ISSN 2657-9596

CETA nadal za zamkniętymi drzwiami, TTIP kuleje

23 września 2016

Komunikat prasowy, Akcja Demokracja, 22.09.2016 r.

CETA zostanie podpisana przez Radę Unii Europejskiej, ale ze względu na kontrowersje wokół tej umowy dodamy do niej deklarację, którą przedstawimy 12 października – takie decyzje ogłosiła wczoraj w Bratysławie komisarka UE Cecilia Malmström. Potwierdziła także, że rządy państw członkowskich UE zgodziły się na tzw. tymczasowe wdrożenie umowy handlowej z Kanadą. Umowa wejdzie więc częściowo w życie jeszcze zanim będą miały szansę wypowiedzieć się za jej przyjęciem parlamenty krajowe. W odpowiedzi przeciwnicy umów szykują w Warszawie protest 15 października.

Foto: Jakob Huber/STOP TTIP/Flickr/Creative Commons
Foto: Jakob Huber/STOP TTIP/Flickr/Creative Commons

– Czyli żaden z rządów, także Polski, nie zdobył się na odwagę by zawetować przyjęcie CETA. Wystarczyłby jeden głos. – komentuje Maria Świetlik z Akcja Demokracja, która wraz z aktywistami z 14 państw UE była dziś w Bratysławie by zaprotestować przeciw przyjmowaniu CETA. – To gorzka lekcja dla społeczeństw Europy. Ale przede wszystkim dla polskich rolników, którzy liczyli na to, że PiS będzie dbał o ich interesy i wspierał rodzimą produkcję rolną. A tymczasem wystawia ich na konkurencję z ponadnarodowymi koncernami spożywczymi- dodaje.

Nadal nie wiadomo, które części umowy obejmie „tymczasowe wprowadzenie”, choć jest to kwestia, która żywo interesuje opinię publiczną.

– Możemy teraz tylko spekulować, ale wygląda na to, że już w przyszłym roku rozpocznie się proces znoszenia ceł na import żywności z Kanady, bo to część handlowa umowy miała wejść jako pierwsza – tłumaczy Maria Świetlik. – Nie wiemy, czy równie szybko ruszy system przywilejów dla korporacji inwestor-przeciw-państwu, bo Komisja Europejska o tym nas nie poinformowała. I chyba to najbardziej nas, zgromadzonych tu w Bratysławie, dziś poruszyło – dodaje – To, że po raz kolejny zatrzaśnięto społeczeństwu drzwi przed nosem. Te umowy były tajnie negocjowane, ale nawet po ujawnieniu tekstu CETA nie jesteśmy informowani o kluczowych decyzjach – podkreśla.

W sprawie umowy TTIP Cecilia Malmström po raz pierwszy przyznała publicznie, że negocjacje nie idą pomyślnie i że z pewnością nie zostaną zamknięte za prezydentury Baracka Obamy.

– Oznacza to, że będzie je kontynuował już nowy prezydent lub prezydentka Stanów Zjednoczonych a zarówno Trump jak i Clinton nie uchodzą za zwolenników tego porozumienia – komentuje Świetlik – To obniża szansę na zakończenie negocjacji TTIP w najbliższym czasie.

Na 15 października Akcja Demokracja planuje w Warszawie protest przeciw TTIP i CETA. W skład komitetu organizacyjnego demonstracji wchodzą też OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Instytut Spraw Obywatelskich oraz Strefa Zieleni. – Nasz opór nie kończy się dziś. Polski rząd wciąż ma szanse sprzeciwić się TTIP i wycofać się w błędnej decyzji ws. CETA – komentuje Maria Świetlik.

Żródło: Akcja Demokracja

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.