ISSN 2657-9596

Greenpeace na ratunek leśnym zapylaczom

30/07/2021
W polskich lasach coraz częściej stosowane są opryski szkodliwymi pestycydami z grupy neonikotynoidów. Ich dramatyczne skutki dla pszczół miodnych zostały gruntownie zbadane, dużo mniej wiadomo o tym, jak opryski wpływają na kondycję leśnych owadów zapylających. Dlatego tegoroczna, dziewiąta już akcja społeczna Greenpeace Adoptuj Pszczołę skupi się szczególnie na pomocy leśnym zapylaczom. W akcji można wziąć udział na stronie adoptujpszczole.pl.

Jak w innych ekosystemach, tak i w lesie zapylacze są podstawą różnorodności biologicznej. Ponadto to właśnie dzięki nim możemy cieszyć się dorodniejszymi i smaczniejszymi malinami, jeżynami czy jagodami.

Liczba wszystkich pszczół hodowanych przez człowieka stanowi ułamek procenta wszystkich pszczół dziko żyjących, które występują w środowisku naturalnym. Zapylaczy innych niż pszczoły jest naprawdę bardzo dużo. Mamy setki gatunków muchówek, motyli i chrząszczy, które również pełnią podobną rolę jak pszczoły. Większość z nich to drobne owady, ale o olbrzymim znaczeniu dla przyrody. Wiele gatunków zapylaczy jest związanych z konkretnymi gatunkami roślin, które dla pszczoły miodnej nie są interesujące. Bez nich takie rośliny nam po prostu zginą – powiedział dr Lech Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego.

W dobie dramatycznej utraty różnorodności biologicznej i silnej chemizacji rolnictwa lasy powinny być naturalnymi, bezpiecznymi dla owadów ostojami. Niestety, również tam dosięgają je zabójcze opryski substancjami takimi jak neonikotynoidy, które stosowane są w lasach na coraz większą skalę. Dlatego w tegorocznej akcji Adoptuj Pszczołę łączymy siły, by zadbać o dom leśnych zapylaczy – powiedziała Magdalena Figura z Greenpeace.

Opryski substancjami niebezpiecznymi dla zapylaczy prowadzone są w ramach gospodarki leśnej bez regularnych badań skutków i często przy znikomej kontroli. Co więcej, z roku na rok zwiększa się powierzchnia opryskiwanych lasów – przez ostatnie 10 lat wzrosła ona około 20-krotnie. Opryski prowadzone są głównie z samolotów, substancjami z grupy neonikotynoidów (np. środkiem o nazwie Mospilan 20), których szkodliwy wpływ np. na pszczoły miodne jest świetnie rozpoznany.

Niestety, w odniesieniu do dzikich zapylaczy brak dokładnych badań tego wpływu. To musi się zmienić! Dlatego będziemy nie tylko działać na rzecz zaprzestania szkodliwych oprysków w lasach, ale wraz z naukowcami sprawdzimy, jak sytuacja leśnych zapylaczy wygląda w Polsce. Przeanalizujemy dotychczasowy stan wiedzy, określimy braki i wskażemy, co jest potrzebne, by i dzikie zapylacze były odpowiednio chronione. Pozbawione szkodliwej chemii środowisko leśne to szansa na ich przetrwanie i poprawę zdrowotności – powiedziała Magdalena Figura.

Dotychczasowe badania pokazują, że substancje czynne stosowane w opryskach utrzymają się się przez długi czas w liściach drzew i ściółce. W czasie trwania oprysków i przez określony czas po ich zakończeniu obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

Dlatego w ramach naszej akcji zwracamy głównie uwagę właśnie na dzikie zapylacze. Ich świat jest znacznie mniej znany, wpływ czynników środowiskowych i pestycydów na ich kondycję słabiej zbadany. Wiemy jednak, że giną w zastraszającym tempie, a my musimy coś z tym zrobić – dodała Magdalena Figura.

Dzięki tysiącom Polek i Polaków wspierających akcję Adoptuj Pszczołę Greenpeace od 2013 roku podjął już wiele działań na rzecz owadów zapylających. Pomoc leśnym zapylaczom to kolejny etap budowania Polski przyjaznej tym owadom. W poprzednich latach powstały hotele dla dzikich zapylaczy, odbudowana została pszczela populacja w Przyczynie Dolnej, przeprowadzono badania nad sytuacją owadów zapylających oraz wpływem, jaki mają na nie pestycydy, we współpracy z samorządem miasta Łodzi, powstaje modelowe miejskie miejsce przyjazne owadom i ludziom, a także tworzona jest Sieć Życia – czyli sieć miejsc przyjaznych zapylaczom. Bardzo ważnym efektem Adoptuj Pszczołę jest również stworzona przez naukowców i naukowczynie, Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających, która zostanie w tym roku uzupełniona o rekomendacje związane z obszarami leśnymi.

Wszelkie informacje na temat akcji znajdują się na stronie adoptujpszczole.pl. Tam również każda chętna osoba może dołączyć do działań Greenpeace na rzecz pszczół, motyli i innych zapylaczy. Najłatwiej można to zrobić poprzez wirtualne adopcje pszczół.

Źródło: Greenpeace Polska

Fot. Matthias Zomer


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading