ISSN 2657-9596

Akcja Greenpeace przed KPRM: Powrót do normalności=kryzys

27 kwietnia 2020
W środę, z okazji Dnia Ziemi, przed Kancelarią Premiera aktywistki i aktywiści rozwiesili piętnastometrowy transparent z hasłem Powrót do normalności=kryzys. W ten sposób Greenpeace nawiązuje do słów premiera Mateusza Morawieckiego i podkreśla, że powrót do polityki realizowanej w ubiegłych latach oznacza pogłębianie się kryzysu klimatycznego i ekologicznego. W odpowiedzi na kryzys spowodowany przez pandemię organizacja przedstawiła dziś program budowy Zielonego państwa dobrobytu – głębokiej transformacji społeczno-ekonomicznej Polski i odejścia od gospodarki opartej na idei nieograniczonego wzrostu i nadkonsumpcji.

Nie możemy sobie pozwolić na powrót do „normalności”, bo „normalność” sprzed pandemii to plany budowy nowych kopalni węgla i nowych elektrowni na węgiel i gaz ziemny, wycinka najstarszych i najcenniejszych polskich lasów oraz błyskawiczna ekspansja ferm przemysłowych, to rosnące rozwarstwienie społeczne i coraz gorsza jakość usług publicznych. Taka „normalność” to recepta na kryzys – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace.

Program Zielonego państwa dobrobytu przedstawiony przez Greenpeace zakłada, że dobrobyt
i bezpieczeństwo społeczeństwa nie musi, a wręcz nie może, opierać się na dążeniu do nieustannego wzrostu PKB. Program postuluje osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej najpóźniej do 2040 r., objęcie w ciągu dekady 30 proc. naszego kraju różnymi formami ochrony przyrody i odejście od chowu przemysłowego. Organizacja ogłosiła otwarte konsultacje programu, które potrwają trzy tygodnie.

Udział w nich może wziąć każdy za pośrednictwem formularza na stronie ZielonePanstwoDobrobytu.pl.

Trzymanie się koncepcji nieograniczonego wzrostu w sytuacji kryzysu klimatycznego i degradacji środowiska, to dociskanie gazu w aucie pędzącym w kierunku betonowej ściany. Ta betonowa ściana jest już bardzo blisko, widzimy ją dokładnie. To między innymi susza dewastująca polskie rolnictwo i zagrażająca przyrodzie, to pożary, takie jak ten, który w tych dniach pustoszy bezcenny obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Czas wcisnąć hamulec i zmienić system, który pozwolił na zniszczenie przyrody i zagroził naszemu bezpieczeństwu! Przy projektowaniu kolejnych budżetów rządzący powinni odchodzić od prymatu PKB i coraz bardziej skupiać się na realizacji innych wskaźników. Od wzrostu PKB ważniejsze są dostęp i jakość opieki medycznej, walka z ubóstwem i ochrona przyrody. Do 2030 r. Polska musi wypracować strategię budowy dobrobytu bez wzrostu gospodarczego – powiedziała Marta Grundland z Greenpeace.

Jeszcze przed wybuchem obecnego kryzysu Nowa Zelandia przyjęła budżet, którego celem nie jest wzrost gospodarczy lecz zwiększenie dobrostanu obywateli [1]. Natomiast w ostatnich dniach Amsterdam ogłosił, że przygotowuje strategię rozwoju, która nie zakłada dążenia do stałego wzrostu PKB przy jednoczesnej realizacji potrzeb mieszkańców i poszanowaniu ograniczeń środowiska naturalnego [2]. Finlandia przyspiesza budowę neutralnego dla klimatu i wolnego od paliw kopalnych państwa opiekuńczego, a Słowacja deklaruje osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.

Program Zielone państwo dobrobytu dostępny jest na stronie: ZielonePanstwoDobrobytu.pl

Wydarzenie odbyło się z zachowaniem zasad dystansu fizycznego. Wzięło w nim udział 6 osób. Wszyscy zachowali rekomendowaną przez Ministerstwo Zdrowia odległość 1,5 m od innych osób. Aktywistki i aktywiści przez cały czas trwania wydarzenia mieli nałożone maseczki ochronne na nos i usta.

Przypisy:

[1] Dokumenty wyjaśniające czym jest The wellbeing budget 2019 można znaleźć na stronie nowozelandzkiego Ministerstwa Skarbu Państwa:   https://treasury.govt.nz/publications/wellbeing-budget/wellbeing-budget-2019 

[2] Strategię rozwoju Amsterdamu opisał między innymi brytyjski dziennik Guardian: https://www.theguardian.com/world/2020/apr/08/amsterdam-doughnut-model-mend-post-coronavirus-economy

Fot. Greenpeace Polska

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.