ISSN 2657-9596

Potrzebna jest ustawa

Aleksandra Kretkowska , Beata Kubica
6 marca 2011

Potrzebujemy ustawy o regionalnych pełnomocniczkach do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. Ale wiele drobnych działań na rzecz równości można podjąć od razu.
Z BEATĄ KUBICĄ, radną miasta Opola, rozmawia Aleksandra Kretkowska


Aleksandra Kretkowska: Co Cię rozczarowało, a co pozytywnie zaskoczyło po rozpoczęciu pracy w Radzie Miasta Opola?

Beata Kubica: Zbyt wielkiego rozczarowania ani zachwytu nie było. Po trzech miesiącach pracy w radzie cieszę się z jednej, konkretnej rzeczy, a mianowicie z tego, że według planów do końca roku powstanie w Opolu nowy publiczny żłobek. Może to jest pojedyncza sprawa, ale w naszym pięknym zielonym kraju to i tak już wiele.

Czy wśród radnych panuje zrozumienie dla postulatów Zielonych?

Jest z tym różnie. Zieloni 2004 nie są na razie rozpoznawalnym ugrupowaniem w Polsce, co przekłada się na poziom znajomości naszych postulatów wśród mieszkańców Opola, w tym radnych.

Czym będziesz się zajmować tej kadencji?

Do końca kadencji moim celem, jak i nowo powstałego Zespołu ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego, którego jestem uczestniczką, jest stworzenie sieci ścieżek rowerowych w Opolu. To jest mój priorytet osobisty. Poza tym zajmować się będę wdrażaniem koncepcji zrównoważonego transportu. Chodzi o wyznaczanie buspasów, stworzenie systemu sprzedaży biletów przyjaznego pasażerom itd. Pracuję w Komisji Infrastruktury Rady Miasta, która zajmuje się tymi sprawami.

Jakie działania na rzecz kobiet zamierzasz podjąć?

10 lutego odbyło się inauguracyjne spotkanie Samorządowej Grupy Kobiet. Jest to ciało o charakterze nieformalnym, w którego skład weszło 11 radnych ze wszystkich klubów. Chcemy promować działania wspierające kobiety mieszkające w Opolu i co ważne, inicjatywy wpisujące się w działania gminy na prawach powiatu, jakim jest Opole. W pierwszej kolejności zajmiemy się opieką nad kobietami w ciąży. W toku prac SGK będziemy się też skupiać na kolejnych, zaniedbywanych zadaniach gminy.

Zieloni 2004 dużo mówili o konieczności powoływania regionalnych pełnomocniczek ds. równości kobiet i mężczyzn. Co zamierzasz zrobić w tej sprawie?

Już podejmowałyśmy taką inicjatywę, jako Fundacja OFF – Kobiety na Rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego. Niestety, nie miałyśmy wsparcia wszystkich politycznych stron i zakończyła się ona niepomyślnie. Uważam, że bez odpowiedniej ustawy w tej sprawie takie akcje nie mają, niestety, szansy powodzenia.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.