ISSN 2657-9596

Polska pod sąd za zbyt słabą ochronę przyrody

Redakcja
26/02/2011

16 lutego Komisja Europejska podjęła decyzję o pozwaniu Polski do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za niewłaściwą ochronę gatunkową ptaków. Pozew ten dołączył do wcześniejszego, podobnego w zarzutach, pozwu o niewłaściwą ochrone gatunkową innych zwierząt (decyzja Komisji z 24 listopada 2010 r.

Główne zarzuty Komisji to:

  • generalne wyłączanie przepisów ochrony gatunkowej wobec „racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej” (mimo zmian w ustawie, klauzula taka wciąż tkwi w rozporządzeniach)
  • wyłączenie ochrony gatunkowej kormorana czapli i wydry na stawach rybnych,
  • brak ochrony ptaków europejskich nie występujących w Polsce (dyrektywa wymaga ochrony np. przed handlem).

GDOS i MŚ przygotowały projekt zmiany ustawy oraz nowe rozporządzenie o ochronie zwierząt; były one już dawno temu przedmiotem konsultacji społecznych. Jednak, rozporządzenie nie zostało wydane, a ustawa nie została nawet skierowana do Sejmu. Ponadto, wydaje się, że nie usuwają one zarzucanych niezgodności z prawem europejskim: z projektów tych wynika, że władze polskie upierają się przy pewnych formach wyłączenia gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej spod wymogów ochrony gatunkowej (art. 52a ustawy o ochronie przyrody).

Trybunał w obu sprawach będzie orzekał wg. stanu prawnego na styczeń 2010 r. (chyba że Komisja wycofałaby sprawy, a zapewne zrobiłaby to, gdyby Polska usunęła wszystkie niezgodności ze swojego prawa).

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading