ISSN 2657-9596

Akcja Greenpeace przed KPRM: Powrót do normalności=kryzys

27/04/2020
W środę, z okazji Dnia Ziemi, przed Kancelarią Premiera aktywistki i aktywiści rozwiesili piętnastometrowy transparent z hasłem Powrót do normalności=kryzys. W ten sposób Greenpeace nawiązuje do słów premiera Mateusza Morawieckiego i podkreśla, że powrót do polityki realizowanej w ubiegłych latach oznacza pogłębianie się kryzysu klimatycznego i ekologicznego. W odpowiedzi na kryzys spowodowany przez pandemię organizacja przedstawiła dziś program budowy Zielonego państwa dobrobytu – głębokiej transformacji społeczno-ekonomicznej Polski i odejścia od gospodarki opartej na idei nieograniczonego wzrostu i nadkonsumpcji.

Nie możemy sobie pozwolić na powrót do „normalności”, bo „normalność” sprzed pandemii to plany budowy nowych kopalni węgla i nowych elektrowni na węgiel i gaz ziemny, wycinka najstarszych i najcenniejszych polskich lasów oraz błyskawiczna ekspansja ferm przemysłowych, to rosnące rozwarstwienie społeczne i coraz gorsza jakość usług publicznych. Taka „normalność” to recepta na kryzys – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace.

Program Zielonego państwa dobrobytu przedstawiony przez Greenpeace zakłada, że dobrobyt
i bezpieczeństwo społeczeństwa nie musi, a wręcz nie może, opierać się na dążeniu do nieustannego wzrostu PKB. Program postuluje osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej najpóźniej do 2040 r., objęcie w ciągu dekady 30 proc. naszego kraju różnymi formami ochrony przyrody i odejście od chowu przemysłowego. Organizacja ogłosiła otwarte konsultacje programu, które potrwają trzy tygodnie.

Udział w nich może wziąć każdy za pośrednictwem formularza na stronie ZielonePanstwoDobrobytu.pl.

Trzymanie się koncepcji nieograniczonego wzrostu w sytuacji kryzysu klimatycznego i degradacji środowiska, to dociskanie gazu w aucie pędzącym w kierunku betonowej ściany. Ta betonowa ściana jest już bardzo blisko, widzimy ją dokładnie. To między innymi susza dewastująca polskie rolnictwo i zagrażająca przyrodzie, to pożary, takie jak ten, który w tych dniach pustoszy bezcenny obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Czas wcisnąć hamulec i zmienić system, który pozwolił na zniszczenie przyrody i zagroził naszemu bezpieczeństwu! Przy projektowaniu kolejnych budżetów rządzący powinni odchodzić od prymatu PKB i coraz bardziej skupiać się na realizacji innych wskaźników. Od wzrostu PKB ważniejsze są dostęp i jakość opieki medycznej, walka z ubóstwem i ochrona przyrody. Do 2030 r. Polska musi wypracować strategię budowy dobrobytu bez wzrostu gospodarczego – powiedziała Marta Grundland z Greenpeace.

Jeszcze przed wybuchem obecnego kryzysu Nowa Zelandia przyjęła budżet, którego celem nie jest wzrost gospodarczy lecz zwiększenie dobrostanu obywateli [1]. Natomiast w ostatnich dniach Amsterdam ogłosił, że przygotowuje strategię rozwoju, która nie zakłada dążenia do stałego wzrostu PKB przy jednoczesnej realizacji potrzeb mieszkańców i poszanowaniu ograniczeń środowiska naturalnego [2]. Finlandia przyspiesza budowę neutralnego dla klimatu i wolnego od paliw kopalnych państwa opiekuńczego, a Słowacja deklaruje osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.

Program Zielone państwo dobrobytu dostępny jest na stronie: ZielonePanstwoDobrobytu.pl

Wydarzenie odbyło się z zachowaniem zasad dystansu fizycznego. Wzięło w nim udział 6 osób. Wszyscy zachowali rekomendowaną przez Ministerstwo Zdrowia odległość 1,5 m od innych osób. Aktywistki i aktywiści przez cały czas trwania wydarzenia mieli nałożone maseczki ochronne na nos i usta.

Przypisy:

[1] Dokumenty wyjaśniające czym jest The wellbeing budget 2019 można znaleźć na stronie nowozelandzkiego Ministerstwa Skarbu Państwa:   https://treasury.govt.nz/publications/wellbeing-budget/wellbeing-budget-2019 

[2] Strategię rozwoju Amsterdamu opisał między innymi brytyjski dziennik Guardian: https://www.theguardian.com/world/2020/apr/08/amsterdam-doughnut-model-mend-post-coronavirus-economy

Fot. Greenpeace Polska

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.