ISSN 2657-9596

Żegnamy profesora Karola Modzelewskiego

Redakcja
29 kwietnia 2019

W wieku 81 lat zmarł profesor Karol Modzelewski, jeden z ojców założycieli III Rzeczypospolitej – historyk i polityk, mediewista, profesor nauk humanistycznych, działacz opozycji w okresie PRL. Karol Modzelewski był pierwszym rzecznikiem prasowym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i pomysłodawcą przyjęcia nazwy „Solidarność” dla ruchu, który powstał w sierpniu 1980.

Do historii przeszedł, kiedy w 1964 roku, wspólnie z Jackiem Kuroniem, napisał „List Otwarty do partii”. List krytykował komunizm i partyjny aparat. Karol Modzelewski brał udział w strajkach w marcu 1968 roku, angażował się także w działalność opozycji w latach 80-tych. Za działalność w opozycji spędził w więzieniach łącznie ponad 8 lat. W ostatnich latach krytykował liberalny model polskiej transformacji, wspierał opozycję i KOD.

„W świetle mojej wiedzy rewolucja jest albo niemożliwa, albo zbyt kosztowna, w każdym razie kończy się nie tak, jak byśmy chcieli” – pisał w wydanej w 2013 roku książce „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”, za którą otrzymał Nagrodę NIKE.

Profesor Karol Modzelewski na zawsze pozostanie w pamięci polskiego społeczeństwa oraz na kartach podręczników do historii.

Redakcja

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.