ISSN 2657-9596

Opozycja antychavistowska tryumfuje w Wenezueli

07/12/2015

Według wstępnych wyników wyborów parlamentarnych w Wenezueli zwycięstwo odniosła centroprawicowa wielka koalicja opozycji pod nazwą Okrągły Stół Jedności Demokratycznej (Mesa de la Unidad Democrática, MUD). Według komisji wyborczej uzyskała ona 99 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym.

Rządząca do tej pory Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli (Partido Socialista Unido de Venezuela, PSUV) uzyskała jedynie 46 mandatów. Pozostałe dwadzieścia mandatów czeka na przydzielenie.

Jest to najpoważniejsza klęska chavistów w historii ruchu Socjalizmu XXI. Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro ogłosił już, że uzna wyniki i będzie współpracował z nowym parlamentem. Jednocześnie stwierdził, że nie jest to koniec rewolucji boliwariańskiej, tylko „jedna przegrana bitwa” i że przygotowuje się już do wyborów prezydenckich w 2018 r.

Chaviści rządzą Wenezuelą od 1999 r., kiedy Hugo Chavez po raz pierwszy wygrał wybory prezydenckie. Wdrożyli rozmaite programy socjalne, które wyciągnęły z ubóstwa znaczną część społeczeństwa. Jednocześnie prowadzą politykę wrogą USA i przyjazną Rosji. Wenezuela stała się liderem antyamerykańskiego, lewicowego bloku w Ameryce Południowej, który ostatnio zaczął się jednak kruszyć – opuściła go Argentyna, w której wybory prezydenckie wygrał kandydat prawicy, Mauricio Macri.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.