ISSN 2657-9596

KE wzywa do zakończenia wycinki w Puszczy Białowieskiej

17/03/2017
Foto. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Puszczę Białowieską należy chronić, a nie wycinać – takiego głosu z Komisji Europejskiej oczekiwaliśmy. Unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella wezwał Polskę do natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Wartość Puszczy Białowieskiej jest niepodważalna, pomimo destrukcyjnego ciągu wydarzeń ostatnich kilkunastu miesięcy realizowanych pod kierownictwem ministra Jana Szyszki, którego decyzje doprowadziły m.in. do trzykrotnego zwiększenia wycinki drzew w Nadleśnictwie Białowieża.

Komisarz Vella o wniosku do ministra Szyszki poinformował podczas ostatniego posiedzenia komisji środowiska Parlamentu Europejskiego. Należy się spodziewać, że w najbliższych tygodniach Komisja uzna, że Polska łamie w Puszczy Białowieskiej wspólnotowe prawo i skieruje pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

„Wysłałem pismo do ministra z prośbą o natychmiastowe wstrzymanie wszelkiej wycinki. Chcieliśmy rozmawiać na temat poprawek do planu zarządzania i ich zgodności z prawem unijnym, jednak propozycja ta została odrzucona” – powiedział Vella.

Puszcza Białowieska jest dobrem polskim i europejskim. Tym bardziej należy się cieszyć, że żyjemy w Unii Europejskiej i instytucje europejskie chcą chronić nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze. To jest wielka wartość, że starania unijne idą w kierunku ocalenia Puszczy Białowieskiej

– mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Przypomnieć należy, że za ochroną Puszczy Białowieskiej mocnym głosem opowiada się również polskie społeczeństwo, choćby w apelu „Stop wycince w Puszczy Białowieskiej”, który podpisało ponad 167 tys.

źródło: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.