ISSN 2657-9596

List poparcia dla protestujących w Żurawlowie

José Bové
11 czerwca 2013

Eurodeputowany z grupy Zielonych José Bové wystosował list poparcia dla protestujących przeciwko budowie przez firmę Chevron wiertni do  gazu łupkowego w miejscowości Żurawlów koło Zamościa.

Tekst listu zamieszczamy poniżej:

Drodzy Przyjaciele,

Od tygodnia jesteście zaangażowani w walkę przeciwko firmie Chevron, która usiłuje ogrodzić wydzierżawioną działkę ziemi  w waszej wiosce Żurawlów niedaleko Zamościa, oraz zainstalować  urządzenia takie jak, generator, oświetlenie i pomieszczenie socjalne, wszystko to pod okiem wynajętej ochrony. Firma Chevron miała pozwolenie jedynie na badania sejsmiczne. Grupa wasza, składająca się ze 150 osób blokuje dalsze działania Chevronu. Krajowe zasoby gazu łupkowego nigdy nie zagwarantują niezależności od rosyjskiego gazu. Wydobycie gazu łupkowego niesie ze sobą wiele zagrożeń. Metoda wydobycia gazu łupkowego, zwana szczelinowaniem hydraulicznym wiąże się z zapotrzebowaniem na ogromne ilości czystej wody, wytwarzaniem wielkich ilości zanieczyszczonej wody, możliwością wstrząsów sejsmicznych, emisją gazów cieplarnianych, i skażeniem wód gruntowych. Protest wasz ma na celu ochronę waszej ziemi, wody i waszego życia.

Mogę powiedzieć, że wszyscy aktywiści w Europie przeciwni szczelinowaniu obserwują wasz protest. Wasze zmagania symbolizują szerszy opór przeciwko działaniom jednej z najbardziej niebezpiecznych firm lobbujących na rzecz wydobycia gazu łupkowego. Chevron to firma, która w chwili obecnej utrudnia wprowadzanie zakazów szczelinowania w Kanadzie, jutro będzie robiła to samo w krajach Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwo Lone Pine Resources Inc., powołując się na podobną klauzulę prawną, sprzeciwia  się wprowadzeniu  moratorium na wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego oraz pozwało rząd Kanady o odszkodowanie.  Chevron domaga się, aby w przygotowywanej właśnie umowie handlowej pomiędzy  USA a Unią Europejską, znalazły się zapisy przyznające inwestorom prawo do sprzeciwu wobec decyzji rządów, takich, jak na przykład zakaz lub regulacja szczelinowania hydraulicznego.

Przekazuję wam moje poparcie. Proszę władze lokalne, aby powzięto działania mające na celu usunięcie ciężarówek i pracowników wynajętych przez Chevron. Należy bezwzględnie unikać dalszej eskalacji konfliktu.

José Bové

zp8497586rq

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

2 thoughts on “List poparcia dla protestujących w Żurawlowie

 • 11 czerwca 2013 o 16:08
  Permalink

  USA uniezaleznily sie od importu gazu; wlasnie zaczynaja swoj eksportowac. Stad nie za bardzo wiadomo, na czym Pan Bove opiera kategoryczne stwierdzenie, ze nigdy od Rosji sie nie uzaleznimy. Na pewno nie, jesli nie bedziemy nawet probowali poszukiwan wlasnego gazu.
  Placimy Gazpromowi, Katarowi zaplacimy jeszcze wiecej….

  Czekam na rapory amerykanskiej EPA, ktora jest bardzo ‘cieta’ na lupki; zobaczmy, co w miare oficjalna agencja powie. Podobnie USGS – ludzie od wydobywania mineralow w USA.

  Francja ma energie jadrowa; malutki ulamek zasilany bedzie biopaliwami/biomasa. Nie zapominajmy, ze najwiekszym odbiarco dotacji rolniczych w UE jest Francja. Aby utrzymac dotacje, rolnik francuski dazy do zmiany ich przeznaczenia – na OZE.
  Trudno uznac Pana B. za niezaleznego, lupki sa zagrozeniem dla rolnikow francuskich.

  • 13 czerwca 2013 o 20:51
   Permalink

   Nie patrzmy na inne kraje bo takie porównanie nie do końca ma sens. Fakt jest taki, że wydobycie gazu metodą szczelinowania na Wyżynie Lubelskiej zrujnuje naturalne zasoby wody. Nie chciałbym żeby się kiedyś okazało że mądry polak zamienił wodę na gaz (plus skażoną wodę). Cieszyłbym się gdybyśmy mieli konwencjonalne źródła gazu i może w pewnym stopniu uniezależnilibyśmy się od dostaw. Niestety tak nie jest. Ziemie lubelskie zamiast dawać nam gaz dają nam całkiem dobre plony, mamy tu bardzo żyzne gleby i powinniśmy o nie dbać.

Komentarze są wyłączone.