ISSN 2657-9596

Wezwanie o reformę Wspólnej Polityki Rolnej – List otwarty

8 października 2020
30 organizacji obywatelskich UE i 250 organizacji działających w koalicjach w siedmiu państwach członkowskich wystosowało pismo do przywódców instytucji UE, wyrażając niepokój wobec rozbieżności między trwającymi negocjacjami w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej a celami Europejskiego Zielonego Ładu.

Sygnatariusze wspólnego listu otwartego, reprezentujący miliony obywateli z ruchów związanych z żywnością, rolnictwem, rozwojem, klimatem, środowiskiem i zdrowiem publicznym, podnoszą alarm w związku z niepowodzeniem negocjacji reformy WPR w celu wprowadzenia pilnych zmian w systemie żywnościowym UE. Wzywają czołowych przywódców UE, aby przełożyli swoje zaangażowanie na rzecz Zielonego Ładu na działania, upewniając się, że zreformowana WPR odpowiada celom strategii „Od pola do stołu” i strategii na rzecz różnorodności biologicznej.

Wyzwania, którym Europa musi sprostać, są liczne i złożone – od kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej, po wyludnianie się terenów wiejskich, rosnący eurosceptycyzm i widmo kryzysu ekonomicznego. Wszystkie one wymagają silnego przywództwa i spójnej wizji politycznej. Europejski Zielony Ład może zapewnić zarówno przywództwo jak i wizję, ale tylko pod warunkiem, że kluczowe instrumenty polityki i zasoby zostaną zmobilizowane, oraz że wszystkie poziomy zarządzania pracować będą wspólnie, by spełnić jego obietnice.

Sygnatariusze listu zwracają się do przywódców instytucji UE z wezwaniem do zmiany propozycji reformy WPR z 2018 r., aby dostosować ją do strategii „Od pola do stołu” i strategii na rzecz różnorodności biologicznej zgodnie z trzema nadrzędnymi priorytetami.

  1. Nadanie WPR jasnego kierunku i zdecydowanego zarządzania.
  2. Zapewnienie, że WPR nie wspiera ani nie zachęca do jakichkolwiek szkodliwych praktyk, ani praktyk, które nie są zgodne z Zielonym Ładem.
  3. Wzmocnienie pozycji rolników i innych aktorów z obszarów wiejskich, by mogli stać się motorem pozytywnych zmian

Pismo, skierowane do liderów instytucji UE, wzywające do zmiany propozycji reformy WPR z 2018 r. w celu dostosowania do strategii „Od pola do stołu” i strategii ochrony różnorodności biologicznej jest dostępne tutaj
Polskie tłumaczenie przygotowane przez Koalicję Żywa Ziemia jest dostępne tutaj

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.