sprawą, na której skupia uwagę cały świat.  […]

Co do decyzji rządu japońskiego, aby ustanowić wokół elektrowni strefę ewakuacji o promieniu 20 km i zalecić mieszkańcom pierścienia od 20 do 30 km niewychodzenie w domu, Amano powiedział, że bez zastrzeżeń akceptuje taką decyzję. „Jest to zgodne ze standardami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ale standard dotyczy tylko samego wyznaczenia strefy i nie przesądza, że ​​musi to być 20 lub 30 km”, powiedział Amano. „Nie ma problemu, jeśli każdy kraj wyznacza standardy w oparciu o jego własną decyzję”. Stany Zjednoczone na podstawie wyników ostrożnej oceny naukowej oczekują gotowości do prewencyjnej ewakuacji do swoich obywateli mieszkających w promieniu 80 km od elektrowni jądrowej. [w polskim programie atomowym na razie w ogóle nie przewidziano stref ewakuacji na wypadek awarii – przyp, red.]

Wcześniej w ciągu dnia Amano spotkał się także z japońskim ministrem spraw zagranicznych Takeaki Matsumoto, który powiedział Amano, że rozumie ważność wyjaśnienia sytuacji ludziom w Japonii i za granicą „w sposób przejrzysty”. We wtorek Japonia zwróciła się do MAEA o pomoc w monitoringu środowiska i skutków promieniowania, jakie wydostało się z  elektrowni, dla zdrowia ludzi.
******************
Źródło: Kyodo, 18 marca, Tokio
Tłumaczenie dla „Zielonych Wiadomości”: W. Kłosowski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.