ISSN 2657-9596

Opowieść o zwyczajnych Żydach

Wojciech Cegielski
23/08/2012

W Teatrze Żydowskim trwają przygotowania do premiery najnowszej sztuki Jerzego Andrzeja Masłowskiego pt. „Pożegnania’68”. Ta z jednej strony poetycka, z drugiej – pełna dramatycznych zwrotów akcji opowieść rozgrywa się w czasie wydarzeń marcowych 1968 roku, kiedy to w wyniku nagonki antysemickiej wyemigrowało z Polski ponad 20 tys. osób pochodzenia żydowskiego.

Wydarzenia marcowe były tematem kilku opowiadań, powieści i scenariuszy filmowych. Jednak sztuka Masłowskiego różni się od nich zasadniczo. O ile w tamtych opowieściach bohaterowie – mniej lub bardziej – związani byli z klasą polityczną, środowiskiem akademickim bądź artystycznym, o tyle w „Pożegnaniach’68” spotykamy zwyczajną rodzinę zaabsorbowaną swoimi codziennymi sprawami i żyjącą z dala od wielkiej polityki, salonów i intelektualnej śmietanki. Ale że od polityki nie da się uciec, bohaterowie nieoczekiwanie dostają się w wir politycznej awantury i w jednej chwili rozsypuje się ich dotychczas stabilny, uporządkowany i bezpieczny świat. Rodzina, prześladowana przez nazistów w czasie wojny i od tamtego czasu ukrywająca swe żydowskie korzenie, zostaje rozpoznana i staje przed wyborem: emigrować czy – bez względu na konsekwencje – zostać w kraju. Nagle na światło dzienne wychodzą skrzętnie skrywane rodzinne sekrety, obozowe traumy, lęki…

Ale nie jest to tylko opowieść o tamtych czasach, bowiem Masłowski poprzez pryzmat wydarzeń marcowych opowiada całkiem współczesną historię o ludziach wykluczonych, którzy są wyrzucani poza margines społeczeństwa. „Pożegnania’68” opowiadają o potrzebie tolerancji. Oglądając tę sztukę, można odnieść wrażenie, że jej bohaterami równie dobrze mogłyby być Romowie, bezdomni czy osoby ze środowiska LGBT (nawiasem mówiąc, w „Pożegnaniach’68” pojawia się też delikatny wątek gejowski).

Reżyserem spektaklu jest Rafał Sisicki, którego znamy z wielu znakomitych produkcji m.in. „Kwiatów dla Algernona”, zaś na scenie pojawią się lubiani artyści Teatru Żydowskiego: Monika Chrząstowska, Izabella Rzeszowska, Henryk Rajfer i Marek Węglarski. Premiera odbędzie się latem w czasie festiwalu Warszawa Singera.

PS Premiera: 28 sierpnia, godz. 18.00, Teatr Żydowski, Plac Grzybowski 12/15, Warszawa.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading