ISSN 2657-9596

Chevron, EDF i BNP-Paribas klimatycznymi Pinokio 2015 roku!

05/12/2015

Paryż, 3 grudnia, 2015 roku – Chevron, EDF i BNP-Paribas otrzymały dzisiaj nagrody Klimatycznego Pinokio za swoją rolę w osłabianiu działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i niszczeniu lokalnych społeczności. Wyniki głosowania, w którym wzięło udział  42 000 osób zostały ogłoszone na specjalnej ceremonii w Paryżu. Dwie z „nagrodzonych” firm są sponsorami międzynarodowych negocjacji klimatycznych COP21.

Foto: www.pinocchio-awards.org
Foto: www.pinocchio-awards.org

Sponsor COP21, BNP-Paribas otrzymał nagrodę za finansowanie projektów węglowych na całym świecie, w tym ogromnych elektrowni węglowych w Południowej Afryce i Indiach. EDF został nagrodzony za użycie swojego kontrowersyjnego sponsoringu w celu promocji energii jądrowej, jako energii „czystej” i inwestycje w paliwa kopalne – 16 elektrowni węglowych na całym świecie – w tym kilka z najbrudniejszych w Europie.

Juliet Renaud z Friends of the Earth France powiedziała: ”Dopóki BNP-B i EDF inwestują ogromne pieniądze w “brudne” energie, są częścią problemu, a nie rozwiązaniem. Publiczne głosowanie na dwóch sponsorów COP21 pokazuje, ze obywatele nie dają się ogłupić „greenwashingiem”, wpływającym na negocjacje i osłabiającym wysiłki na rzecz osiągnięcia ambitnego i sprawiedliwego porozumienia klimatycznego. Rząd francuski musi podjąć natychmiastowe, konkretne działania dla autentycznej, sprawiedliwej transformacji energetycznej, bez paliw kopalnych i energii jądrowej”.

Chevron został potępiony za agresywną promocję szczelinowania hydraulicznego w Argentynie. Jest głównym partnerem rządu i kontrolowanej przez państwo firmy YPF w nieustających próbach rozwoju, bez względu na konsekwencje, wydobycia niekonwencjonalnej ropy naftowej i gazu w Patagonii.

Colin Roche z Friends of the Earth Europe powiedział: „Społeczności na całym świecie cierpią z powodu przedsiębiorstw, które zmówiły się, aby zniszczyć klimat, udając jednocześnie, że popierają wysiłki na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Niektóre z najbrudniejszych firm na świecie próbują w bezprecedensowy sposób „zazielenić” (greenwash) swoje wizerunki na konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu. Lecz nigdy nie poradzimy sobie ze zmianami klimatu, jeżeli nie powstrzymamy ich wpływu i nie wyrzucimy korporacji takich jak BNP-Paribas i EDF z negocjacji”.

Do nagrody zostały nominowane niektóre z największych i najbardziej wpływowych korporacji na świecie. Wśród nich Shell, za jego dziedzictwo zniszczeń ekologicznych i społecznych w Nigerii, oraz Anglo-American za niszczycielską kopalnię w Kolumbii. Gigant naftowy i gazowy Total – został nominowany za infiltrację lobby energetyki odnawialnej, Avril – za propagowanie biopaliw, Yara – za próby greenwashingu nawozów sztucznych, a sponsor negocjacji Engie – za inwestycje w paliwa kopalne.

Naukowiec i kampanier Corporate Europe Observatory, Pascoe Sabido powiedział: „Brudna działalność wydobywcza Chevronu nie byłaby możliwa bez jego kumoterskich stosunków z tymi samymi rządami, od których oczekuje się kontroli i nadzoru nad tego rodzaju przedsięwzięciami. Dość, znaczy dość – Chevron i reszta wielkich trucicieli, powinni zostać usunięci z COP21 i trzymani z dala od naszych decydentów na wszystkich szczeblach rządowych”.

Nagrody Klimatyczne Pinokio wzywają rządy do podjęcia konkretnych działań na rzecz zakończenia bezkarności korporacji poprzez uchwalenie wiążących regulacji prawnych, takich jak francuski projekt prawa dotyczącego międzynarodowych korporacji i prawnie wiążący traktat ONZ o międzynarodowych korporacjach i prawach człowieka. Rządy muszą zignorować korporacyjne fałszywe rozwiązania i nadać priorytet ochronie praw człowieka.

Nagrody zostały przedstawione 3 grudnia na publicznej ceremonii podczas negocjacji klimatycznych ONZ w Paryżu.

Nagrody Klimatyczne Pinokio 2015 (Pinocchio Climate Awards 2015) są  zorganizowane przez Friends of the Earth Europe, Friends of the Earth France, Corporate Europe Observatory, CRID i Action Aid France, we współpracy medialnej z Basta, The Multinational Observatory i Real World Radio.

źródło: www.pinocchio-awards.org

Tłumaczenie:  Jan Skoczylas

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.