ISSN 2657-9596

ClientEarth otrzymało nagrodę “Innowacyjnego prawnika” od redakcji Financial Times

7 października 2016

Za „szczególne osiągnięcia” został nagrodzony James Thornton, dyrektor generalny i założyciel organizacji. Cała organizacja otrzymała zaś znaczące wyróżnienie za innowacyjność – tytuł “New Model Legal Business” (Nowy Model Działalności Prawnej). Prestiżowe nagrody zostały nadane podczas oficjalnej gali w środę 5 października.

Co roku Financial Times w ramach programu “Innowacyjni prawnicy” wybiera osobę, która miała “nadzwyczajny wkład” w rozwój prawa i zawodu prawnika. W swoim przemówieniu James przyznał, że nigdy nie sądził, że biorąc pod uwagę ścieżkę jego kariery – od zawziętego prawnika procesowego do sojusznika środowiska, kiedykolwiek zdobędzie takie wyróżnienie. Dodał, że jest to niezwykle pouczające i ekscytujące.

Wyróżnienia zostały przyznane w czasie, gdy ClientEarth rozpoczęło szereg spraw sądowych, których celem jest zmuszenie rządów państw i władz miast w różnych częściach Europy do skutecznej walki z zanieczyszczeniem powietrza, które przekracza prawnie przyjęte normy. ClientEarth wykorzystuje także pionierskie strategie prawne, żeby wpłynąć na sektor finansów oraz firmy wydobywcze i energetyczne, aby uwzględniały ryzyko klimatyczne w swoich strategiach biznesowych i inwestycyjnych. ClientEarth apeluje także o większą transparentność w zakresie wpływu biznesu na zagrożenia klimatyczne.

– To niezwykły zaszczyt – podkreślił Thornton po ceremonii wręczenia nagrody. – Jestem amerykańskim prawnikiem procesowym mieszkającym w Londynie, który otrzymuje nagrodę za innowacyjną działalność w Europie. ClientEarth to nowatorska organizacja, która dalej będzie przekraczać granice, wykorzystując prawo, aby chronić środowisko, ludzi i naszą planetę – dodał.

Michael Skapinker, zastępca redaktora w Financial Times, stwierdził, że „założenie i dziewięcioletni rozwój ClientEarth spełnia wszelkie nasze kryteria autentycznej prawniczej innowacyjności”.

James założył ClientEarth – pierwszą w Europie prawniczą organizację środowiskową – w 2007 r. Organizacja działa w wielu państwach świata i ma biura w Londynie, Brukseli, Warszawie i Nowym Jorku. Warszawski oddział działa jako odrębna Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. ClientEarth wykorzystuje narzędzia prawne, rzecznictwo oraz naukę, aby podjąć próbę rozwiązania największych wyzwań współczesnego świata – utraty bioróżnorodności, zmian klimatu oraz wykorzystywanie toksycznych substancji.

Thornton został w tym roku umieszczony na liście 1000 najbardziej wpływowych londyńczyków, a sama organizacja została nagrodzona brytyjską nagrodą Sustainable City Awards (Nagroda Zrównoważonych Miast) za działalność prawniczą w zakresie zanieczyszczeń i eksponowania ryzyka, które zmiany klimatu niosą dla świata biznesu.Thornton został także nazwany „Liderem Roku”, a ClientEarth „Organizacją Pozarządową Roku” na Business Green Awards w 2016 r.

Wśród najbardziej precedensowych spraw prowadzonych przez CE jest zwycięstwo z z rządem brytyjskim przed Sądem Najwyższym w sprawie o jakość powietrza. Niedawno zaś ClientEarth rozpoczęło postępowania sądowe w Brnie, Pradze i Brukseli, a przed sądem w Dusseldorfie rozpoznawane będzie 10 spraw dotyczących niedawnego zakazu korzystania z samochodów dieslowych na najbardziej zanieczyszczonych ulicach miasta.

Źródło: Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.