ISSN 2657-9596

Porozumienie po szczycie COP21

12/12/2015

W Paryżu przyjęto dzisiaj porozumienie klimatyczne. Podpisało się pod nim blisko 200 państw, które wzięły udział w szczycie COP21. Jest to pierwsza w historii umowa klimatyczna o tak dużym zasięgu.

W porozumieniu znalazło się wezwanie do ograniczenia globalnego ocieplenia do maksymalnie 2 st. C (w stosunku do temperatur sprzed rewolucji przemysłowej) oraz kontynuowanie działań zmierzających do ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C. W drugiej połowie wieku gospodarka światowa powinna być przestawiona na zeroemisyjność.

Dodatkowo sygnatariusze porozumienia będą co pięć lat pokazywali w jaki sposób redukują emisję CO2 oraz odnawiali swoje cele redukcyjne.

Potwierdzono też powołanie funduszu klimatycznego, zasilanego kwotą 100 mld dolarów przez państwa rozwinięte, którego celem jest wsparcie państw rozwijających się w walce ze zmianami klimatu. Do funduszu nie będzie dokładać się Polska.

W dokumencie uznano, że państwom rozwijającym się, ze względu na poziom rozwoju gospodarki, dojście do celów emisyjnych może zająć więcej czasu. Z porozumienia wykreślono też termin „dekarbonizacja”, o co szczególnie zabiegał polski rząd.

 

Dodał: Jakub Krzyżanowski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.