ISSN 2657-9596
Fot: Pixabay.com

Raport ClientEarth: wkrótce więcej rtęci i ołowiu z elektrowni Bełchatów

Fundacja ClientEarth , Michał Wilczyński
02/03/2019
Z opublikowanego przez ClienthEarth raportu badającego jakość złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po 2021 r. największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki Szczerców.

Węgiel w złożu „Szczerców” ma aż o 30% więcej rtęci i ołowiu, jest mocniej zasiarczony i ma wyższą popielność. Koszty społeczne, środowiskowe i ekonomiczne wydobycia lepszej jakości surowca z odkrywki Złoczew powinny wykluczyć budowę nowej kopalni.

Raport „Jaki węgiel dla elektrowni Bełchatów” opisuje i ocenia zasoby i jakość węgla brunatnego w trzech złożach, które obecnie stanowią lub w przyszłości mają stanowić źródło surowca dla Elektrowni Bełchatów – największej elektrowni zasilanej węglem brunatnym na świecie. Mowa o złożach bełchatowskich: „Bełchatów” i „Szczerców” oraz złożu „Złoczew”.

Autorem analizy wykonanej na zlecenie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi jest dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju.

Złoże w polu „Bełchatów” wyczerpie się w ciągu najbliższych dwóch lat. Od 2021 roku elektrownia będzie musiała działać tylko w oparciu o węgiel pochodzący z pola „Szczerców”. Węgiel ten ma ponad 30 proc. więcej zawartości rtęci niż węgiel z pola „Bełchatów”, więcej ołowiu i niemal taką samą zawartość kadmu.

„Współczynniki koncentracji toksycznych dla ludzi i zwierząt związków rtęci i kadmu w węglu wydobywanym w polu „Szczerców” są bardzo wysokie. Biorąc pod uwagę, że elektrownia spala niemal 45 mln ton węgla rocznie, przejście w całości na surowiec z pola „Szczerców” spowoduje emisję związków tych substancji i na poziomie kilkudziesięciu ton rocznie.” – wskazuje dr Wilczyński.

Najniższe stężenia szkodliwych substancji znajdują się w węglu dostępnym w planowanej nowej odkrywce w polu „Złoczew”. Budowa nowej kopalni odkrywkowej jest jednak obarczona ogromnymi kosztami. Złoże „Złoczew” znajduje się 50 km od Elektrowni Bełchatów. Transport węgla na taką odległość wymagałby budowy nowej linii kolejowej i jej codziennej obsługi tylko na potrzeby kopalni. Przy zakładanym poziomie wydobycia 18 mln ton węgla rocznie oznacza to 35 pociągów kursujących w ciągu doby pomiędzy odkrywką Złoczew a elektrownią Bełchatów.

Otwarcie nowej kopalni to także nieakceptowalne koszty społeczne i środowiskowe. Ze względu na strukturę terenu byłaby to najgłębsza kopalnia odkrywkową w Polsce i jedyna, w której eksploatacja złoża wymagałaby użycia materiałów wybuchowych. Budowa odkrywki „Złoczew” oznacza także konieczność wysiedlenia ponad 3000 mieszkańców z 33 wsi.

Elektrownia Bełchatów to największy emitent dwutlenku węgla w Europie i największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny, który jest najbardziej emisyjnym paliwem. Zawiera on też średnio aż cztery razy więcej szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci niż węgiel kamienny.

Celem opracowania autorstwa dr Michała Wilczyńskiego, byłego Głównego Geologa Kraju, była analiza parametrów złożowych trzech złóż węgla brunatnego, które obecnie stanowią lub mogą w przyszłości stanowić źródło tego surowca dla elektrowni Bełchatów. Przy analizowaniu brano uwagę wystarczalność zasobów oraz jakość węgla. Analizy jakości dokonano poprzez zestawienie parametrów chemiczno-technologicznych węgla brunatnego oraz konsekwencji jego wydobycia i spalania.

*****

Informacja prasowa ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Raport jest dostępny do pobrania na stronie Fundacji Clientearth Prawnicy dla Ziemi: https://goo.gl/eXTMEf

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi prowadzi kampanię ico2dalej, w której apeluje do właściciela elektrowni o podjęcie działań na rzecz radykalnego spadku emisji CO2 z Elektrowni Bełchatów.

ClientEarth Prawnicy dla Ziemi to międzynarodowa organizacja prawników, zajmująca się ochroną środowiska, m.in. walką ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem powietrza, ochroną bioróżnorodności i zrównoważonym leśnictwem.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading