ISSN 2657-9596

Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej! Apel do Jarosława Kaczyńskiego

13/07/2016

male_npsb1p_nie-ma_y„Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej!” – pod takim hasłem apel do Jarosława Kaczyńskiego o przerwanie prac nad nowelizacją Prawa łowieckiego autorstwa ministra środowiska Jana Szyszki wystosowała we wtorek koalicja organizacji Niech Żyją! oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Jednocześnie rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do prezesa Prawa i Sprawiedliwości o interwencję w sprawie szkodliwego dla ludzi i przyrody prawa.

„Zwracamy się do Pana jako przyjaciela zwierząt z apelem o przerwanie prac nad nowelizacją Prawa łowieckiego przygotowaną przez ministra środowiska Jana Szyszkę. Projekt ten, zamiast dążyć do cywilizowania myślistwa, stanie się źródłem ostrych społecznych konfliktów. Przede wszystkim jednak, w razie jego przyjęcia przez Sejm, doprowadzi do znaczącego pogorszenia standardów ochrony dzikich zwierząt, odda w ręce myśliwych absurdalnie szeroki zakres uprawnień i zlekceważy fundamentalne prawa milionów właścicieli nieruchomości, uniemożliwiając jednocześnie zwykłemu Polakowi korzystanie z uroków ojczystej przyrody” – piszą autorzy apelu.

Zaproponowana przez ministra Szyszkę zmiana jest niezgodna z Konstytucją RP, bowiem według nowego przepisu właściciel, który nie chce polowań na swojej ziemi, będzie musiał dowodzić przed sądem, że myślistwo jest niezgodne z wyznawaną przez niego religią lub zasadami moralnymi

– zauważa Zenon Kruczyński z koalicji Niech Żyją!

Organizacje krytykują także inne zapisy:

Jan Szyszko planuje określać listę gatunków zwierząt łownych nie pod kątem troski o zachowanie zasobów przyrodniczych, ale dla umożliwienia kultywowania tradycji myśliwskiej. Czy mamy powrócić do polowań na chronione wilki, żubry czy niedźwiedzie tylko dla utrzymania anachronicznych zwyczajów wąskiej grupy społecznej?

–  mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

W nowelizacji zabrakło kluczowych zmian zgłaszanych od lat przez organizacje, m.in.: wprowadzenia zakazu udziału dzieci w polowaniach, zakazu używania toksycznej amunicji ołowianej, odsunięcia polowań od zabudowań mieszkalnych na odległość co najmniej 500 metrów, wprowadzenia zakazu dokarmiania dzikich zwierząt czy trenowania psów na żywych zwierzętach.

Żyjemy w XXI wieku, podejście do naszych „braci mniejszych” się zmieniło. Zmienić powinno się także Prawo łowieckie, tymczasem proponowana nowelizacja to instrumentalne potraktowanie ludzi i zwierząt. Nowelizacja powinna wprowadzić do ustawy regulacje ograniczające cierpienia zwierząt, a nie być przygotowana pod dyktando myśliwskiego lobby.

– argumentuje Dorota Wiland z Fundacji IUS ANIMALIA

Myśliwi nie mogą żyć ponad prawem. Nie powinni też bronić udziału dzieci w polowaniach

– podkreśla Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

 

Petycję można podpisać tutaj

Osoby do kontaktu:
Radosław Ślusarczyk, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329
Dorota Wiland, Fundacja IUS ANIMALIA, tel. 884 990 007
Zenon Kruczyński, koalicja Niech Żyją!, tel. 696 604 746

Więcej o uwagach organizacji społecznych do nowelizacji

źródło: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.