ISSN 2657-9596

Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu w inspirującej bazie dobrych praktyk

05/05/2021
Łagodzenie zmian klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Jednak dostępne dane i analizy jednoznacznie wskazują, że ​​nawet gdyby teraz całkowicie zaprzestać produkcji CO2 nie pozwoli to na zatrzymanie postępujących skutków zmian klimatu. Dlatego właśnie konieczne jest równoległe dostosowywanie się do tych zmian i dlatego Fundacja Partnerstwa na rzecz Środowiska z Czech tworzy bazę inspirujących projektów, które motywują miasta i ludzi do przygotowania się na przejawy zmian klimatycznych. Baza ta gromadzi i ocenia przykłady dobrych praktyk, głównie z krajów Europy Środkowej. Najlepsze projekty są nagradzane w konkursie Adapterra Awards. Zainspiruj się z nami i dowiedz się jak najlepiej radzić sobie ze zmianami klimatu.

Więcej na www.lifetreecheck.eu/Database.

Chcemy rozmawiać o działaniach przystosowawczych do zmian klimatycznych oraz motywować miasta i ludzi do przygotowania się na skutki zmian klimatu z wykorzystaniem tych działań. Jednak przybliżanie społeczeństwu aktualnych trendów w działaniach adaptacyjnych nie jest łatwym zadaniem. Prowadzimy bazę danych dobrych praktyk, aby ludzie mogli przyjrzeć się konkretnym przykładom i czerpać z nich inspirację. Tylko w zeszłym roku otrzymaliśmy 30 nowych przykładów dobrych praktyk z Europy” – opisuje Andrea Křivánková z organizacji Nadace Partnerstvi.

Jednym z przykładów takich projektów nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu są parki kieszonkowe w Krakowie (Ogrody Krakowian). Reprezentują one niewielkie przestrzenie publiczne, które pozwalają okolicznym mieszkańcom spędzać wolny czas wśród zieleni, niezależnie od wieku, zainteresowań czy potrzeb. Opuszczone miejskie przestrzenie i tereny poprzemysłowe zamieniają się w ciche zielone oazy i tętniące życiem centra lokalnych społeczności. Służą nie tylko ludziom, ale także roślinom i zwierzętom, poprawiając lokalny mikroklimat, jakość życia i bioróżnorodność miasta.

Z kieszonkowych parków, tym razem retencyjnych, korzystają także mieszkańcy osiedla IDEA w Gdańsku. Jednym z głównych celów projektu jest złagodzenie skutków suszy za pomocą wody deszczowej, którą park naturalnie zatrzymuje. Przegrzewający się beton został zastąpiony 56 drzewami oraz 52 gatunkami kwiatów i krzewów, które pomagają złagodzić skutki miejskiej wyspy ciepła. Park może zgromadzić do 53 m3 wody, zapobiegając w ten sposób lokalnym podtopieniom i suszom.

Zostańmy w Polsce – kolejny nagrodzony projekt wyróżnia się wertykalnym ogrodem pokrywającym ściany frontowe i boczne odnowionego budynku Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Warszawie. Przebudowa miała na celu zachowanie cennych elementów historycznych obiektu przy jednoczesnym uwzględnieniu rozwiązań energooszczędnych i zieleni wertykalnej. Siedziba Fundacji, dzięki swojemu nowemu zielonemu obliczu, zaciera granice między architekturą a naturą.

Przykładem spoza granic Polski jest odbudowa szkoły i utworzenie nowoczesnego ​​ośrodka edukacyjnego (Ekocentrum ArTUR) w małej wiosce Hrubý Šúr niedaleko Bratysławy na Słowacji. Przekształcenie starego tradycyjnego budynku w energooszczędny i komfortowy pozwolił również zachować jego kulturowo-historyczną wartość i funkcje. Kompleks wykorzystuje alternatywne źródła energii, takie jak piece akumulacyjne, ogrzewanie słoneczne wody, odzysk ciepła, a także gruntowo-korzeniową oczyszczalnię ścieków.

Wśród najlepszych projektów z Czech można znaleźć inspirujące działania zarówno firm jak i gmin. Przykładem projektu, który zdobył w ubiegłym roku nagrodę Adapterra Awards, jest rozbudowa centrali bankowej w Pradze (kampus ČSOB). Wyjątkowość czeskiego rozwiązania polega głównie na ogrzewaniu i chłodzeniu za pomocą rozbudowanego systemu pomp ciepła, dzięki czemu budynek nie wykorzystuje tradycyjnej kotłowni. Kampus oszczędza wodę pitną, głównie dzięki zagospodarowaniu wód deszczowych. Umożliwia także odpoczynek na zielonych dachach budynku w cieniu drzew.

Twórcy Parku Rakováček w małym czeskim miasteczku Rokycany w swoim projekcie skupili się na ochronie rzadkiego gatunku raka strumieniowego i zapobieganiu powodziom. Na nowo meandrującym strumieniu pośrodku parku znajdują się małe zbiorniki przepływowe lub obniżone części szerokiego złożonego koryta rzeki. Wokół potoku znajdują się łąki trawiaste i kwietne ze starannie dobraną roślinnością. W parku posadzono również rodzime gatunki drzew, krzewów i ziół. Zagospodarowane i zrewitalizowane otoczenie potoku w centrum zabudowanego obszaru oferuje przyjazne miejsce rekreacji I odpoczynku w upalne dni, także dzięki urządzonym placom zabaw dla dzieci.

Inne przykłady z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Danii zawierają jeszcze więcej pomysłów do wdrażania własnych działań adaptacyjnych. Baza danych uzupełniana jest co roku o nowe zakończone sukcesem projekty. Zainspiruj się na stronie www.lifetreecheck.eu/Database

Fot. Ogrody Krakowian


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading