ISSN 2657-9596

Porozumienie po szczycie COP21

12/12/2015

W Paryżu przyjęto dzisiaj porozumienie klimatyczne. Podpisało się pod nim blisko 200 państw, które wzięły udział w szczycie COP21. Jest to pierwsza w historii umowa klimatyczna o tak dużym zasięgu.

W porozumieniu znalazło się wezwanie do ograniczenia globalnego ocieplenia do maksymalnie 2 st. C (w stosunku do temperatur sprzed rewolucji przemysłowej) oraz kontynuowanie działań zmierzających do ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C. W drugiej połowie wieku gospodarka światowa powinna być przestawiona na zeroemisyjność.

Dodatkowo sygnatariusze porozumienia będą co pięć lat pokazywali w jaki sposób redukują emisję CO2 oraz odnawiali swoje cele redukcyjne.

Potwierdzono też powołanie funduszu klimatycznego, zasilanego kwotą 100 mld dolarów przez państwa rozwinięte, którego celem jest wsparcie państw rozwijających się w walce ze zmianami klimatu. Do funduszu nie będzie dokładać się Polska.

W dokumencie uznano, że państwom rozwijającym się, ze względu na poziom rozwoju gospodarki, dojście do celów emisyjnych może zająć więcej czasu. Z porozumienia wykreślono też termin „dekarbonizacja”, o co szczególnie zabiegał polski rząd.

 

Dodał: Jakub Krzyżanowski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading