ISSN 2657-9596

Po decyzji TSUE w sprawie Turowa: PGE i rząd idą w zaparte

22/05/2021
W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia merytorycznego skargi Czech dotyczącej negatywnego wpływu kopalni na rejony przygraniczne. Pierwsze reakcje PGE oraz premiera Mateusza Morawieckiego zapowiadają, że spółka i rząd zamierzają zignorować decyzję Trybunału. To może oznaczać nie tylko wielomilionowe kary dla Polski, ale także jeszcze bardziej skonfliktować nas z UE i Czechami.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, to efekt absolutnie nieodpowiedzialnej polityki rządu i błędnych decyzji PGE. Zamiast transformacji energetycznej mamy chaos. Od lat powtarzamy, że konieczne jest przygotowanie planu odejścia Polski od węgla do 2030 roku. Tymczasem działania rządu i PGE prowadzą do tego, że węgiel w Polsce będzie zamykany z dnia na dzień – powiedziała Joanna Flisowska, szefowa działu Klimat i Energia w Greenpeace.

Do decyzji Trybunału Sprawiedliwości odniósł się w oficjalnym komunikacie prezes PGE, Wojciech Dąbrowski stwierdzając, że to test Europejskiego Zielonego Ładu, “który miał być oparty na solidarności i sprawiedliwej transformacji energetycznej”.

To szczyt bezczelności, że na “sprawiedliwą transformację” powołuje się spółka, która umywała i umywa ręce od odpowiedzialności za jakąkolwiek transformację. PGE domaga się sprawiedliwości dla siebie i swoich interesów, a odmawia jej lokalnej społeczności wciąż ją okłamując, że węgiel w Turowie będzie wydobywany i spalany do 2044 roku. W ten sposób region straci unijne środki na zbudowanie powęglowej rzeczywistości, która jest nieunikniona. Podczas gdy teraz, znacznie szybciej niż ktokolwiek mógł przypuszczać, tego wsparcia tak bardzo potrzebuje – powiedziała Joanna Flisowska.

Stanowisko w sprawie decyzji TSUE zajął również premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że polski rząd nie podejmie żadnych działań.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jedną z podstawowych instytucji unijnych, zapowiadanie ignorowania jego decyzji wyrzuci nas jeszcze bardziej na obrzeża UE i skieruje w stronę polexitu. Czy naprawdę przywiązanie do węgla jest tego warte? Mamy kryzys klimatyczny, który nie poczeka. Odejście od węgla jest nieuchronne również ze względów ekonomicznych. Możemy to zrobić z unijnym wsparciem albo narazić się upadek przemysłu węglowego bez asekuracji – mówi Flisowska.

Elektrownia w Turowie w ubiegłym roku dostarczyła zaledwie 3 proc. energii elektrycznej w Polsce. Gdyby jej zatrzymanie miało zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu kraju, to by znaczyło, że nasz system energetyczny od dawna wisi na włosku, a rząd nie robi z tym nic. Czy to nam chce powiedzieć premier? Tym bardziej rząd powinien skupić się na przygotowaniu realnego i adekwatnego do skali kryzysu klimatycznego planu odejścia od węgla oraz rozwoju OZE – dodaje Flisowska.

Źródło: Greenpeace


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading