ISSN 2657-9596

Planeta pyta: jaka żywność na XXI wiek?

18/01/2020

Dyskusje na temat rolnictwa ekologicznego, debaty z aktywistami ruchów klimatycznych, targ inicjatyw i wydarzenia kulturalne – 30.01.2020 r. rusza II edycja Forum Suwerenności Żywnościowej. Zachęcamy do zapoznania się z programem i dołączenia do nas podczas wydarzenia.

Z raportu ONZ z 2011 roku wynika, że ekologiczna uprawa ziemi może podwoić produkcję żywności w ciągu 10 lat, łagodząc jednocześnie skutki globalnego ocieplenia.* Niestety, jak podaje NIK, w Polsce rolnictwo ekologiczne stanowi niecałe 3% rynku, a powierzchnia takich upraw dramatycznie się kurczy.**

Nad poprawą sytuacji rolnictwa w naszym kraju, pracowaliśmy podczas I Forum Suwerenności Żywnościowej. W tym roku spotykamy się po raz drugi między 30.01. a 2.02.2020 r. w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, by kontynuować nasze działania.

II Forum Suwerenności Żywnościowej to okazja do dyskusji na temat koniecznych zmian w podejściu do żywności oraz wypracowania rozwiązań wspierających rolnictwo ekologiczne.

Będziemy także szukać sposobów na walkę z marnowaniem jedzenia oraz gospodarką zakładającą nieograniczony wzrost. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. aktywiści z Extinction Rebellion i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, eksperci z Koalicji Żywa Ziemia, rolnicy i rolniczki zrzeszeni w organizacji Ekoland, ogrodnicy miejscy oraz członkowie i członkinie kooperatyw spożywczych.

Panele i dyskusje

W dobie katastrofy klimatycznej rolnictwo zmaga się z licznymi wyzwaniami, dlatego podczas Forum poświęcimy sporo miejsca na rozmowę o metodach adaptacji do obecnych warunków, w tym o rolnictwie regeneracyjnym i agroleśnictwie.

W ramach Forum spotkamy się także z ogrodnikami miejskimi. W panelu Ogrody społeczne: katalog dobrych praktyk, na podstawie doświadczeń wiodących ogrodów miejskich dowiemy się, jak zadbać zarówno o uprawę roślin, jak i społeczność ogrodników.

Natomiast aktywiści ruchów klimatycznych wezmą udział w panelu: Postwzrost, podczas którego przedstawią alternatywy dla gospodarki zakładającej nieograniczony wzrost.

Jedną z dyskusji poświęcimy tematowi przeszłości i przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Podsumujemy na nim politykę rolno-żywnościową UE, jej wpływ na sytuację w Polsce oraz perspektywy rozwoju.

W dzień targowy…

Ważną część programu stanowi Targ Inicjatyw, w której oddajemy głos rolnikom i rolniczkom oraz członkom ruchów na rzecz suwerenności żywnościowej. Targ to także okazja do spotkania osób tworzących kooperatywy czy RWS-y. O swojej pracy opowiedzą m.in. członkowie zespołu Too Good To Go oraz Kooperatywy Dobrze.

Z Targu Inicjatyw skorzystają jednak nie tylko dorośli. Dla dzieci przygotowaliśmy serię zabaw oraz specjalny kącik edukacyjny.

Kultura i natura

Wśród zaproszonych gości znalazła się między innymi Katarzyna Jagiełło, która podczas Forum poprowadzi Warsztat z nadziei, inspirowany książką “Nadzieja w mroku” Rebeki Solnit.

W programie mamy też dwa spotkania autorskie – porozmawiamy z Martą Sapałą („Na marne”) oraz Agatą Michalak („O dobrym jedzeniu”).

A dodatkowo czekają nas etniczne tańce, tworzenie muralu oraz koncert zespołu Kompost!

Część wydarzeń podczas Forum nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Wszystkich zainteresowanych tematyką ekologicznego rolnictwa i suwerenności żywnościowej zapraszamy m.in. na otwarty panel pt. Jakiego rolnictwa potrzebuje klimat?

To dyskusja dla tych, którzy rozumieją, jakie znaczenie ma dla nas klimat, a chcieliby się dowiedzieć, jakie znaczenie dla klimatu ma rolnictwo.

II Forum Suwerenności Żywnościowej to święto dobrej, etycznie wytwarzanej żywności. Wierzymy, że tylko wspólne działanie ma sens, dlatego zachęcamy Państwa do udziału.

 

Kim jesteśmy?

Nyeleni Polska to organizacja społeczna, która walczy o dostęp do zdrowej, etycznie wytwarzanej żywności. Tworzenie sieci kontaktów i edukacja to zadania, które realizujemy od początku działalności. Do naszych największych sukcesów możemy zaliczyć utworzenie programu Agro-Perma-Lab, organizację Międzypokoleniowego Spotkania Rolników i akcji Dlaczego nie kupuję w supermarkecie.

Więcej informacji o Nyeleni znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

 

Przypisy:

*Raport ONZ Agroekologia i prawo do żywności

**Dane pochodzą z panelu ekspertów zorganizowanego przez NIK https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/rolnictwo-ekologiczne-niewykorzystywana-szansa-polski-panel-ekspertow.html

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.