Zielona drużyna do PE. Partia Zieloni zaprezentowała kandydatów i kandydatki w eurowyborach
Partia Zieloni przedstawiła na konferencji prasowej nazwiska 13 kandydatek i kandydatów startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej. Zgodnie z porozumieniem wynegocjowanym w ramach Koalicji Europejskiej Partia Zieloni wystawi po jednej osobie na liście w każdym okręgu wyborczym. Dzięki temu wyborcy i wyborczynie będą mogli zagłosować na Zielonych w całym kraju.
– Dzisiaj przedstawiamy sylwetki naszych kandydatów i kandydatek, których w poniedziałek jednogłośnie zaakceptowała Rada Krajowa Partii Zieloni. To mocna i kompetentna drużyna do Parlamentu Europejskiego. Już teraz skupiają się na pracy w swoich okręgach, a wkrótce planujemy wydarzenie, na którym wszyscy kandydaci i kandydatki będą osobiście – zapowiedział Marek Kossakowski, przewodniczący Partii Zieloni.
Na listach Koalicji Europejskiej Zieloni wystawiają siedem kandydatek i sześciu kandydatów. Najstarszy kandydat ma 62 lata, najmłodsza kandydatka – 27 lat. Czworo z nich ma tytuł naukowy doktora.
– Nasi kandydaci i kandydatki idą do wyborów ze wspólnym programem Koalicji Europejskiej. Jesteśmy zadowoleni, że już w pierwszej deklaracji o utworzeniu KE, podpisanej przez liderów i liderki 5 partii w lutym, znalazły się zobowiązania do wspólnej walki o czyste powietrze, pokonanie smogu, walki ze zmianami klimatu oraz odchodzenia od paliw kopalnych. Te punkty programowe będziemy teraz rozwijać. Zależy nam szczególnie na dążeniu do osiągnięcia 50 proc. udziału energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym do roku 2035. Musimy postawić na tanią energię z wiatru, ze słońca, odchodzić od paliw kopalnych – skomentowała przewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz.
– Oczywiście zieloni kandydaci i kandydatki będą reprezentować również nasz wspólny dla wszystkich Partii Zielonych w Europie program. Wspólny program Europejskiej Partii Zieloni to 12 priorytetów, które dają kompleksową odpowiedź na najważniejsze wyzwania, jakie czekają Europę, ale również i Polskę w najbliższych latach. Tą odpowiedzią na wyzwania ekologiczne, społeczne i gospodarcze jest Zielony Nowy Ład. To program, który daje Europie i Polsce gospodarkę przyjazną dla środowiska, a jednocześnie zapewniającą rozwój gospodarczy korzystny dla wszystkich. – zapowiedziała Małgorzata Tracz.
– Dokonamy tego poprzez działania na polu walki ze zmianami klimatu, transformacji energetycznej, transportu, badań i edukacji, walki o czyste powietrze oraz o bardziej ekologiczne rolnictwo. Jednocześnie zieloni kandydaci i kandydatki dalej będą walczyć o otwarte, równe i wrażliwe społeczeństwo, w którym nikogo nie dotyka dyskryminacja ze względu na płeć, zamożność, narodowość lub orientację seksualną, a okrucieństwo wobec zwierząt jest potępiane. – dopowiedział Marek Kossakowski.
Kandydaci i kandydatki byli wybierani w demokratycznej procedurze wewnątrz partii. Każda członkini lub członek Zielonych mógł zgłosić chęć kandydowania. Kandydaci i kandydatki mieli szansę zaprezentować się przed kołami w poszczególnych okręgach i zyskać ich akceptację. Na tej podstawie Zarząd partii przedstawił listę kandydatów Radzie Krajowej, która następnie ją zaakceptowała.
– Zieloni są zawsze tam gdzie trzeba. Byliśmy pod Trybunałem konstytucyjnym, gdy PiS w pierwszych dniach swojej kadencji zaczynał prowadzić jego demontaż. Byliśmy z Polkami na czarnych protestach i strajkach, kiedy skrajna prawica chciała pozbawić je podstawowych praw reprodukcyjnych. Byliśmy wspólnie z Polkami i Polakami na demonstracjach w obronie wolnych sądów. Dziś wiemy, że Zieloni również są tam gdzie trzeba – w Koalicji Europejskiej. –podsumowała Małgorzata Tracz.
Kandydaci i kandydatki Partii Zieloni w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
Okręg 1 – woj. pomorskie, miejsce nr 7
dr Magdalena Popowska – Gdańsk, 48 lat, doktorka nauk ekonomicznych i pracownica naukowo-dydaktyczna na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Aktualnie pełni też funkcję pełnomocniczki dziekana ds. międzynarodowych
Okręg 2 – woj. kujawsko-pomorskie, miejsce nr 6
Sylwester Jankowski – Toruń, 49 lat, ekolog, z wykształcenia i z zamiłowania leśnik, absolwent Wydziału Leśnego AR w Poznaniu. Lokalny działacz zajmujący się problematyką zieleni miejskiej oraz przystosowaniem miast do zmian klimatycznych (były menedżer w firmie zajmującej się zielenią na terenie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju). Propagator aktywnej ochrony przyrody w ramach akcji Biegam Dobrze dla WWF. Coach.
Okręg 3 – woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie miejsce nr 7
dr Tadeusz Nowak – Łomża, 62 lata, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, nauczyciel akademicki zajmujący się dydaktycznie i naukowo problematyką dotyczącą bezpieczeństwa państwa i systemów politycznych. Działa społecznie na rzecz ekologi, pacyfizmu i demokracji. Przewodniczący koła Ziemi Łomżyńskiej Partii Zieloni.
Okręg 4 – Warszawa, miejsce nr 6
Urszula Zielińska – Warszawa, 41 lat, aktywistka i członkini zarządu Partii Zieloni, przewodnicząca Zielonych w Warszawie, koordynatorka grupy ds. energii. Z wykształcenia i zawodowo specjalizuje się w zarządzaniu i marketingu.
Okręg 5 – woj. mazowieckie, miejsce nr 6
Wojciech Kubalewski – Warszawa, 60 lat, przewodniczący Zielonych w Warszawie, absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu. Zarządzał firmą informatyczną.
Okręg 6 – woj. łódzkie, miejsce nr 4
Magdalena Gałkiewicz – Łódź, 39 lat, przewodnicząca łódzkiego koła Partii Zieloni, wolontariuszka w fundacji Viva – Akcja dla zwierząt!, członkini zarządu Stowarzyszenia Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Z wykształcenia programistka i romanistka, aktywistka społeczna działająca na rzecz praw kobiet, praw zwierząt, promocji weganizmu oraz minimalizacji wytwarzania śmieci.
Okręg 7 – woj. wielkopolskie, miejsce nr 4
dr Miłosława (Miłka) Stępień – Konin, 40 lat, sekretarzyni Partii Zieloni, ekspertka w zespole ds. energii, aktywistka ruchów miejskich, prezeska Stowarzyszenia Akcja Konin i wiceprezeska Fundacja Pełnym Głosem, współzałożycielka Komitetu Wyborczego Zmieniamy Konin. Współorganizatorka wydarzeń lokalnych dotyczących transformacji energetycznej, których celem jest pomoc w przygotowaniu Wielkopolski Wschodniej do nadchodzących zmian. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami i redakcją językową tekstów naukowych. Publikuje artykuły i recenzje naukowe i publicystyczne oraz teksty literackie.
Okręg 8 – woj. lubelskie, miejsce nr 4
Artur Mazur – Chełm, 40 lat, przewodniczący lubelskich Zielonych, absolwent UJ i AGH. Specjalista ds. sprzedaży, marketingu handlowego, CSR oraz sponsoringu kultury. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w instytucjach kultury, międzynarodowych korporacjach, jak również stowarzyszeniach i fundacjach. Zarządza polskim oddziałem dystrybutora win. Po pracy żegluje i uczy nowych adeptów żeglarstwa jako instruktor.
Okręg 9 – woj. podkarpackie, miejsce nr 4
Maciej Józefowicz – Krosno, 34 lata, członek Zarządu Krajowego Partii Zieloni, rzecznik prasowy i szef grupy koordynatorów ds. międzynarodowych. Absolwent stosunków międzynarodowych i amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w sektorze fintechowym.
Okręg 10 – woj. małopolskie i świętokrzyskie, miejsce nr 4
Ewa Sufin-Jacquemart – Włoszczowa, Kraków, 60 lat, socjolożka, ekolożka, była konsulka RP w Luksemburgu, zarządza Fundacją Strefa Zieleni. Członkini zarządu Green European Foundation. Wykorzysta doświadczenie 25 lat spędzonych we Francji.
Okręg 11 – woj. śląskie, miejsce nr 6
Grażyna Kulik – Piekary Śląskie, 49 lat, specjalistka do spraw księgowości, od 22 lat pracuje w branży energetycznej. Żona, matka, babcia.
Okręg 12 – woj. dolnośląskie i opolskie, miejsce nr 5
Julia Rokicka – Wrocław, 27 lat, przewodnicząca Zielonych we Wrocławiu. Studiowała politologię na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Brukselskim. Współzałożycielka i członkini zarządu stowarzyszenia Biorecykling. Pracowała m.in. w instytucjach Unii Europejskiej, a obecnie zarządza projektami oraz nieruchomościami.
Okręg 13 – woj. zachodniopomorskie i lubuskie, miejsce nr 6
dr Tomasz Aniśko – Ośno Lubuskie, 56 lat, przewodniczący Zielonych w Ośnie. Architekt krajobrazu, naukowiec i wykładowca uniwersytetów w Polsce i Stanach Zjednoczonych, kurator kolekcji botanicznych, podróżnik, łowca roślin i autor. Działacz lubuskich stowarzyszeń kulturalnych.
Zdjęcia: Arek Gmurczyk
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.