ISSN 2657-9596

euroactiv.pl: Niemcy: Młodzieżówka AfD uznana za organizację ekstremistyczną

Anna Wolska
14 lipca 2023

Chodzi o oddział młodzieżówki skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec w Brandenburgii. Oceny organizacji dokonały niemieckie służby kontrwywiadowcze.

 

 

Informacje o uznaniu Młodej Alternatywy (Junge Alternative – JA) za organizację ekstremistyczną w Brandenburgii podali szef Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) w tym kraju związkowym Jörg Müller oraz minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stübgen.

Podobną decyzję wobec JA podjęły także władze kilku innych krajów związkowych w Niemczech. Jej funkcjonowanie jest badania pod względem zgodności z konstytucją Republiki Federalnej od 2019 r.

„Działalność sprzeczna z konstytucją RFN”

Według szefa brandenburskiego MSW działalność młodzieżówki skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) „stoi w wyraźnej sprzeczności z niemiecką ustawą zasadniczą.

„Urząd Ochrony Konstytucji wielokrotnie stwierdzał naruszenia podstawowego, wolnego, demokratycznego porządku. Junge Alternative stanowi zagrożenie dla naszej młodzieży, naszej demokracji, naszej wolności i naszego bezpieczeństwa” – podkreślił Müller.

Brandenburski oddział młodzieżówki AfD nie zgadza się z tą decyzją. Jej kierownictwo zapowiedziało zaskarżenie jej do sądu. „Zarzuty wobec naszej młodzieżowej organizacji są nieuzasadnione” – głosi wydane przez JA w Brandenburgii oświadczenie.

Niemcy: Skrajna prawica będzie mieć pierwszego w historii burmistrza

Nowym burmistrzem liczącego niespełna 9 tys. mieszkańców miasteczka Raguhn-Jessnitz a Saksonii-Anhalt zostanie polityk skrajnie prawicowej AfD.

 

 

AfD chce zaskarżyć decyzję władz Brandenburgii

Również politycy AfD stanęli w obronie swoich młodszych koleżanek i kolegów. Poseł tej partii do Bundestagu Hannes Gnauck, który od października 2022 r. jest federalnym przewodniczącym młodzieżówki JA zapowiedział złożenie w tej sprawie interpelacji poselskiej do organów federalnych.

Ale, jak przypomina dziennik Tagesschau, zarówno Gnauck jak i inni czołowi młodzi działacze AfD wywodzący się z JA, ma bliskie kontakty z Instytutem Polityki Państwowej w Saksonii-Anhalt. Tę organizację Federalny Urząd Ochrony Konstytucji też uznał już za prawicowo-ekstremistyczną.

Tymczasem AfD staje się już drugą siłą polityczną w Niemczech. W kolejnych sondażach ta skrajnie prawicowa partia notowana jest jedynie za centroprawicową CDU. Wyprzedza natomiast stanowiącą trzon obecnej koalicji rządowej na poziomie federalnym socjaldemokratyczną SPD.

 

Źródło: (euroactiv.pl) https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/niemcy-mlodziezowka-afd-uznana-organizacje-ekstremistyczna/?utm_source=piano&utm_medium=email&utm_campaign=10621&pnespid=u_Y8BzlYKKFE0.3N.y6uF8qNrxWzS4F4crft3bFppR5mkoKeLxzvCtPyVWaPTweax2uj5Dpj1w

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.