ISSN 2657-9596

Copernicus: drugi najgorętszy lipiec w Europie w historii pomiarów

06/08/2021

Na świecie utrzymują się anomalnie wysokie temperatury. Potwierdzają to pomiary, które w lipcu przeprowadził Copernicus. Globalne temperatury były tylko nieznacznie niższe od rekordowych pomiarów dokonywanych w analogicznym okresie 2019 i 2016 roku.

Mapa i podane wartości danych pochodzą ze zbioru danych ERA5 ECMWF Copernicus Climate Change Service. Średnie powierzchniowe temperatury w regionie europejskim dotyczą tylko lądu z następującymi granicami długości/szerokości geograficznej: 25W-40E, 34N-72N.

Temperatura powietrza na powierzchni:

– Lipiec 2021 podobnie jak lipiec ubiegłego roku 2020 są na trzecim miejscu jako najcieplejszy lipiec na świecie w historii pomiarów, mniej niż 0,1°C chłodniejsze, niż lipiec 2019 r. i lipiec 2016 r.

– Był to drugi najcieplejszy lipiec w historii pomiarów dla Europy

– Fale upałów wystąpiły od Bałtyku po wschodnią część Morza Śródziemnego

– Zachodnia Ameryka Północna nadal doświadczała anomalnie wysokich temperatur; części Dalekiego Wschodu również były znacznie powyżej średniej

Anomalia temperatury powierzchniowej powietrza w lipcu 2021 r. w stosunku do średniej lipcowej z okresu 1991-2020. Źródło danych: ERA5. Źródło: Copernicus Climate Change Service/ECMWF.

The Copernicus Climate Change Service zastosował się do zalecenia Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), aby wykorzystać ostatni 30-letni okres do obliczania średnich klimatycznych i zmienił się na okres referencyjny 1991-2020 w Biuletynach Klimatycznych C3S obejmujących styczeń 2021 r. Dla przejrzystości przedstawiono liczby i grafiki zarówno dla nowego, jak i poprzedniego okresu (1981-2010).

The Copernicus Climate Change Service C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, rutynowo publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o obserwowanych zmianach w globalnej temperaturze powietrza o powierzchni, pokrywie lodowej morskiej i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Więcej informacji na temat zmiennych klimatycznych w lipcu oraz aktualizacje klimatu z poprzednich miesięcy, a także grafiki w wysokiej rozdzielczości można pobrać tutaj: https://climate.copernicus.eu/monthly-climate-bulletins

Fot.  Ralph W. lambrecht


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading