ISSN 2657-9596

euroactiv.pl: Niemcy: Młodzieżówka AfD uznana za organizację ekstremistyczną

Anna Wolska
14/07/2023

Chodzi o oddział młodzieżówki skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec w Brandenburgii. Oceny organizacji dokonały niemieckie służby kontrwywiadowcze.

 

 

Informacje o uznaniu Młodej Alternatywy (Junge Alternative – JA) za organizację ekstremistyczną w Brandenburgii podali szef Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) w tym kraju związkowym Jörg Müller oraz minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stübgen.

Podobną decyzję wobec JA podjęły także władze kilku innych krajów związkowych w Niemczech. Jej funkcjonowanie jest badania pod względem zgodności z konstytucją Republiki Federalnej od 2019 r.

„Działalność sprzeczna z konstytucją RFN”

Według szefa brandenburskiego MSW działalność młodzieżówki skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) „stoi w wyraźnej sprzeczności z niemiecką ustawą zasadniczą.

„Urząd Ochrony Konstytucji wielokrotnie stwierdzał naruszenia podstawowego, wolnego, demokratycznego porządku. Junge Alternative stanowi zagrożenie dla naszej młodzieży, naszej demokracji, naszej wolności i naszego bezpieczeństwa” – podkreślił Müller.

Brandenburski oddział młodzieżówki AfD nie zgadza się z tą decyzją. Jej kierownictwo zapowiedziało zaskarżenie jej do sądu. „Zarzuty wobec naszej młodzieżowej organizacji są nieuzasadnione” – głosi wydane przez JA w Brandenburgii oświadczenie.

Niemcy: Skrajna prawica będzie mieć pierwszego w historii burmistrza

Nowym burmistrzem liczącego niespełna 9 tys. mieszkańców miasteczka Raguhn-Jessnitz a Saksonii-Anhalt zostanie polityk skrajnie prawicowej AfD.

 

 

AfD chce zaskarżyć decyzję władz Brandenburgii

Również politycy AfD stanęli w obronie swoich młodszych koleżanek i kolegów. Poseł tej partii do Bundestagu Hannes Gnauck, który od października 2022 r. jest federalnym przewodniczącym młodzieżówki JA zapowiedział złożenie w tej sprawie interpelacji poselskiej do organów federalnych.

Ale, jak przypomina dziennik Tagesschau, zarówno Gnauck jak i inni czołowi młodzi działacze AfD wywodzący się z JA, ma bliskie kontakty z Instytutem Polityki Państwowej w Saksonii-Anhalt. Tę organizację Federalny Urząd Ochrony Konstytucji też uznał już za prawicowo-ekstremistyczną.

Tymczasem AfD staje się już drugą siłą polityczną w Niemczech. W kolejnych sondażach ta skrajnie prawicowa partia notowana jest jedynie za centroprawicową CDU. Wyprzedza natomiast stanowiącą trzon obecnej koalicji rządowej na poziomie federalnym socjaldemokratyczną SPD.

 

Źródło: (euroactiv.pl) https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/niemcy-mlodziezowka-afd-uznana-organizacje-ekstremistyczna/?utm_source=piano&utm_medium=email&utm_campaign=10621&pnespid=u_Y8BzlYKKFE0.3N.y6uF8qNrxWzS4F4crft3bFppR5mkoKeLxzvCtPyVWaPTweax2uj5Dpj1w

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading